Vranovská radnica plánuje pri uzamykaní stojísk zaviesť pilotný projekt. Vedúca oddelenia životného prostredia Mestského úradu vo Vranove nad Topľou Zuzana Košalková na mestskom zastupiteľstve vysvetlila, že pôjde o najinkriminovanejšie oblasti.
Téma stojísk a ich neefektívneho uzamykania nie je vo Vranove nad Topľou novou. Problém je, že ak sa do stojísk dostanú externé osoby, často po nich ostáva neporiadok, resp. v expresívnejšom uhle pohľadu doslova bordel.
Na ostatnom vranovskom mestskom zastupiteľstve na tento problém upozornil Peter Jakubo. V rámci bodu Rôzne vystúpil ako občan. „Prešiel som si celú časť Sever a pomaly všetky stojiská sú otvorené. Všade je bordel, špina! Niekto to mal aj v predvolebnom programe, ako poslanec… Chcel by som vedieť kedy a ako sa to bude riešiť,“ zaujímal sa Peter Jakubo.
Primátor Ján Ragan problém priznal. Ako dodal, neprispôsobiví občania ničia zámky, a práve tento moment potrebuje samospráva novým sofistikovaným spôsobom uzamykania stojísk vyriešiť. V tejto súvislosti prisľúbil, že sa tým na mestskom úrade budú zaoberať. „V minulosti sme to už riešili, dávali sa náhradné zámky a rôzne typy zámok. Dokonca niektoré spoločenstvá si iniciatívne dali vyrobiť svoje vlastné zámky. Táto nekalá činnosť sa však znásobila tým, že sú zálohované plastové fľaše a títo občania ich vyhľadávajú ešte viac, lebo je to pre nich motivácia. Ak ich nájdu medzi odpadom, sú to pre nich hotové peniaze,“ vysvetľoval Ján Ragan.
Keď Peter Jakubo zverejnil na sociálnej sieti video so svojím vystúpením a reakciou Jána Ragana, poslankyňa Ľudmila Škurlová upozornila, že v rámci rozpravy reagovali na tému uzamykania stojísk aj jej poslanecký kolega Martin Buzáš a vedúca oddelenia životného prostredia Zuzana Košalková.

Poslanec Martin Buzáš ponúkol inšpiráciu riešením, ktoré implementovali v rámci pilotného projektu v mestskej časti Košice-Západ. FOTO: www.kosicezapad.sk.
Práve Martin Buzáš sa identifikoval ako poslanec, ktorý mal riešenie stojísk v predvolebnom programe. Na rokovaní MsZ, ako aj na rokovaní komisie pre životné prostredie, dal po vzore mestskej časti Košice-Západ do pozornosti čipový systém napájaný slnečnými kolektormi, ktorý však predpokladá vyššie obstarávacie náklady. Ako o druhej, lacnejšej alternatíve, hovoril o kombinácii „fabky“ a čipu. „Pokiaľ viem, ideme riešiť zamykanie dvojdverí tak, že by sa otvárala iba jedna strana dverí a druhá by bola napevno. Dala by sa tam fabka a zamykalo by sa to, dajme tomu, s čipom. Ak bude potrebné vybrať kontajner, druhé dvere sa otvoria manuálne,“ reagoval Martin Buzáš.
Zuzana Košalková potvrdila, že riešenie čipmi a slnečnými kolektormi by bolo drahé, ale v najbližších dňoch by mali mať k dispozícii cenovú ponuku na finančne akceptovateľnejšie riešenie. Pilotný projekt by chceli spustiť v máji. „V oblastiach, kde sú stojiská v najhoršom stave, chceme zaviesť nový spôsob uzamykania v desiatich z nich, čím odstránime systém s kladkami, ktoré sú najviac napádané. Bolo by to podobné, ako keď máte doma na dverách guľu,“ dodala Zuzana Košalková.