Občianska iniciatíva VéTé zorganizovala protest Vranov za demokraciu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

K sérii protestov vo viacerých slovenských mestách sa vo Vranove nad Topľou pridala aj občianska iniciatíva VéTé. Skloňovalo sa ohrozenie demokracie, zahraničné ukotvenie Slovenska, sloboda médií, úloha rodiny v spoločnosti, očakávania generácie študentov…

Vranov za demokraciu. Verejné zhromaždenie, ktoré zorganizovala občianska iniciatíva VéTé, reagovalo na sériu protestov vo viacerých slovenských mestách. Poslankyňa Mestského zastupiteľstva vo Vranove nad Topľou Ľudmila Škurlová na úvod zdôraznila, že hoci demokracia, ktorá poskytuje systém kontroly a vyvažovania moci, je na Slovensku v defektnom stave, nemali by sme sa jej vzdať.

V tomto kontexte argumentovala, že práve demokratické spoločnosti sú zdrojom pokroku a inovácií, pretože podporujú rôznorodosť názorov a umožňujú občanom zapájať sa do rozhodovacieho procesu. Pozastavila sa nad paradoxom, že sa začína diskutovať o vystúpení z Európskej únie a NATO. Položila rečnícku otázku, kde pracujú mnohí ľudia z východného Slovenska, vrátane Vranova nad Topľou. „Profitujeme z výhod, modernizujeme našu krajinu z peňazí západných štátov a ešte im nadávame? Z akých peňazí sú financované opravy škôl, ktoré navštevujú naše deti, budovanie ihrísk, mostov, ciest, kanalizácií v obciach, v ktorých chýbali? To si naozaj myslíme, že by sme to dokázali bez pomoci?“ pýtala sa Ľudmila Škurlová.

Ako dôsledok politických rozhodnutí a spôsobu vládnutia Roberta Fica definovala frustráciu medzi občanmi, ktorá pramení z ohrozenia demokracie, právneho štátu, slobodných médií a otvorenej kultúry. „Keď arogantná, neschopná a nekultúrna ministerka z rakúskeho Kittsee z času na čas tliachajúca v TV Slovan svojou neodbornosťou ničí dlhoročnú prácu redaktorov, umelcov a ďalších profesionálov,“ kritizovala Ľ. Škurlová.


Ľudmila Škurlová vyzvala na pokojný a slušný priebeh zhromaždenia Vranov za demokraciu.

Súčasného predsedu vlády SR označila za hviezdu prokremeľskej propagandy. Hoci rešpektuje, že verejnosť nemusí mať na všetko rovnaký názor, predsa len by sme sa, podľa nej, mali ako národ zhodnúť na spoločných hodnotách, ktoré sa dá budovať len v demokracii. „Ficovi je ukradnutá medzinárodná izolácia, ktorá vplýva, okrem iného, aj na ekonomiku krajiny. To sa vážne veľká časť občanov naozaj dobrovoľne vzdáva slobody pre túžbu po falošnej slovanskej predstave o živote v ruskom mire? Je smutné, že tam, kde nič nie je, majú nezmyselné krajinu poškodzujúce opatrenia najväčšiu podporu ľudí, ktorí na to nakoniec doplatia,“ dodala Ľ. Škurlová.

Ako pilier modernej demokratickej spoločnosti definoval Ľubomír Prok slobodné média. Na aktuálnu situáciu okolo verejnoprávnej televízie a rozhlasu reaguje výzva Ruky preč od RTVS, ktorú prečítal v plnom znení. RTVS definoval ako médium verejnej služby, nie ako médium štátnej moci a už vôbec nie ako médium štátnej propagandy pre koaličné strany.

Vo výzve sa konštatuje, že demokratická ústava garantuje pluralitu názorov, ochraňuje ľudské práva a definuje rozdelenie moci v štáte, ako aj garanciu pre fungovanie slobodných a nezávislých verejnoprávnych médií. „Slovensko sa pod vedením Roberta Fica stáva autoritárskou krajinou. Navrhovaný zákon o novej inštitúcii namiesto RTVS popiera vôľu obyvateľov Slovenska. Nerešpektuje ústavné demokratické princípy a popiera slobodu médií,“ prečítal Ľubomír Prok.


Ľubomír Prok prečítal výzvu Ruky preč od RTVS.

Pripomenul, že na stiahnutie zákona apeluje osem medzinárodných organizácií združujúcich novinárov alebo venujúcich sa slobodným médiám. Taktiež tlmočil výzvu ostatných slovenských občianskych iniciatív, ktorí podporujú zamestnancov RTVS a povzbudzujú ich, aby sa nebáli vystúpiť na podporu demokracie proti ovládnutiu médií jednou stranou. „Aktuálne pozastavenie predkladanie zákona kvôli prezidentským voľbám nestačí. Týmito podlými hrami sa nenecháme oklamať. Od základu zlý návrh zákona sa nedá pripomienkami a zmenami vylepšiť. Sme s vami a nikam neodídeme pokiaľ zápas o demokraciu na Slovensku nevyhráme,“ citoval z výzvy Ľ. Prok.

Nezastupiteľnú úlohu rodiny v spoločnosti vyzdvihol Miroslav Bradovka, ktorý sa prihovoril ako otec, aj ako starý otec. Na jednu misku váh so životnou úrovňou dal vlastný vklad v podobe vzdelania, pracovného zaradenia či vôľových vlastností. Na druhú stranu uložil podporu od štátu, pričom ocenil viaceré rozhodnutia predošlej pravicovej vlády. „Aj dnes za tejto vlády potrebujú rodiny pomoc zo strany štátu, preto naliehavo vyzývame vládu, aby sa viac zamerala na riešenie problémov rodín a svojich občanov, ako na riešenie beztrestnosti vlastných straníckych funkcionárov a oligarchov,“ reagoval Miroslav Bradovka.


Miroslav Bradovka zdôraznil úlohu rodiny v spoločnosti.

Za alarmujúce považuje, že chudobou je na Slovensku ohrozených viac ako 900 000 obyvateľov. Ak nedokážeme garantovať pocit bezpečia, podpory a pomoc, varoval pred rizikom, že to priamo úmerne oslabí solidaritu a súdržnosť. „Matky, aj otcovia rodín odchádzajú do zahraničia, aby uživili rodinu, aby si nasporili na kúpu vlastného bytu, ktorý splácajú 30 až 40 rokov. Rodina stráca stabilitu, chýba neha matky a ochranná ruka otca,“ dodal M. Bradovka.

Na záver vyzval proti vnášaniu vulgárnosti do verejného priestoru, pohŕdaniu tými, ktorí sa odlišujú od väčšiny členov spoločnosti a neúcte, najmä voči ženám. „Pápež František pri návšteve Slovenska povedal, aby sme používali tri zázračné slovíčka – prosím, ďakujem a odpusť. Prispejme týmito jednoduchými slovami k budovaniu úcty a slušnosti nielen v rodine, ale v celej spoločnosti,“ prihovoril sa M. Bradovka.

Ako prvovolič vystúpil na zhromaždení študent Matej Demčák. Demokracia nie je pre neho iba slovo, ale životný štýl, ktorý prerozdeľuje práva a povinnosti podieľať sa na budúcnosti. Demokraciu vníma ako garanciu na právo klásť otázky a povedať vlastný názor bez toho, aby boli mladí ľudia dehonestovaní a znevažovaní politikmi. Ako príklad uviedol študenta Mareka Janigu, ktorého kritizoval Robert Fico za jeho názor na rušenie špeciálnej prokuratúry. „Študenti nie sú iba budúcnosťou. Sme aj prítomnosťou. Sme tu a teraz. Nežiadame nič viac, len možnosť byť vypočutí,“ uviedol Matej Demčák.


Matej Demčák hovoril o očakávaniach jeho rovesníkov.

Do centra pozornosti nominoval školstvo, ako jeden z pilierov budúcnosti tejto krajiny. Prezentoval názor, že mnohí z jeho rovesníkov cítia, že školstvo im nedokáže poskytnúť to, čo potrebujú pre naplnenie svojho potenciálu. „Vidíme, že mnoho šikovných mladých ľudí odchádza študovať do zahraničia. Dokonca aj tí, ktorí vyštudujú na Slovensku často túžia po odchode, lebo vidia, že možnosti, ktoré im ponúka zahraničie, sú výhodnejšie,“ konštatoval M. Demčák.

Budúcnosť Slovenska vníma cez pevné ukotvenie v EÚ. Hoci priznal, že únia má svoje nedostatky, nepovažuje ich za dôvod kapitulovať, ale naopak, za hybnú silu na zmenu. „Máme povinnosť pracovať na ich odstránení a vylepšovaní,“ zdôraznil M. Demčák.

Slovenskú hymnu zaspieval Martin Buzáš.


Fotogaléria