Cenu Srdce Domašského regiónu získal M. Fečko, NAVALIS boli aj o vízii

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Slávnosti Slovenské NAVALIS otvorili letnú sezónu v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá opäť s citom pre noblesu. Druhýkrát bolo udelené ocenenie Srdce Domašského regiónu. Kultúrnym vrcholom večera bol koncert Pražského filmového orchestra.

Tradícia Slovenských NAVALIS „priplávala“ spolu s výletnou loďou Bohemia z Prahy. V českej metropole sa konajú na počesť sv. Jána Nepomuckého. Patrónom pltníkov, vodákov a ľudí od vody sa stal kvôli tomu, že ho kráľ Václav IV. nechal zabiť hodením z mosta do rieky Vltavy.

Už len začiatok za zvuku kostolných zvonov zo zatopenej obce Dobrá nad Ondavou navodil elektrizujúcu atmosféru spojenú s ľudskými osudmi obyvateľov spojených s históriou Domaše. Po príchode procesie celebroval svätú omšu košický pomocný biskup Marek Forgáč. „Boh stvoril svet za šesť dní a na siedmy deň oddychoval. Aj Domaša je miestom, kde chodia ľudia za oddychom a relaxom. Požehnanie potrebujú nielen naše práce, ale tiež chvíle, kedy oddychujeme,“ prihovoril sa na úvod Marek Forgáč.

Nová moderná éra Domaše sa po rokoch viaže k impulzu v podobe návratu výletnej lode na jej hladinu. Ako uviedla moderátorka večera Anna Gdovinová, za štyri roky prevádzky previezla viac ako 100 000 cestujúcich. Ak k tomu pripočítame projekt Bohemia spieva, ktorý je samostatnou reklamou s pridanou umeleckou a kultúrnou hodnotou, jej prínos sa stáva neoceniteľným. „Na začiatku boli pochybovači, ktorí sa pýtali, na čo tu je loď. Keď už Bohemia premávala a bilancovali sa sezóny, tak len za minulý rok previezla 45 000 ľudí. To je konkrétny príklad, že sa oplatí investovať úsilie, aj financie do regiónu, ktorý má budúcnosť,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.


Slávnosti Slovenské NAVALIS sú vždy aj o duchovnom posolstve. FOTO: Imrich Makó.

Tohtoročné NAVALIS boli aj o vízii. Návštevníci slávností si mohli pozrieť vizualizáciu kaplnky, v ktorej bude umiestnený zvon posvätený pápežom Františkom a nábrežia prístaviska výletnej lode Bohemia. „Aj táto vízia môže prispieť k tomu, že pekná dovolenka sa dá prežiť na Slovensku, v Prešovskom samosprávnom kraji, na Domaši. Keď sme tu dnes prichádzali za krásneho slnečného počasia, povedali sme si: Na čo by sme išli do Chorvátska? Chorvátsko máme tu doma,“ dodal s úsmevom M. Majerský.

Organizátori slávností opäť udelili ocenenie Srdce Domašského regiónu. Ako prvý ho získal posledný riaditeľ Okresnej správy cestovného ruchu na Domaši RNDr. Gejza Mikita. Cenu zhotovil umelecký kováč Michal Kačmár, ktorý je autorom sôch Domašská panna, kotva a loď v stredisku Dobrá. „Táto cena je pre ľudí, ktorí sa svojou prácou, odhodlaním, prístupom a príkladom zaslúžili o rozvoj Domaše a celého regiónu. Ocenenie je vyjadrením našej vďaky za to, že na Domaši a pre Domašu nechali kus srdca, za čo sú pre nás všetkých príkladom,“ vysvetlila predsedníčka komisie cestovného ruchu pri obci Kvakovce Martina Timková.

Tohtoročným laureátom sa stal Miroslav Fečko, ktorý v pozícii starostu obce Bžany pôsobil v rokoch 1998 až 2014. Krátko po nástupe sa ujal funkcie predsedu združenia Veľká Domaša. Po otvorení hraníc v 90. rokoch minulého storočia museli na nové očakávania spojené so štandardnom reagovať aj na Domaši. V tom čase sa podarilo preinvestovať 270 mil. korún, za čo sa vybudovali napr. čističky odpadových vôd v obciach Bžany, Turany, Nová Kelča, Lomné, Stropkov, odkanalizovala sa časť rekreačnej oblasti Valkov. Okrem toho sa rozširovali parkoviská, cesty, chodníky, verejné osvetlenie, či sociálne zariadenia na pláži. Vizionárskym prístupom M. Fečka nebola iba obsahová časť projektu, ale tiež fakt, že si uvedomoval potrebu spolupráce s ostatnými kolegami v samosprávach vo vranovskom okrese. „Domašu nemôžeme rozdeliť na polovicu, na stropkovskú a vranovskú časť. Samozrejme, predovšetkým Valkov, Eva a Monika medzi sebou súperili o turistu (úsmev), ale pri projekte Veľká Domaša bolo dôležité, že sme sa dokázali spojiť,“ pripomenul M. Fečko.


Ocenenie Srdce Domašského regiónu získal bývalý starosta Bžian Miroslav Fečko. FOTO: Imrich Makó.

Ako to už býva zvykom, nech je myšlienka akokoľvek dobrá, stále potrebuje aj politickú podporu. Výnimkou nebol ani projekt Veľká Domaša, kde sa opäť potvrdilo, aká kľúčová vie byť spolupráca a ťah na bránu. „Každý projekt, ktorý v rámci hodnotenia postúpil, mal „projektového“ dvojníka. Domaša súperila s projektom na juhu Slovenska, kde mali svojho ministra životného prostredia. Vedel som však, že na Domaši majú chaty mnohí vplyvní ľudia, preto som veril, že by nám mohli pomôcť. Aj vďaka bývalému ministrovi Pavlovi Prokopovičovi sa to nakoniec podarilo,“ dodal M. Fečko.

Pre Miroslava Fečka znamená Domaša viac ako len rekreačné strediská a cestovný ruch. V zelenej perle východu vníma a vidí životné príbehy a ľudské osudy spojené s ňou v celom regióne. „Ak by nebola Domaša, neviem, či by ešte existovala obec Bžany a či by sa aj ostatné obce v jej okolí rozvíjali tak, ako sa vďaka nej rozvíjajú,“ zdôraznil M. Fečko.

A aké má držiteľ ocenenia Srdce Domašského regiónu prianie? „Domaša má veľký potenciál a mojim snom je, aby sa okolo nej vybudoval cyklochodník, ktorý tu ešte chýba. Ak by vznikol takýto okruh, využívali by ho nielen cyklisti, ale napr. v zime aj bežkári. Keby som sa ešte toho dožil, veľmi by ma to potešilo,“ usmieval sa M. Fečko.

Finále sobotňajšieho večera patrilo Pražskému filmovému orchestru. Dirigentom je hudobný génius Jiří Korynta, ktorý ovláda hru na 34 hudobných nástrojov! V pätnástich sa dokonca zaslúžil o zápis do Guinessovej knihy rekordov. V priebehu hodiny totiž zahral na 33 z nich.

Play list orchestra bol vyskladaný s viacerými prekvapivými hudobnými pointami, pretože Jiřími Koryntovi sa podarilo prepojiť vážne filmové skladby s veselými príbehmi animovaných legiend, ako Káčerovo, či Toy story. Milé bolo sledovať publikom napr. pri Adamsovcoch, kedy sa ľudia snažili zapájať do hudby (nesmelým) lúskaním prstov… Každá zo skladieb bola na veľkoplošnej obrazovke ilustrovaná fotografiami hlavných postáv, ktoré zažiarili na striebornom plátne. Symbolicky vyznel predovšetkým hudobný motív z Pirátov z Karibiku, keď hrdinov okolo Johnnyho Deepa vystriedal záber na výletnú loď Bohemia. Samozrejme, vždy to bude otázkou individuálneho vkusu, ale v kontexte pohody na brehu v zálive v rekreačnej oblasti Dobrá vyznela atmosférou najdokonalejšie orchestrálna verzia Starway to Heaven od legendárnych Led Zeppelin.


Fotogaléria