Adéla Molčanová získala na národnom šampionáte v rodeu päť medailí!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Rodeo je fascinujúci šport. Ak má byť na konci rovnice úspešný výsledok, musí sa zladiť forma jazdca, aj koňa, k čomu treba prirátať prácu s dobytkom, ktorý sa v stáde správa nevyspytateľne. Aby toho nebolo málo, o tom, ktorú z medailí získate, môžu niekedy rozhodnúť dve stotiny sekundy, čo nie je odkaz na príklad, ale fakt!

I kvôli hľadaniu dokonalej harmónie si získava tento šport na Slovensku stále väčšiu a väčšiu popularitu. O to impozantnejšie vyznievajú úspechy, ktoré dosiahla talentovaná Vranovčanka Adéla Molčanová na minuloročnom národnom šampionáte v kategórii OPEN (bez vekového rozdielu). Keď, spolu s jej otcom Marekom Molčanom, hovoria o rodeu, dokážu vás vtiahnuť do epicentra diania dokonalým spôsobom. Mimochodom, v roku 2017 získali, ako tím, v Trailer Loadigu titul vicemajstrov SR.

Rodeo patrí medzi unikátne športy už len svojou originálnou históriou. Vychádza totiž z tvrdej práce amerických kovbojov s dobytkom. Keď si začali spríjemňovať voľné chvíle porovnávaním svojich zručností, určite netušili, že začínajú s tradíciou, ktorá sa stane základom pre tento atraktívny šport. „Každá z disciplín je inšpirovaná prácou kovbojov s dobytkom v USA. Pred každou súťažou sa hrajú nielen hymny zúčastnených krajín, ale na ich počesť aj americká hymna. Rovnako je asi dôležité vysvetliť, že keď súťažíme, kone, ani dobytok nenútime do ničoho, čo im nie je vlastné a čo by pre ne historicky nebolo prirodzené. Počas súťaží sú zároveň prísne dodržiavaná princípy welfare. To znamená, že napr. jedno dvanásťčlenné stádo môže pracovať v aréne denne len obmedzený čas tak, aby nedošlo k jeho únave, na čo okrem iného dohliada minimálne dvojica rozhodcov,“ uviedol Marek Molčan.


Adéla Molčanová má za sebou skvelý rok 2019. FOTO: Alžbeta Molčanová.

Pri rodeu si treba uvedomiť, že sa nebavíme iba o fyzickej kondícii, technike jazdenia, či správnej taktike, ale kľúčová je harmónia pri spolupráci jazdec – kôň alebo v tímových disciplínach, samozrejme, aj medzi jeho členmi. Ak sa bavíme o rodeu v jeho dokonalej podobe, reč nie je iba o športe. Predstaviť si musíme komunitu, ktorá ho považuje za životný štýl. „Tento šport nie je individuálny v zmysle ja ako jazdec a kôň. Ak si ľudia veľmi dobre rozumejú mimo arény, budú si rozumieť aj v nej. Počas súťažnej jazdy nemáme čas na seba pokrikovať a vysvetľovať si, kto a ako by mal reagovať. Bez toho, aby medzi nami fungovala chémia, je úspech vzdialený. Stačí naozaj malé zaváhanie a nádej na dobrý výsledok sa stráca. Môžu byť v tíme traja špičkoví jazdci, ale ak si nerozumejú a navzájom sa nerešpektujú, nebude im to fungovať,“ zdôraznil M. Molčan.

Hoci o pravidlách by sme mohli napísať samostatný článok, vo všeobecnosti platí, že v stáde je dvanásť teliat označených číselne alebo farebne. Jazdci ich majú oddeliť a zahnať na opačnú stranu arény (prípadne vohnať do traileru – ohrádky). Ostatné kusy však prebehnúť nesmú, pretože nasleduje diskvalifikácia. Okrem toho, že tvrdo pracuje jazdec, zaváhať nesmie ani kôň. Práve v tréningu sa ho snažia jazdci v spolupráci s trénermi naučiť, aby zvládol jeho diel zodpovednosti za výsledok. Skvelé podmienky na tréning na Slovensku môžete nájsť na Ranči na Striebornom jazere v Galante, Ranči 13 v Nemšovej, Cutting Ranchi v Hosťovej, Kam Quarter Horses Ranchi v Hrabušiciach a iných. „V tréningu nestačí, aby sme ako jazdci pracovali iba na sebe, ale pripraviť musíme tiež koňa, ktorý nie je tenisová raketa alebo bicykel, čím chcem povedať, že jeho nálada nie je, podobne ako u ľudí, konštantná. Z toho dôvodu potrebujeme zvážiť všetky faktory, aby sme dokázali byť spolu úspešní. Keď jazdíme, rozhodujú stotiny, preto je súhra a chémia medzi nami veľmi dôležitá,“ reagovala Adéla Molčanová.


Fascinujúce na rodeu je to, že vždy musíte počítať so situáciou, ktorá sa nedá predvídať, čo dáva tomuto športu honor dokonalej výzvy. FOTO: Alžbeta Molčanová.

Tento jazdecký šport získava na stále väčšej popularite aj na Slovensku. Ak sa chcú jazdci predstaviť na majstrovstvách Slovenska, musia sa v rámci seriálu, ktorý sa v tomto roku jazdil na desať kôl, nominovať. Podmienkou je skončiť do 15. miesta a hoci Adéla Molčanová absolvovala deväť z nich, postup na národný šampionát získala komfortne. Jej výsledky už počas roka získavali o to viac na cene, že základňa sa rozrastá a konkurencia sa zvyšuje. Skvelú formu potvrdila aj vo finále na Ranči 13 v Nemšovej. Úspechy však nie sú zadarmo a i v jej prípade platí, že sa v nich odráža celoročná drina. „V tréningu sa snažíme, aby sa kôň vedel naviazať na dobytok. Keď vojdeme do stáda a nájdeme v ňom kravu, ktorú máme vydeliť, práve kôň by ju mal strážiť. Dôležité je odhadnúť, na akú disciplínu má potenciál. Napr. sortingové disciplíny jazdím s kobylou a tam, kde potrebujem väčšiu rýchlosť, jazdím s valachom,“ vysvetlila Adéla Molčanová.

Na majstrovstvách Slovenska sa predviedla v skvelej forme. V individuálnej disciplíne Cattle Penning obsadila 5. miesto, no potom prišli už len medailové umiestnenia. V Ranch Sortingu skončila tretia a rovnako bronz získala v Trailer Loadingu, pričom od druhého miesta ju delili dve stotiny! „Keď pretnete štartovaciu čiaru a spíker oznámi, s ktorou kravou, podľa čísla alebo farby, máte v stáde pracovať, musíte sa rozhodnúť okamžite, pretože v hre nie sú len sekundy, ale, ako v tomto prípade, stotiny. Všetko je o skúsenostiach, ako vyhodnotíte situáciu,“ pripomenula A. Molčanová.


Národný šamopionát sa v roku 2019 konal na Ranchi 13 v Nemšovej. FOTO Alžbeta Molčanová.

Ďalšiu pódiovú pozíciu získala v 2 Gate Sortingu, kde súťažili trojčlenné tímy a so Saškou Kučírkovou a Martinom Kučírkom získali titul majstrov SR. Do jej bohatej zbierky cenných kovov pribudli aj dve medaily v súťaži trojčlenných tímov – v Team Penningu, keď sa so Zuzanou Eibnerovou Staššíkovou a Martinom Kučírkom stali vicemajstrami a s Ľubomírom Urbanom a Martinom Kučírkom majstrami SR. „Aréna je rozdelená na dve polovice a my potrebujeme zo stáda vydeliť tri kravy, ktoré sú farebne označené. Väčšinou sa postupuje tak, že dvaja idú do stáda a tretí ich istí, aby ostatné kravy neprebehli na druhú polovicu. V momente, ako ich majú dvaja vydelené, ide po tretiu aj tretí člen tímu. Ak je však stádo pokojné, môžeme ísť spolu aj všetci traja, ide len o to, ako vyhodnotíme situáciu,“ uviedla A. Molčanová.

Jazdí sa na dve kolá a trio A. Molčanová – Ľ.Urban – M. Kučírek bolo po sobote štvrté. Napriek tomu, že každé stádo sa môže správať nevyspytateľne, predsa len sa snažia jazdci vopred odhadnúť jeho povahu, aby sa pokúsili určiť správnu taktiku. V nedeľu však talentovaná Vranovčanka zajazdila s partnermi výborne a odmenou bol pre nich titul. „Všetko nám vyšlo tak, ako sme si naplánovali. Keď sme mali dobytok vytriedený a zatvárali sme ho, vedeli sme, že nám to vyšlo. Pocit eufórie bol obrovský a aj napriek tomu, že sme museli počkať, ako zajazdia priebežní lídri, tušili sme, že by to mohlo vyjsť. Keď sme sa dozvedeli, že sme vyhrali, súťažné napätie, ktoré sa v nás zbieralo celý víkend, definitívne opadlo,“ usmievala sa A. Molčanová, ktorá v tímových disciplínach chodí do stáda väčšinou ako prvá.

Pre všetkých priaznivcov a milovníkov jazdeckého športu sú ďalšie informácie k dispozícii na eurorodeo.eu.