Asociácia kultúrnych inštitúcií miest a obcí Slovenska (AKIS) vykonala v mesiacoch jún a júl prieskum zameraný na správanie návštevníkov jednosálových kín v postpandemickom období. Prieskumu sa zúčastnilo 1082 respondentov z celého Slovenska.
Až 88% respondentov sa vyjadrilo, že do kina plánuje chodiť rovnako alebo dokonca častejšie ako pred pandémiou. Hlavným motívom pre častejšie návštevy by boli najmä atraktívnejšie tituly a rôzne zľavy a cenové zvýhodnenia. Až 54% účastníkov prieskumu už v súčasnosti využíva aspoň jednu platenú streamovaciu službu, približne polovicu z tohto počtu dokonca dve a viac. Prieskum potvrdil fenomén kina ako miesta spoločenského zážitku. Sám/sama chodia do kina len približne 5% divákov, 38% chodí s rodinou a deťmi, 37% s partnerom alebo partnerkou. „V kontexte uvedeného záujmu o návštevu kina to znamená, že streamovacie služby zatiaľ nemajú zásadný dopad na záujem divákov o tradičný spôsob uvádzania filmov,“ vysvetlil podpredseda Asociácie kultúrnych inštitúcií miest a obcí Slovenska Rastislav Marko.
Jednou z otázok prieskumu bola aj citlivosť návštevníkov na prípadné zvyšovanie cien v jednosálových kinách. Približne 28% návštevníkov by to viedlo k obmedzeniu počtu návštev, pričom situácia je rozdielna na západe Slovenska, kde by menej chodilo 22% návštevníkov a na východe, kde by svoje návštevy kina v prípade rastu cien obmedzilo až 39% návštevníkov.
V prieskume sa AKIS pýtal aj na využívanie nelegálnych zdrojov na sledovanie audiovizuálnych diel. Až 35% dopytovaných uviedlo, že takýto zdroj využíva, ďalších 7% sa k otázke nechcelo vyjadriť. Najčastejšou skupinou, ktorá využíva takýto zdroj sledovania je podľa očakávania mládež vo veku 15 – 26 rokov. Až 60% mladých ľudí v tejto vekovej skupine sa vyslovilo v tejto otázke kladne. „Tri štvrtiny z nich sa však zároveň vyjadrilo, že do kina plánujú chodiť rovnako alebo častejšie ako pred pandémiou,“ dodal R. Marko.
V závere sa autori pýtali na budúcnosť kín, pričom verejnosť si mohla vyberať medzi viacerými výrokmi. Až 62% opytovaných sa vyjadrilo, že kiná prežijú, pretože poskytujú väčší zážitok, ako sledovanie filmov v obývačke. 39% Slovákov sa stotožnilo s výrokom, že existencia kina v ich meste je pre nich dôležitá. „Len 15% účastníkov prieskumu je presvedčených, že streamovacie služby povedú k zániku kín a len 5% považuje kiná za prežitok,“ uviedol R. Marko.