vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Žiaci a učitelia cirkevného gymnázia na návšteve Dánska

  Žiaci a učitelia cirkevného gymnázia na návšteve Dánska

Učitelia a žiaci Cirkevného gymnázia sv. Františka z Assisi vo Vranove nad Topľou zúčastnili krátkodobej návštevy 4. najväčšieho mesta Dánska – mesta Aalborg.

Návšteva tamojšej školy (Gug Skole) bola realizovaná ako súčasť projektu s názvom Motivation by Innovation, ktorý táto škola realizuje spolu s ďalšími 4 krajinami v rámci programu EÚ Erasmus+, kľúčová akcia 2 (KA 219). Spomínaný projekt s dobou trvania 3 roky je zameraný na implementáciu inovatívnych foriem výučby do vyučovania, ktorých cieľom je zvýšiť motiváciu žiakov, a tým aj dosahovanie lepších výsledkov vo výchove a vzdelávaní. Do projektu je zapojených celkovo 5 krajín EÚ, a to Dánsko, ktoré je aj koordinátorom projektu, Portugalsko, Poľsko, Turecko a samozrejme aj Slovensko.

Po prvom projektovom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo ešte v decembri 2016 v partnerskej škole v Portugalsku, nasledoval celý týždeň u dánskeho partnera v meste Aalborg. Počas týždňového pobytu mali pedagógovia (Mgr. J. Tušim a PaedDr. R. Majzlík) možnosť zoznámiť sa s vyučovacou metódou flipped learning. Okrem toho bolo na programe samozrejme aj veľa iných aktivít. Obhliadka mesta, návšteva kultúrnych, vzdelávacích a spoločenských inštitúcii, alebo aj celodenný výlet boli hodnotnou súčasťou celého programu. V spomienkach im bude asi najdlhšie rezonovať pohľad na umelo vytvorený svet cez okuliare virtuálnej reality (v technologickom centre UCN - University College of Northern Denmark), alebo tiež slaná chuť v ústach po tom, čo si overili, či Severné more je naozaj slané (výlet k západnému pobrežiu Dánska k majáku Rubjerg Knude).

Pobyt v hosťovských rodinách bol pre trojicu dievčat (S. Grittersová, A. Illešová, R. Kľučárová) neopakovateľnou skúsenosťou, kde si okrem svojich jazykových kompetencií mohli overiť aj to, či by boli schopné „prežiť“ v cudzej krajine.

Najbližšie nás čaká návšteva partnerskej školy v Poľsku, v meste Radom, na ktorú by sme sa mali vydať v októbri 2017. Po nej bude nasledovať návšteva Portugalska, následne privítame partnerov u nás doma a na záver by sme mali spoznať pre mnohých ešte stále exoticky pôsobiace Turecko.

Aj napriek pomerne krátkej dobe návštevy je zrejmé, že vzájomné spoznávanie krajín, ich tradícií, kultúr a vytváranie nových priateľstiev má zmysel. Vďaka projektu, ako tento sme si znova mohli uvedomiť, že svet nie je až taký veľký, no za to je nekonečne úžasný.
 

Platená reklama

Kadernícky salón Janka
Česko-slovenský večer
STD Donivo pracovné ponuky
Žihadielko
GRAND STUDIO, s.r.o. - reklamná, produkčná a umelecká spoločnosť
Hobby centrum
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum