Po zemetrasení museli domy zbúrať, teraz sa dostane pomoci aj im!

  • Obce
  • Dátum: 28.01.2025
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

„V prvom rade som to musela ustáť ako matka. Uvedomovala som si zodpovednosť za deti, za rodinu,“ reagovala Slávka Baranová z Baškoviec na situáciu, v akej sa s manželom a troma deťmi ocitli po zemetrasení v októbri 2023. Po viac ako roku sa pomoci dočkalo aj posledných dvanásť rodín, ktorých rodinné domy sa stali neobývateľnými. Predseda vlády SR Robert Fico vyčlenil na tento účel zo svojej rezervy 200 000 eur.

Foriem pomoci, ktorú štát po zemetrasení v októbri 2023 doručil na východ Slovenska, bolo viacero. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš v tejto súvislosti pripomenul, že doteraz v rámci dotácie na podporu humanitárnej pomoci vyplatilo ministerstvo práce spolu 3,5 milióna eur. Táto dotácia bola distribuovaná v dvoch kolách priamo domácnostiam. Rovnako tak aj obce získali dotáciu na podporu humanitárnej pomoci vo výške 15 000 eur, pričom všetky tieto finančné prostriedky museli využiť na adresnú pomoc pre svojich obyvateľov.

Zároveň rezort práce prostredníctvom príslušných úradov práce v regióne vyslal do týchto postihnutých oblastí nezamestnaných ľudí. V rámci projektu „Podpora obcí zasiahnutých zemetrasením“ odstraňovalo od novembra 2023 škody na majetku celkovo 114 nezamestnaných.

Adresná pomoc prišla aj od iných rezortov. Ministerstvo financií SR vyčlenilo financie vo výške viac ako 1 milión eur na obnovu verejných a cirkevných budov. Z rezortu životného prostredia v rámci programu „Obnovme si svoj dom“ vyplatili zálohové platby na obnovu svojich príbytkov doteraz 1 450 žiadateľom v celkovej výške 32 miliónov eur.

Napriek tomu ostala skupina domácností, ktoré nenaplnili podmienky pomoci, preto sa im jej nedostalo. Ako uviedla starostka Jasenova a poslankyňa Prešovského samosprávneho kraja Lucia Sukeľová, po zmapovaní situácie a odpočte toho, komu sa pomoci dostalo, ostalo viacero rodín, ktorých domy sa stali neobývateľnými alebo museli byť zbúrané. „Kľúčovou pomocou pre jednotlivé domácnosti bola podpora z ministerstva životného prostredia na spevnenie obvodového plášťa stavby, čiže zníženie energetickej náročnosti. Ten, kto však musel dom zbúrať, nemal čo spevňovať. Títo ľudia boli najviac poškodení, prišli o všetko a paradoxne nedostali nič,“ vysvetlila Lucia Sukeľová.

V Nadácii PSK pre podporu rodiny, v ktorej je Lucia Sukeľová členkou Dozornej rady, identifikovali dvanásť domácností, ktoré prišli o strechu nad hlavou. Nakoniec sa predsa len dostane pomoci aj im. Finančná podpora 200-tisíc eur bude vyplatená najmä domácnostiam, ktoré nemohli využiť niektoré doterajšie druhy pomoci a sú odkázané na pomoc štátu. Financie z rezervy predsedu vlády budú využité na opravy domov alebo ako podpora pri čerpaní hypotekárnych úverov. „Tieto domácnosti nemali žiadne alebo minimálne poistné plnenie. Predpokladáme, že si svoje domy opravia, aby boli obývateľné alebo postavia nové, samozrejme, v kombinácii s hypotekárnymi úvermi. Máme už informácie, že mnohí z nich už s výstavbou aj začali, preto verím, že im táto pomoc príde vhod. Myslím si, že týmto sme naplnili celú našu pomoc, ale sme pripravení sledovať, čo ešte ľudia v tomto regióne budú potrebovať,“ dodal Erik Tomáš.

Lucia Sukeľová pripomenula, že nie všetky žiadosti o pomoc boli okamžite vybavené, no vláda nakoniec splnila svoje záväzky. „Tieto financie nie sú pre nás samozrejmosťou. O to viac si vážime ochotu ministerstva práce a vlády pomôcť tým najviac postihnutým rodinám, ktoré nemali inú možnosť na získanie potrebných zdrojov,“ zdôraznila starostka Jasenova.

Zemetrasenie v našich zemepisných šírkach s epicentrom v Ďapalovciach svojou intenzitou prekvapilo. Po prvotnom šoku prišlo na rad počítanie škôd, ktoré sprevádzali strach a neistota. Napr. rodina Slávky Baranovej z Baškoviec prišla v priebehu pár sekúnd o všetko. V rodinnom dome, v ktorom bývali 19 rokov, vychovávali s manželom tri deti. Verdikt statika však bol nekompromisný. Zbúrať! Na chvíľu sa presťahovali k jej mame, ale rozhodnutie, čo a ako ďalej odkladať nemohli. „V prvom rade som to musela ustáť ako matka. Uvedomovala som si zodpovednosť za deti, za rodinu. Dnes už sme sa s tým vyrovnali, ale samu ma prekvapilo, čo som…, čo sme dokázali zvládnuť. Nakoniec sme sa rozhodli postaviť na pôvodnom pozemku nový dom. Pomôcť sme si museli troma spotrebnými úvermi, pričom vieme, aké sú tam úroky, ale firma nám ho za viac ako polroka postavila,“ uviedla Slávka Baranová.

Rovnaký osud postihol aj Martina Sukeľa. V Ďapalovciach žije 50 rokov a momentálne býva sám v unimobunke, ktorú mu poskytli Ozbrojené sily SR. Začať stavať by chcel v jari, keď bude mať v ruke právoplatné stavebné povolenie. „Som murár, s niečím si pomôžem sám, s niečím mi pomôžu priatelia. Na dedine je to výhodou, že ľudia si vedia navzájom pomôcť,“ reagoval Martin Sukeľ. Bývať v novom by chcel do zimy. Dotácia od Nadácie PSK pre podporu rodiny mu pri naštartovaní pomôže. „V mojom veku po päťdesiatke už nie je jednoduché získať dlhodobý úver. Nečakal som, že budem musieť stavať nový dom, preto som si nesporil. Človek sa stal za pár sekúnd bezdomovcom, ale pustím sa do práce. Hoci do zimy určite všetko nedokončím, stačiť bude aj časť domu, ktorá bude obývateľná,“ nestráca nádej M. Sukeľ.