Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

Počas Slávnosti remesiel ukázali výtvarníci hrad Čičva z inej perspektívy

Správy / Obce / Počas Slávnosti remesiel ukázali výtvarníci hrad Čičva z inej perspektívy

 Počas Slávnosti remesiel ukázali výtvarníci hrad Čičva z inej perspektívy

Slávnosti remesiel 2015 v Sedliskách sa už tradične konajú pod hradom Čičva. Táto národná kultúrna pamiatka sa stala námetom výtvarného plenéra, ktorého sa zúčastnilo desať výtvarníkov z Vranova a okolia, Stropkova, Svidníka, či Košíc.

Organizátormi trojdňového plenéra boli Hornozemplínske osvetové stredisko a obec Sedliská. Lektor Slavo Čupil túto iniciatívu vníma pozitívne, pretože súčasťou bol aj seminár, v rámci ktorého odznelo viacero inšpiratívnych podnetov. Maľovanie v prírode má totiž vlastné prísne zákonitosti a práve na nich upozorňoval počas piatkového večera. „V prírode sa v prvom rade maľuje rýchlo, lebo slnko putuje po oblohe a v priebehu hodiny vzniká iná percepcia krajiny z pohľadu svetla a tieňov. Z toho dôvodu musia byť nánosy farby rýchle, ale vysvetlili sme si aj prácu s perspektívou, či farebnou kompozíciou. Myslím si, že seminár padol na úrodnú pôdu, lebo to, čo sme si odkomunikovali, v priebehu ďalších dní účastníci plenéra korigovali,“ vysvetľoval S. Čupil.

Hrad Čičva má za sebou bohatú históriu. V minulosti ho, okrem iných, vlastnil rod Báthoryovcov a príležitostne sa na ňom zdržiavala aj legendárna Alžbeta Báthoryová. Dnes už zrúcanina inšpirovala výtvarníkov k tomu, aby slávnej minulosti spojenej so súčasnosťou dali umelecky iný rozmer, ako ho vnímajú bežní návštevníci. „Po celý čas som kládol dôraz na subjektívne nazeranie, aby sme objekt štetcom iba nefotografovali. Hoci kompozícia vychádza z reality, krajina sa dôkladne nekopíruje. Maliarske plátno je totiž našim individuálnym ihriskom a my na ňom môžeme v rámci umeleckých postupov, ktoré musia byť zachované, pracovať podľa vlastných emócií. Verím, že sa nám podarilo zachytiť hrad Čičva a jeho okolie optikou, akou možno mnohých prekvapíme,“ pripomenul S. Čupil.

Keďže celá kolekcia plenérovej tvorby bola nainštalovaná v areáli amfiteátra v rámci Slávností remesiel, výtvarné práce mohla oceniť aj široká verejnosť. „Viem si veľmi živo predstaviť, že takýmto spôsobom by sme ukázali aj ostatné časti nášho okresu. Zároveň by sme, my výtvarníci, mali priestor stretnúť sa a vymieňať si skúsenosti. Tento plenér spojený so seminárom totiž ukázal, že námetov na spoločné diskusie máme mnoho a čo je podstatné, cítil som výrazný záujem o to, aby sme sa napr. pri podobných príležitostiach stretávali viackrát do roka,“ uviedol S. Čupil.

Hlavným motívom nedeľňajšieho podujatia v Sedliskách boli ukážky remeselných tradícií, ako nezameniteľného dedičstva našich predkov. Ako však poznamenal starosta Jozef Dobrocký, ešte pred rokom si v organizačnom tíme povedali, že by chceli dať v širšom meradle priestor aj iným umeleckým smerom a ich voľba padla na výtvarníkov. Doplníme, že v kultúrnom programe sa pozornosti dostalo tiež ženským speváckym skupinám zo Sedlísk a Továrneho a vrcholom programu bolo vystúpenie FS Vranovčan. „Keďže myšlienka s plenérom sa stretla s pozitívnou odozvou, či už medzi výtvarníkmi alebo návštevníkmi hradu, o rok by sme ho veľmi radi zorganizovali opäť. Poviem ešte, že jeho účastníci venovali časť obrazov aj našej obci, preto budú vystavené na obecnom úrade, kde máme pre nich pripravené miesto,“ dodal s úsmevom starosta Sedlísk J. Dobrocký.
 

Počas Slávnosti remesiel ukázali výtvarníci hrad Čičva z inej perspektívy

Správy / Obce / Počas Slávnosti remesiel ukázali výtvarníci hrad Čičva z inej perspektívy

 Počas Slávnosti remesiel ukázali výtvarníci hrad Čičva z inej perspektívy

Slávnosti remesiel 2015 v Sedliskách sa už tradične konajú pod hradom Čičva. Táto národná kultúrna pamiatka sa stala námetom výtvarného plenéra, ktorého sa zúčastnilo desať výtvarníkov z Vranova a okolia, Stropkova, Svidníka, či Košíc.

Organizátormi trojdňového plenéra boli Hornozemplínske osvetové stredisko a obec Sedliská. Lektor Slavo Čupil túto iniciatívu vníma pozitívne, pretože súčasťou bol aj seminár, v rámci ktorého odznelo viacero inšpiratívnych podnetov. Maľovanie v prírode má totiž vlastné prísne zákonitosti a práve na nich upozorňoval počas piatkového večera. „V prírode sa v prvom rade maľuje rýchlo, lebo slnko putuje po oblohe a v priebehu hodiny vzniká iná percepcia krajiny z pohľadu svetla a tieňov. Z toho dôvodu musia byť nánosy farby rýchle, ale vysvetlili sme si aj prácu s perspektívou, či farebnou kompozíciou. Myslím si, že seminár padol na úrodnú pôdu, lebo to, čo sme si odkomunikovali, v priebehu ďalších dní účastníci plenéra korigovali,“ vysvetľoval S. Čupil.

Hrad Čičva má za sebou bohatú históriu. V minulosti ho, okrem iných, vlastnil rod Báthoryovcov a príležitostne sa na ňom zdržiavala aj legendárna Alžbeta Báthoryová. Dnes už zrúcanina inšpirovala výtvarníkov k tomu, aby slávnej minulosti spojenej so súčasnosťou dali umelecky iný rozmer, ako ho vnímajú bežní návštevníci. „Po celý čas som kládol dôraz na subjektívne nazeranie, aby sme objekt štetcom iba nefotografovali. Hoci kompozícia vychádza z reality, krajina sa dôkladne nekopíruje. Maliarske plátno je totiž našim individuálnym ihriskom a my na ňom môžeme v rámci umeleckých postupov, ktoré musia byť zachované, pracovať podľa vlastných emócií. Verím, že sa nám podarilo zachytiť hrad Čičva a jeho okolie optikou, akou možno mnohých prekvapíme,“ pripomenul S. Čupil.

Keďže celá kolekcia plenérovej tvorby bola nainštalovaná v areáli amfiteátra v rámci Slávností remesiel, výtvarné práce mohla oceniť aj široká verejnosť. „Viem si veľmi živo predstaviť, že takýmto spôsobom by sme ukázali aj ostatné časti nášho okresu. Zároveň by sme, my výtvarníci, mali priestor stretnúť sa a vymieňať si skúsenosti. Tento plenér spojený so seminárom totiž ukázal, že námetov na spoločné diskusie máme mnoho a čo je podstatné, cítil som výrazný záujem o to, aby sme sa napr. pri podobných príležitostiach stretávali viackrát do roka,“ uviedol S. Čupil.

Hlavným motívom nedeľňajšieho podujatia v Sedliskách boli ukážky remeselných tradícií, ako nezameniteľného dedičstva našich predkov. Ako však poznamenal starosta Jozef Dobrocký, ešte pred rokom si v organizačnom tíme povedali, že by chceli dať v širšom meradle priestor aj iným umeleckým smerom a ich voľba padla na výtvarníkov. Doplníme, že v kultúrnom programe sa pozornosti dostalo tiež ženským speváckym skupinám zo Sedlísk a Továrneho a vrcholom programu bolo vystúpenie FS Vranovčan. „Keďže myšlienka s plenérom sa stretla s pozitívnou odozvou, či už medzi výtvarníkmi alebo návštevníkmi hradu, o rok by sme ho veľmi radi zorganizovali opäť. Poviem ešte, že jeho účastníci venovali časť obrazov aj našej obci, preto budú vystavené na obecnom úrade, kde máme pre nich pripravené miesto,“ dodal s úsmevom starosta Sedlísk J. Dobrocký.
 

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok