Po štvrtkovom stretnutí s vedením BUKÓZA HOLDING, a.s. sú odbory opäť v pohotovosti. V reakcii na súčasnú situáciu sformuloval Odborový zväz DREVO, LESY, VODA deväť bodov, ktoré vníma ako kritické.
Ako sa uvádza v tlačovej správe, Odborový zväz DREVO, LESY, VODA základná organizácia odborového zväzu, ktorá pôsobí na pracovisku u zamestnávateľa, a zamestnanci privítali v júli 2024 správy o vstupe investičnej skupiny RIQ Investments do holdingovej spoločnosti BUKÓZA v nádeji, že sa majiteľovi podarí spoločnosť stabilizovať a zabezpečiť jej postupný rozvoj.
Odboru pripomínajú, že k úspešnému reštartu spoločnosti mala významným spôsobom prispieť aj aktivita Eximbanky v súvislosti s akvizíciou, ústretový prístup Ministerstva životného prostredia SR, voči ktorému spoločnosť vykazovala záväzok vo výške 20 miliónov eur, väčšina veriteľov, ktorí súhlasili so splátkovými kalendármi, ale aj Slovenský plynárenský priemysel, ktorý umožnil spoločnosti, aby sa znova pripojila na energonosiče. V neposlednom rade boli pripravení spoločnosti pomôcť aj zamestnanci, ktorí sú podmienkou fungovania každého zamestnávateľa. „Predstavitelia vlády SR deklarovali spokojnosť s podpísanými zmluvami s novým strategickým investorom z Českej republiky a prezentovali spokojnosť s pokračovaním holdingovej spoločnosti s tým, že si ľudia v regióne udržia prácu aj s perspektívou rozvoja a tvorby nových pracovných miest,“ citujeme z tlačovej správy Odborového zväzu DREVO, LESY, VODA.
Nádejou pre zamestnancov bol, podľa odborov, nový majiteľ, ktorý prevzal spoločnosť s dlhom 130 miliónov eur. Konštruktívne vnímali jeho prísľub vlastnej investície do nákupu surovín a stabilizácie spoločnosti vo výške 20 miliónov eur. Rovnako za pozitívny považovali plán modernizácie spoločnosti a s tým súvisiace ďalšie významné investície do energetickej infraštruktúry a dekarbonizácie výroby. „Holdingová spoločnosť, pod vedením nového majiteľa, predstavila plán vytvoriť jednu obchodnú spoločnosť s transparentným hospodárením, zamerať na výrobu celulózy, neskôr aj na špeciálne druhy celulózy, vrátane viskózy a výrobu elektrickej energie cez turbíny. Plné obnovenie papierenskej výroby si malo vyžiadať prijatie 50 – 60 nových zamestnancov. Po zahájení skúšobnej prevádzky v júli 2024 majiteľ holdingu predpokladal už za august kladné hospodárske výsledky,“ konštatujú odborári.
Vedenie odborov dnes konštatuje, že plány a predstavy nového majiteľa o stabilizácii a postupnom rozvoji spoločnosti sa rozplývajú a postavenie zamestnancov sa zhoršuje. Odborový zväz DREVO, LESY, VODA a základná organizácia odborového zväzu sa z toho dôvodu rozhodli otvorene vyjadriť svoj nesúhlas s ďalším smerovaním vývoja holdingovej spoločnosti v neprospech zamestnancov a s negatívnym dopadom na celkovú sociálnu situáciu v regióne. „Aká je však realita? Odborový zväz DREVO, LESY, VODA reaguje na aktuálnu situáciu a predpokladaný vývoj v BUKÓZE HOLDING v Hencovciach s tým, že nikto nevybuduje serióznu firmu a biznis na podrazoch,“ reagujú kriticky odbory.
Odborový zväz DREVO, LESY, VODA a základná organizácia odborového zväzu súčasne vyzýva všetky zainteresované subjekty, ktoré boli na začiatku proklamovanej novej éry holdingovej spoločnosti – zástupcovia štátu, štátne orgány a obchodné spoločností…, „aby sa začali zaujímať kam BUKÓZA HOLDING smeruje a pomohli prijať opatrenia, ktoré by zmenili negatívny trend vývoja a postavili sa na stranu nielen zamestnancov, ale aj občanov tohto regiónu.“
O stanovisko k aktuálnej situácii sme požiadali aj BUKÓZA HOLDING, a.s. Uverejníme ho po doručení redakcii Vranovských NOVINIEK.
Stanovisko Odborového zväzu DREVO, LESY, VODA a základnej organizácie odborového zväzu k aktuálnej situácii v BUKÓZA HOLDING, a.s.:
1. Holdingovú spoločnosť aktuálne tvoria obchodné spoločnosti BUKOCEL,a.s., BUKÓZA INVEST spol. s.r.o., BUKÓZA Export – Import a.s., BUKÓZA HOLDING, a.s. a Bukóza Progres s.r.o. a podľa pôvodného zámeru nového majiteľa nedošlo k pretransformovaniu na jednu obchodnú spoločnosť so zámerom reštrukturalizovať spoločnosti z dôvodu zredukovania nákladov, zefektívnenia riadenia a sprehľadnenia finančných tokov.
2. Počet zamestnancov v čase, kedy bol majiteľom p. Ján Ďurian, bol viac ako 800; aktuálny stav, po vstupe strategického investora z Českej republiky, klesol na 496.
3. V spoločnosti Bukocel Energetika pôvodne pracovalo takmer 100 zamestnancov; 90 zamestnancov skončilo pracovný pomer dohodou bez uvedenia dôvodu s odmenou poskytnutou zamestnávateľom. V skutočnosti došlo ku zrušeniu prevádzky a prvotnou príčinou skončenia pracovného pomeru boli organizačné dôvody.
4. Mzda za mesiac august 2024 bola zamestnancom doplatená 1. 10. 2024, pričom v skutočnosti bolo zamestnancom vyplatených len 73,4% z celkového objemu miezd, na ktoré majú zamestnanci právny nárok, čím došlo k porušeniu záväzkov z platne uzavretej podnikovej kolektívnej zmluvy. Až 09. 10. 2024 bol zamestnancom doplatený rozdiel dlžnej sumy na mzdách.
5. Nový majiteľ holdingovej spoločnosti predstavil odborom požiadavku a vyvíja tlak na odbory, aby súhlasili so znížením mzdových taríf dohodnutých v podnikovej kolektívnej zmluve od 12% do 16% a požaduje, aby odbory pristúpili k podpísaniu dodatku k platnej podnikovej kolektívnej zmluvy.
6. Aktuálne je v holdingovej spoločnosti podstav zamestnancov, chýbajú hlavne tzv. striedači; zamestnanci na niektorých pracovných pozíciách zaradených v 3. a 4. kategórii rizikovosti práce majú odpracovaných veľa nadčasových hodín. Zo strany zamestnávateľa bol týmto zamestnancom daný prísľub, že im budú mzdové zvýhodnenia za nadčasovú prácu vyplatené spolu so mzdou za príslušný kalendárny mesiac, avšak tento svoj záväzok nedodržiava.
7. Zamestnávateľ v rámci stretnutí ústne informoval vedenie odborovej organizácie o zámere nahradiť kmeňových zamestnancov z dôvodu nižšej ceny práce zamestnancami agentúry dočasného zamestnávania.
8. Zamestnávateľ na dnešnom stretnutí so zamestnancami uviedol, že sa rozhodol odňať 87 zamestnancom spoločnosti osobné ohodnotenie priznané samostatnými dekrétmi mimo dohodnutých podmienok odmeňovania v podnikovej kolektívnej zmluve.
9. Zamestnávateľ naďalej trvá na úsporných opatreniach z dôvodu, že náklady na výrobu prevyšujú zisk z predaja celulózy a v prípade, že spoločnosť bude naďalej vykazovať stratu zvažuje aj zastavenie výroby v podniku.