vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / OZVENY STAROSLOVIENČINY POD KRÁĽOVOU HOĽOU

Gréckokatolícky chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou – Čemerného prijal srdečné pozvanie na jubilejný 20. ročník festivalu OZVENY staroslovienčiny pod Kráľovou hoľou. Išlo o festival viachlasného chrámového a ľudového spevu, ktorý sa konal v dňoch 18. – 20. júla 2014 v Telgárte. 

„Život je ako ozvena, čo vyšlete do sveta, to sa Vám vráti“. My sme prostredníctvom staroslovienskych piesni otvárali srdcia všetkým poslucháčom. Odmenou pre nás bol úsmev na tvárach ľudí, potlesk, radosť v očiach a slova chvály. 
 
Každoročne sa tento festival začína privítaním a malým občerstvením hostí priamo pri prameni Hrona. Všetci pozvaní a účinkujúci sa presunú na Kráľovu hoľu, kde presne o dvanástej hodine zo skaly najvyššieho miesta zaznie hymnická pieseň „Na Kráľovej holi stojí strom zelený“. Nebolo tomu inak ani tento rok. Slávnosť pokračovala v gréckokatolíckom chráme, kde zazneli staroslovienske piesne. Večerný program v kultúrnom dome bol spojením duchovných a ľudových piesni. Vystúpila spevácka skupina Pátris zo Závadky nad Hronom, spevácky zbor Krédo - Viruju z Telgártu, Metropolitný vzdelávací chór Pravoslávnej cirkvi na Slovensku sv. mčc. Sofie, Viery, Nadeždy a Ľubvi, náš chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča z Čemerného, folklórne súbory z Rimavskej Soboty, Gemerskej Polomy, Torysiek, Východnej, Vernára, Telgártu a i.
 
Nádherným vyvrcholením celého festivalu bola nedeľná staroslovienska liturgia, ktorú slávil biskup Bratislavskej eparchie Mons. Peter Rusnák. Bolo pre nás veľkou cťou spievať na tejto sv. liturgii, a preto chceme vyjadriť poďakovanie starostke obce Telgárt pani Márii Knižkovej, správcovi gréckokatolíckej farnosti o. Mariánovi Sabolovi a všetkým, ktorí prispeli k tomu, že ozvena tohto festivalu bude dlho znieť v našich srdciach.
 
Ing. Dana Mikčová

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum