vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Beh do vrchu Dubník zaznamenal rekordnú účasť pretekárov

  Beh do vrchu Dubník zaznamenal rekordnú účasť pretekárov

Podujatie „Slaňaki“ - Beh do vrchu Dubník 874 m n.m., O pohár starostu obce Zámutov, si v atraktívnom prostredí Slanských vrchov pripísalo na konto už tretí ročník. Za jeho históriou a organizáciou stojí vranovská dvojica aktívnych bežcov Ján Rovňák a Mikuláš Vrábeľ, ktorí prvú kapitolu tejto tradície založili, spolu s Klubom otužilcov Vranovské Vydry, Obecným úradom v Zámutove a penziónom Opál Zámutov, v roku 2010. „Pôvodne som uvažoval nad Šimonkou, ale z viacerých dôvodov sme nakoniec prvý ročník usporiadali na trati Zámutov – Opálové bane s dĺžkou 7,5 km a prevýšením 500 m. Týždeň po preteku som si túto trať vybehol aj sám a zistil som, že jej ešte niečo chýba, pripadalo mi to neúplné a nedokončené, chýbal tomu konkrétny vrchol, cieľ, výšková kóta, preto ma napadlo situovať cieľ na Dubníku. Taktiež starosta Zámutova p. Dušan Višňovský mi po preteku povedal, že jeho želaním je, aby to bolo na ďalší rok opäť, len so štartom pred Obecným úradom Zámutov. Zhodou okolností som si na internete zistil, že vysielač Dubník je so svojou výškou 318 m najvyššou stavbou na Slovensku, čo však vie len málo ľudí. Okrem toho, vysielač bol postavený v roku 1961 a druhý ročník nášho behu sa teda konal pri príležitosti okrúhleho 50. výročia jeho vybudovania,“ zaspomínal si na úvod Ján Rovňák.

Športom číslo jedna je pre J. Rovňáka horská turistika a keďže beh do vrchu má k nej veľmi blízko, voľba na preteky v Slanských vrchoch bola iba logickým vyústením jeho aktivít. „Beh do vrchu je iný hlavne v tom, že spája prírodu a aktívny šport, tým pádom sa endorfíny a pocity šťastia vylučujú v ešte väčšom množstve. Od cieľa pretekov pri vysielači Dubník ma veľmi veľa ľudí odhováralo s tým, že to bude veľmi náročné a bude o to iba malý záujem medzi bežcami, no pre pretekárov treba nové výzvy a nové náročnejšie ciele, aby si dokázali, že zvládnu a dokážu viac ako ostatní.“ zdôraznil J. Rovňák.

O prestíži behu do vrchu Dubník svedčí aj z roka na rok narastajúci záujem pretekárov. Kým v roku 2010 sa na štart postavilo 24, minulý rok to bolo 28 a tretieho ročníka sa zúčastnilo už 44 bežcov, ku ktorým treba prirátať aj desiatich cyklistov. Medzinárodný status podujatiu v Zámutove dodávajú účastníci z Ukrajiny a Poľska, ktorých tento rok doplnili dvaja maďarskí bežci. „Okrem toho, že sa zlepšila celková propagácia akcie, všetci, ktorí sa behu zúčastňujeme, oceňujeme predovšetkým krásnu jarnú prírodu Slanských vrchov s potokom vedľa trate, vysielačom Dubník v cieli a rodinnú atmosféru medzi pretekármi v penzióne Opál. Popri športovom výkone sa tešíme najmä na stretnutie s priateľmi, čo celej akcii dáva úplne iný rozmer, než na aký sme zvyknutí z iných podujatí,“ uviedol pravidelný účastník behu do vrchu v Zámutove Mikuláš Vrábeľ, ktorý skončil celkovo šiesty a v kategórii do 50 rokov obsadil druhé miesto.

Narastajúci počet bežcov motivuje a inšpiruje organizátorov k tomu, aby pre nich pripravili na trati stále vyšší a vyšší komfort. V porovnaní s minulým rokom sa tretí ročník bežal iba na asfaltovom povrchu, pričom bonusom pre pretekárov boli bohaté energetické balíčky. „Minulý rok sa bežalo približne 300 metrov po prírodnom povrchu, no zmena terénu z asfaltu na prírodný a naopak negatívne vplýva na tempo bežcov, preto sme ich tento rok nechali pretekať iba po asfalte,“ vysvetľoval J. Rovňák.

Zmenou terénu sa novinky súvisiace s behom do vrchu Dubník nekončia, pretože už od budúcej sezóny plánujú jeho organizátori ďalšie zatraktívnenie podujatia. „V prvom rade chceme znížiť vekovú hranicu na 16 rokov, čím by sme mladých ľudí radi vytiahli od telky a počítačov do nádhernej prírody, nech skúsia nabrať inšpiráciu k tomu, aby začali viac športovať, žiť aktívne a niečo výnimočné zažili a dokázali. Zároveň máme v pláne ešte viac pritiahnuť na túto akciu cyklistov. Neviem zatiaľ, či to bude ako toho roku voľné tempo a individuálne každý ako chce, alebo aspoň spoločný štart, nevylučujem ani preteky v 2 kategóriách - cestné a horské, no to sa ešte musíme poradiť a spojiť s kamarátmi z Bike Teamu Vranov. Našou najvyššou métou je však zaradiť podujatie „Slaňaki“ - beh do vrchu Dubník do kalendára Slovenského pohára behu do vrchu v horizonte do dvoch rokov a pritiahnuť tak na tieto preteky viac pretekárov, aj známych športovcov. Keďže seriál pretekov sa začína v máji a my bežíme v apríli, termínovo by to problém byť nemal, ale chceme si ešte zistiť ďalšie podrobnosti, aby sme sa o zaradenie mohli naozaj uchádzať,“ naznačili vízie J. Rovňák a M. Vrábeľ.

Výsledky: 1. Ivančo Michal (ŠK Banské – kat. B) - 0:50:19, 2. Tomáš Marek (MŠK Vranov - kat. A) - 0:50:45, 3. Repák Erik (Obal servis Košice – kat. JM) - 0:50:48, 4. Eordogh Akos (Miškolc – kat. JM) - 0:50:51, 5. Rácz Štefan (Kysak – kat. C) - 0:51:35, 6. Vrábeľ Mikuláš (MŠK Vranov – kat. C) - 0:52:04, 7. Janovič Peter (BK Šaca – kat. C) - 0:54:13, 8. Kováľ Martin (Košice – kat. A) - 0:55:14, 9. Pribula Vladimír (OBS Prešov – kat. C) - 0:55:46, 10. Kopčo Patrik (MŠK Vranov– kat. JM) - 0:56:09, 11. Pancurák Jaroslav (ETES Vranov – kat. A) - 0:57:12, 21. Kocan Tomáš (Vranov – kat. JM) - 1:03:13, 22. Veľas Jozef (Sedliská – kat. JM) - 1:03:27, 23. Sluka Anton (Sačurov – kat. C) - 1:04:02, 25. Pribula Igor (MŠK Vranov – kat. C) - 1:04:45, 26. Barna Michal (MŠK Vranov – kat. A) - 1:04:45, 39. Baran Andrej (Zámutov – kat. D) - 1:26:51, 40. Balog Ján (MŠK Vranov – kat. B) - 1:29:59, 43. Feri Miroslav (Zámutov – kat. B) - 1:39:25.

Poďakovanie za príkladnú spoluprácu patrí starostovi Zámutova D. Višňovskému, penziónu Opál Zámutov a sponzorom: BETPRES Vranov, GRUND Vranov, VODOMONT Humenné, ATELIER - M Vranov, ETES Vranov, EFS Group Slovakia Vranov, ALUSTAV Košice, Mi-TOP Košice, DMJ MARKET Vranov, KLIVENT Slanec, DACHCOM Stropkov, ROFILSTAV Levoča, LIM Prešov, AMB Prešov a STELL Vranov.
   

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum