vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / R. Kuzemka: CFT Academy je o deťoch a ich snoch

Legendárny Johan Cruyff povedal „Futbal hráš svojou hlavou a nohý máš len na to, aby ti v tom pomohli.“ Slová holandskej futbalovej ikony sa stávajú v súčasnosti stále viac aktuálnymi. Doba kladie na hráčov stále väčšie nároky a v skúškach, kedy ide na trávniku, ale aj mimo neho do tuhého, obstoja iba pripravení. Keďže v CFT Academy Slovakia kladú dôraz na komplexný rozvoj osobnosti, nadviazali spoluprácu s mentálnym koučom Miroslavom Mackulínom.

Mentálny koučing nepatrí v našich zemepisných šírkach, bez ohľadu na šport, medzi priority v príprave hráčov. Česť výnimkám a jednou z nich je aj CFT Academy Slovakia. Ako zdôraznil koordinátor tréningového procesu Roman Kuzemka, futbalová abeceda od prebratia lopty až po dribling, je len jednou stránkou tréningového procesu. „Predstavte si, že máte hráča s výbornou technikou, ktorý vyniká rýchlosťou a skvelou kondíciou... Mnohí tréneri mi určite potvrdia, že v tréningu im jeho dominancia vyráža dych. Príde však zápas a nedokáže sa presadiť,“ popísal jeden z prípadov Roman Kuzemka. Priestor na to, ako vychovať z mladého človeka sebavedomú osobnosť schopnú prijímať výzvy, vidí v mentálnej príprave. Hoci psychika nie je dnes stále doceňovanou súčasťou výbavy moderného a úspešného hráča, neznamená to, že jej netreba venovať pozornosť, práve naopak. Prichádza totiž najvyšší čas na nový pohľad vo výchove budúcej generácie športovcov. „Ľudia veria iba tomu, čo môžu zmerať. Ako sa však dá zmerať šťastie alebo to, či je hráč pripravený na zápas? Aj dieťa má právo na slabší deň a našou povinnosťou je pomôcť mu. Niekedy sa len stačí opýtať, čo ho trápi, nie nakričať na neho, lebo sa mu nedarí nejaké cvičenie,“ zdôraznil R. Kuzemka.

Zároveň upozorňuje na fakt, že deti vývojom v spoločnosti prišli o zbieranie životných skúseností pri konfrontáciách v prirodzenom prostredí pred bytovkou, na ulici... O to viac záleží na prístupe trénera, aby našiel pre hráčov správnu cestu, po ktorej ich bude baviť „kráčať“ a rozvíjať svoj talent. „Každé dieťa, každý hráč je výnimočný, aj vďaka prostrediu, v ktorom vyrastá, preto nemôžeme uplatňovať jeden rovnaký prístup. Našou snahou však je naučiť sa pracovať s deťmi tak, aby sme porozumeli ich hlavičkám. CFT Academy nie je o nás tréneroch, ale o deťoch, o ich snoch, o tom, aby robili, čo ich baví, rozvíjali talent a boli šťastné,“ uviedol R. Kuzemka.

Z vlastných skúseností priznáva, že práca s deťmi v prípravkárskych kategóriách je radosťou s pridanou hodnotou, pretože v tomto veku sa na nich všetko lepí ľahučko a futbalovo rastú „ako z vody“. Na druhej strane apeluje, že uspokojením vlastného ega sa zodpovednosť trénera skončiť nesmie. „Skôr, či neskôr sa budú musieť naučiť rozhodovať a niesť zodpovednosť za seba, za kolektív. My ich však musíme, samozrejme adekvátne k ich veku, na to postupne pripraviť a práve tu pre nás nastupuje na scénu športová psychológia,“ reagoval R. Kuzemka.

Jedným dychom dodáva, že motiváciou nesmie byť iba športová príprava, ale komplexná výchova osobností, ktoré sa dokážu presadiť univerzálne, nech sa rozhodnú pre akúkoľvek profesionálnu kariéru. „V CFT Academy si tento moment intenzívne uvedomujeme, ale treba priznať, že nikto z nás s tým skúsenosť nemal. Z toho dôvodu sme veľmi uvítali možnosť spolupracovať s mentálnym koučom Miroslavom Mackulínom, ktorý spolupracuje nielen s futbalistami. Keďže absolvoval viacero stáží v zahraničí, konzultácie s ním nám otvárajú naozaj široký obzor,“ doplnil R. Kuzemka.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum