vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Žiaci a učitelia cirkevného gymnázia na návšteve Dánska

  Žiaci a učitelia cirkevného gymnázia na návšteve Dánska

Učitelia a žiaci Cirkevného gymnázia sv. Františka z Assisi vo Vranove nad Topľou zúčastnili krátkodobej návštevy 4. najväčšieho mesta Dánska – mesta Aalborg.

Návšteva tamojšej školy (Gug Skole) bola realizovaná ako súčasť projektu s názvom Motivation by Innovation, ktorý táto škola realizuje spolu s ďalšími 4 krajinami v rámci programu EÚ Erasmus+, kľúčová akcia 2 (KA 219). Spomínaný projekt s dobou trvania 3 roky je zameraný na implementáciu inovatívnych foriem výučby do vyučovania, ktorých cieľom je zvýšiť motiváciu žiakov, a tým aj dosahovanie lepších výsledkov vo výchove a vzdelávaní. Do projektu je zapojených celkovo 5 krajín EÚ, a to Dánsko, ktoré je aj koordinátorom projektu, Portugalsko, Poľsko, Turecko a samozrejme aj Slovensko.

Po prvom projektovom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo ešte v decembri 2016 v partnerskej škole v Portugalsku, nasledoval celý týždeň u dánskeho partnera v meste Aalborg. Počas týždňového pobytu mali pedagógovia (Mgr. J. Tušim a PaedDr. R. Majzlík) možnosť zoznámiť sa s vyučovacou metódou flipped learning. Okrem toho bolo na programe samozrejme aj veľa iných aktivít. Obhliadka mesta, návšteva kultúrnych, vzdelávacích a spoločenských inštitúcii, alebo aj celodenný výlet boli hodnotnou súčasťou celého programu. V spomienkach im bude asi najdlhšie rezonovať pohľad na umelo vytvorený svet cez okuliare virtuálnej reality (v technologickom centre UCN - University College of Northern Denmark), alebo tiež slaná chuť v ústach po tom, čo si overili, či Severné more je naozaj slané (výlet k západnému pobrežiu Dánska k majáku Rubjerg Knude).

Pobyt v hosťovských rodinách bol pre trojicu dievčat (S. Grittersová, A. Illešová, R. Kľučárová) neopakovateľnou skúsenosťou, kde si okrem svojich jazykových kompetencií mohli overiť aj to, či by boli schopné „prežiť“ v cudzej krajine.

Najbližšie nás čaká návšteva partnerskej školy v Poľsku, v meste Radom, na ktorú by sme sa mali vydať v októbri 2017. Po nej bude nasledovať návšteva Portugalska, následne privítame partnerov u nás doma a na záver by sme mali spoznať pre mnohých ešte stále exoticky pôsobiace Turecko.

Aj napriek pomerne krátkej dobe návštevy je zrejmé, že vzájomné spoznávanie krajín, ich tradícií, kultúr a vytváranie nových priateľstiev má zmysel. Vďaka projektu, ako tento sme si znova mohli uvedomiť, že svet nie je až taký veľký, no za to je nekonečne úžasný.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum