vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Odkedy si poistenkyňa môže uplatniť nárok na materské?

Sociálna poisťovňa sa stretáva s otázkami budúcich mamičiek, ktoré sa zaujímajú o to, kedy si môžu uplatniť nárok na materské. Poistenkyňa má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom (ak porodila skôr, potom odo dňa pôrodu). Je teda na poistenkyni, od ktorého dňa si v tomto období uplatní nárok na materské. Ak sa rozhodne uplatniť si nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, tento nárok jej bude za predpokladu splnenia všetkých zákonom stanovených podmienok trvať celých 34 týždňov. Ak si uplatní nárok na materské menej ako šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu, môže dôjsť ku kráteniu doby poskytovania materského (materské sa vyplatí iba do konca 28. týždňa odo dňa pôrodu).

Keďže v prípade poistenkyne, ktorá je tehotná, nárok na materské vzniká v zásade od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, k uvedenému dňu sa skúmajú aj podmienky na vznik nároku na túto nemocenskú dávku. Bez ohľadu na to, od ktorého dňa si nárok na materské poistenkyňa uplatní, splnenie podmienok nároku sa posúdi v zásade k začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu.   

 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum