M. Žilinka sa Čestným občanom nestane, odmietnutý bol aj kňaz P. Gombita

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa (zatiaľ) Čestným občanom mesta Vranov nad Topľou nestane. Vranovskí poslanci zároveň nechválili udelenie Ceny mesta Vranov nad Topľou kňazovi Petrovi Gombitovi. V minulosti nebolo schválené udelenie čestného občianstva napr. prezidentovi Rudolfovi Schusterovi.

Na novembrovom rokovaní Mestského zastupiteľstva vo Vranove nad Topľou bol na Čestného občana mesta navrhnutý generálny prokurátor Maroš Žilinka. Vtedy však prednosta mestského úradu Imrich Kónya materiál, ako jeho predkladateľ, stiahol s tým, že potrebuje byť dopracovaný a má sa stať predmetom širšej diskusie.

V návrhu ocenených osobností na decembrovom zasadnutí MsZ už Maroš Žilinka ako nominant na honor Čestný občan chýbal. Bez vysvetlenia. Viac naznačila Lýdia Ondrušová, ktorá reagovala na nomináciu kňaza Petra Gombitu. „Nepoznám život tohto pána (Petra Gombitu, pozn. red.). O tom, kto to je, som sa dozvedela z jeho charakteristiky, lebo tieto veci mi nie sú také blízke. Pokiaľ viem, jeden z ocenených mal byť aj pán doktor Žilinka, ktorého rodičia pôsobili vo Vranove a on je v rámci postavenia jeden z ústavných činiteľov. Tiež sme to na základe nejakých politických hodnotení robených v médiách spochybnili. Keď si niekto z určitých dôvodov, ako doktor Žilinka nezaslúžil ocenenie nášho mesta a aj tú sú vážne pochybnosti alebo menej vážne, neviem to vyhodnotiť, mali by sme postupovať v obidvoch prípadoch rovnako,“ uviedla Lýdia Ondrušová.

Na Cenu mesta Vranov nad Topľou bolo navrhnutých päť osobností. Juraja Kuročku, Eugena Leša, Blaženu Matisovú a Juraja Sotáka schválilo zastupiteľstvo bez výhrad. Diskusia vznikla pri Petrovi Gombitovi. Ocenený mal byť za výnimočný prínos v oblasti humanitárnej pomoci, neúnavnú podporu sociálne vylúčených a zraniteľných skupín, ako aj za šírenie dobrého mena mesta Vranov nad Topľou.

Imrich Kónya vizitku Petra Gombitu uzavrel tým, že odborná komisia menovaná v zmysle Zásad udeľovania ocenení mesta Vranov nad Topľou návrh na jeho ocenenie schváliť neodporúča. Dodáme, že v rámci novembrového rokovania jeho ocenenie odporučili.

Gabriela Bradovková vysvetlila, že Peter Gombita sa viac ako 20 rokov stará o 250 ľudí na okraji spoločnosti, čím, podľa nej, svojou prácou supluje štát. Ako doplnila, zo štyroch kritérií, ktoré sú dôvodom pre udelenie ocenenia, spĺňa tri. Mimoriadne vyzdvihla kritérium, podľa ktorého sa udeľuje cena za činnosť osôb pri záchrane ľudských životov. „Myslím si, že tento bod spĺňa nad mieru,“ zdôraznila Gabriela Bradovková.

Pre členov odbornej komisie sa stal sporným výrok „kto seje vietor, žne búrku“ v súvislosti s atentátom na premiéra Roberta Fica v rozhovore pre Postoj.sk. Peter Gombita v ňom apeloval na to, aby politici prešli sebareflexiou, nešírili nenávisť a neeskalovali napätie v spoločnosti. „Dezinformačný web v tejto súvislosti uverejnil, že otec Gombita sa akoby snažil povedať, že si predseda vlády atentát zaslúžil. Je to interpretácia, domnienka, ktorá vôbec nepotvrdzuje, že otec Gombita súhlasil s atentátom. Opomenuté bolo to, otec Gombita sa za pána premiéra modlí. Uvedomme si, že nie my preukazujeme česť jemu, ale on nám tým, že sa hlási k nášmu mestu, ako rodák, čo spomenul aj pri štátnom oceňovaní začiatkom tohto roka,“ pripomenula G. Bradovková.  

Peter Gombita je riaditeľom neziskovej organizácie Oáza – Nádej pre nový život v Záhrade Bernátovce neďaleko Košíc. Tento rok získal od prezidentky Zuzany Čaputovej štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy za mimoriadne zásluhy a sociálny rozvoj Slovenskej republiky. Pri tejto príležitosti sa prihlásil k Vranovu nad Topľou. Miroslav Lapčák šírenie dobrého mena mesta spochybnil. „Ja som ešte tohto pána nevidel, nebol ani na jednej škole, kde by uskutočnil nejakú besedu. Ako pomáha ľuďom, čo robí… Práve pre to by mal prísť, keď sa hlási k Vranovčanom. Pokiaľ viem, narodil sa v Pakostove, asi tu má nejaké korene. Ako hovorí pani doktorka Ondrušová, jeho otec (Maroša Žilinku, pozn. red.) bol lekár, matka učiteľka, pôsobili vo Vranove. Mnohí ľudia našej generácie si ich pamätajú,“ uviedol Miroslav Lapčák.

Martin Buzáš požiadal, aby sa prečítalo stanovisko odbornej komisie s dôvodom, prečo udelenie ocenenia neodporúčajú. Lýdia Ondrušová mu kontrovala, že zasadnutia komisie sú neverejné. „Momentálne tu asi zápisnicu so sebou nemáme, ale v podstate tu odzneli dôvody, o ktorých tu niektorí rozprávali. Odznelo tu jeho mediálne vyhlásenie, ako aj názor, že jeho prepojenie s mestom nebolo výrazné,“ odpovedal primátor Ján Ragan.

FOTO: FB Zuzana Čaputová