vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / K. Brychtová a M. Nikodým natáčali v N. Hrušove letnú zábavnú šou „Naj dedinka roka“

K. Brychtová a M. Nikodým natáčali v N. Hrušove letnú zábavnú šou „Naj dedinka roka“

Obec Nižný Hrušov sa uchádza o tituly – „Dedina roka 2017“ a „Naj dedinka roka 2017“. V prvom prípade je vyhlasovateľom súťaže Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska. V druhom prípade ide o projekt RTVS.

Nižný Hrušov žil od piatku natáčaním letnej zábavnej šou „Naj dedinka roka 2017“. Televízny štáb na čele s moderátorskou dvojicou Katarína Brychtová – Martin Nikodým strávil v obci tri dni, počas ktorých stála pred jej obyvateľmi výzva vysporiadať sa s viacerými zaujímavými úlohami. Hneď prvou bola pomoc rodine Mazárovej s úpravou okolia pri ich dome. Napriek tomu, že počasie hralo podľa vlastného scenára, počas brigády priložila ruku k dielu sedemdesiatka mužov a žien, plus pri nenáročných prácach pomáhalo viac ako dvadsať detí. Nebudeme prezrádzať všetky detaily, ale spôsob ako sa s tým Hrušovčania vysporiadali však stojí za to! „Pomáhali sme rodine, ktorá potrebovala zbúrať veľkú starú stenu, na čo sme mali pripravený stroj, ktorý si s tým mal poradiť. Nakoniec sme ho však nepotrebovali. Všetko totiž vyriešili naši chlapi! Šesťdesiati sa o múr opreli a povalili ho. Opäť sa len potvrdilo, že keď sa ľudia spoja pre správnu vec, dokážu toho veľa,“ vysvetľoval s hrdosťou v hlase starosta N. Hrušova Ján Fenčák.

Hrušovčania ukázali, že sú otvorení naozaj každej výzve, o čom sa na obrazovkách RTVS určite bude môcť verejnosť presvedčiť na oslave sedemdesiatky Margity Marčákovej alebo počas toho, ako si členovia mužskej speváckej skupiny Hrušovské chlopi vymenili úlohy s dievčatami, ktoré sa venujú freestylu na trampolínach. Finále prišlo v nedeľu, kedy sa za obcou stretlo 977 obyvateľov a rodákov, aby z napečených lokší vytvorili nápis NIŽNÝ HRUŠOV. „Keď boli dnes ráno u nás Katka s Martinom na kávu, tipoval som, že príde 700 ľudí, ale ako môžeme vidieť, Hrušovčania sa vytiahli a moje očakávania vysoko prekonali. Okrem toho ma nadchlo aj to, že od rána bolo z domácnosti cítiť, že sa všade pečú lokše a myslím si, že výsledok je fantastický,“ zdôraznil J. Fenčák.

Kým projekt „Naj dedinka roka“ kladie skôr dôraz na spoluprácu komunít a organizácií v obci, súťaž „Dedina roka 2017“ sa sústreďuje na úspešné postupy pri obnove vidieka, zlepšovaní kvality životného prostredia a rozvoji dedín na národnej, aj medzinárodnej úrovni. Finalisti súťažia o ocenenia v siedmich zaujímavých kategóriách a právo reprezentovať Slovenskú republiku v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny, ktorú vyhlasuje Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny so sídlom vo Viedni. Národná hodnotiaca komisia, ktorá prihlásené obce navštívila počas mája a júna 2017, ich hodnotila podľa jednotlivých okruhov súťažných kategórií, pričom sa sústredila najmä na ich hospodárenie, programovanie a plánovanie, vytváranie podmienok pre rozvoj podnikania, racionálne využívanie prírodných zdrojov, vzhľad obcí, starostlivosť o hmotné aj nehmotné dedičstvo, schopnosť vytvárania partnerstiev, využitie možností cestovného ruchu, atraktivít, ale aj na aktivity starostlivosti o životné prostredie a krajinu. „Posolstvo obidvoch súťaží je jednoznačné. Chceme našu obec spropagovať a ukázať celému Slovensku, ako sa u nás žije. Mnohé dediny sa trápia s tým, že počty ich obyvateľov klesajú a my nechceme byť súčasťou tohto trendu, práve naopak. Našim prianím je inšpirovať ľudí k tomu, aby si povedali, že Nižný Hrušov je moderná obec, na ktorú sú hrdí a chcú v nej žiť,“ dodal na záver J. Fenčák.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum