vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Dopravná situácia vo Vranove si žiada širšiu diskusiu

Dopravná situácia vo Vranove si žiada širšiu diskusiu

Dopravná situácia v meste Vranov nad Topľou si na viacerých úsekoch pýta pozornosť kompetentných. Upozorňujú na to poslanci mestského zastupiteľstva, občania, aj vranovský Okresný dopravný inšpektorát.

Ešte na májovom rokovaní Mestského zastupiteľstva vo Vranove nad Topľou upozornil na dopravnú situáciu na Ondavskej ul. Igor Šesták. Ako vysvetlil, mnohí vodiči sa snažia obísť centrum práve po tejto miestnej komunikácii, čím dochádza k prehusťovaniu premávky a v kombinácii s vysokou rýchlosťou vodičov sa následne priamo úmerne zvyšuje riziko kolíznych situácií. „Považujem za zázrak, že za posledné obdobie sa nestalo nič tragické. Občania z tejto časti ma požiadali, aby som vyzval mesto k riešeniu situácie v spolupráci s dopravným inšpektorátom, či už spomaľovacími pruhmi alebo znížením rýchlosti na tridsiatku,“ uviedol Igor Šesták. Ľubomír Pidaný v tejto súvislosti navrhol alternatívu v podobe obmedzenia vjazdu nákladných vozidiel s určitou hmotnosťou a častejšie meranie rýchlosti. Následne hovorkyňa mesta Vranov nad Topľou Eva Fedorňáková informovala, že radnica pripravuje podklady potrebné k žiadosti pre ODI. Napriek tomu, že ubehli tri mesiace, na mestskom úrade sa oficiálne podnetu I. Šestáka nevenovali. „Dopravný inšpektorát žiadny podnet z MsÚ vo Vranove nad Topľou oficiálne neobdŕžal. Od správcu komunikácie sme sa len dnes (24.8., pozn. redakcie) telefonicky dozvedeli, že občania Ondavskej a Bernolákovej ul. požadujú zníženie rýchlosti jazdy resp. osadenie prefabrikovaného spomaľovacieho prahu,“ uvádza sa v stanovisku Okresného dopravného inšpektorátu Okresného riaditeľstva Policajného zboru vo Vranove nad Topľou.

Ďalším komplikovaným dopravným úsekom je výjazd z Ul. B. Němcovej. O vyriešenie tejto situácie na základe sťažnosti motoristickej verejnosti, vrátane zamestnancov firiem sídliacich na tejto ulici požiadal Jozef Mihalčin. „V odbočovacom pruhu na TESCO a obchvat mesta sa vodič zaradí už za traťou a vo veľkej rýchlosti, pretože tam nie je žiadny spomaľovač, nepozerá na to, že z vedľajšej ulice vychádza nejaké vozidlo. Vodičovi, ktorý vychádza z Ul. B. Němcovej dá v prvom pruhu vozidlo prednosť (lebo aj tak má na semafore červenú), ale samozrejme, že v druhom pruhu ho auto smerom na TESCO alebo obchvat nabúra,“ vysvetľoval J. Mihalčin. V tejto súvislosti navrhol ODI správcovi komunikácie, teda mestu Vranov nad Topľou, osadenie dopravného zrkadla, ktoré sa má umiestniť na náprotivnej strane Ul. B. Němcovej a tým by malo dôjsť k zlepšeniu výhľadových pomerov pri výjazde z predmetnej ulice. „K osadeniu dopravného zrkadla by, podľa vyjadrenia správcu komunikácie, malo dôjsť v prvej polovici mesiaca september 2017,“ odpovedali nám z ODI vo Vranove nad Topľou.

Okrem podnetov od organizácií, či občanov vykonáva Okresný dopravný inšpektorát vo Vranove nad Topľou iniciatívne kontrolu stavu zvislého a vodorovného dopravného značenia na miestnych komunikáciách vo Vranove nad Topľou. Kontrola je zvyčajne vykonávaná za účasti príslušného správcu komunikácie. „V dohľadnej dobe, ale aj v minulosti by mestský úrad potreboval zlepšiť kvalitu povrchu niektorých miestnych komunikácií, najmä ulíc napr. ulice Dlhej, Toplianskej, čo však nezávisí od dopravného inšpektorátu, ale od finančných prostriedkov mesta Vranov nad Topľou,“ pridal postrehy ODI. Za problém, ktorý sa však netýka iba Vranova nad Topľou, považujú dopravní policajti tiež parkovanie. Hoci stratégia a organizácia dopravy bola čiastočne „vyriešená“ ešte v roku 2011 v spolupráci so spoločnosťou EEI, na zváženie dávajú možnosť zjednosmerniť ďalšie ulice, čím by sa zvýšila kapacita parkovacích miest. „Ako problémové miesta, čo sa týka kumulácie dopravy, sa javí Ul. M. R. Štefánika pri stravovacom zariadení Garmenta v smere do centra mesta, a to hlavne v rannej špičke, kde by bolo vhodné zriadiť odbočovací pruh vľavo k ZŠ na sídlisku Juh, vďaka čomu by došlo aspoň k čiastočnému radeniu vozidiel do križovatky,“ odporúča ODI vo Vranove nad Topľou.

Sú tri mesiace na napísanie oficiálneho podnetu krátky čas?

V redakcii sa nám nakopili podnety k dopravnej situácii vo Vranove nad Topľou. V tejto súvislosti som sa mestského úradu pýtal aj na interpeláciu, ktorú ešte na májovom rokovaní zastupiteľstva vzniesol Igor Šesták. V kontexte ohlásených investícií do miestnych komunikácií sa mi zdalo celkom férové zdôrazniť, že okrem ich rekonštrukcie sa kladie rovnaký dôraz tiež na bezpečnosť. Ani vo sne mi nenapadlo, že na radnici s tým za tri mesiace nepohli ani o milimeter. Očakával som, že problém sa minimálne rieši.

Ešte začiatkom júna nám z tlačového referátu odpísali, že pripravujú podklady potrebné k žiadosti pre Okresný dopravný inšpektorát. V stredu minulý týždeň prišla odpoveď: „Riešenie dopravnej situácie na Ondavskej ul. bude prejednané s riaditeľstvom ODI. Na základe ich stanoviska pristúpime k riešeniu.“ Keď mi z ODI odpísali, že žiadny oficiálny podnet neevidujú, kontaktoval som v piatok (25. augusta) opäť mesto s otázkou, či vôbec pripravili oficiálnu žiadosť k riešeniu situácie na Ondavskej ul. „Žiadosť o zníženie rýchlosti na Ondavskej ulici podalo mesto 25.8.2017, spolu s požiadavkou o zvýšenie kontrol rýchlosti na uvedenej ulici. Mesto Vranov nad Topľou, ako príslušný cestný správny orgán, v minulosti neevidovalo takúto požiadavku od občanov bývajúcich na tejto ulici.“ Priznám sa, neviem, či mám považovať za väčší problém nečinnosť mestských úradníkov alebo ich výrokovú logiku. Keďže sa to nestalo prvýkrát, stojí tento prístup za sebareflexiu.

Dopravná situácia však nie je o chytaní sa za slovíčka. Podobne ako bolo zdôrazňované pri rezidentskom parkovaní, že ide o život, tak toto je rovnaká situácia.

Ani vo sne by mi nenapadlo, že na radnici s tým za tri mesiace nepohli ani o milimeter. Očakával som, že problém sa minimálne rieši.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum