Čavarguj po zimnom Hornom Zemplíne a odmeň sa nielen zážitkami!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Čavarguj! Po zimnom Hornom Zemplíne! Odmeňte sa zážitkami a zaujímavými vecnými cenami, ktoré pre vás pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín.

Poďte čavargovať (alebo túlať sa) po Hornom Zemplíne. Na svoje si prídu milovníci prírody, histórie, aj tradícií. Zimná edícia vás zavedie za zážitkami a dobrodružstvami na zaujímavé miesta, ktoré práve v tomto ročnom období majú úplne inú atmosféru!

Keďže letná kampaň „Čavarguj“ mala obrovský úspech, v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Horný Zemplín pripravili aj jej zimnú verziu. Navštíviť pozývame osem lokalít v Uliči, Čabinách, Čertižnom, Humennom, Stropkove, Príslope a vo vranovskom okrese v Zámutove či Sedliskách.

Múzeum u cetky – Dom ľudových tradícií v Zámutove otvorili v lete 2020. Manželia Višňovskí si tým splnili dlhoročný spoločný sen. Dom ľudových tradícií je umiestnený v objekte, ktorý pre tieto účely odkúpili a upravili tak, aby plnil úlohu múzea. Nájdete tu starý nábytok, tkaniny, obrazy i rôzne náčinie, ktoré sa v minulosti používalo v bežnej gazdovskej domácnosti. Jednotlivé predmety do múzea darovali miestni obyvatelia. „Suseda nám ponúkla starý nábytok, krásne čierne skrine s reliéfom. Susedov syn nám dal krosná a starosta nám daroval maketu Zámutovského kaštieľa, ktorý počas vojny zapálili Nemci. Máme niekoľko fragmentov z kaštieľa, ako je lampa, koberec či mreža z okna,“ citujeme Štefana Višňovského z webu hornyzemplin.sk.

Zrúcanina hradu Čičva sa vypína nad obcou Sedliská. Je dobre viditeľný, keďže sa nachádza na nevysokom kopci. Bol postavený v 14. storočí ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Stavitelia si vybrali jeho miesto tak, aby z neho mohli kontrolovať okolitú krajinu. Vďaka polohe sú aj dnes zo zrúcaniny pekné výhľady.

Hrad Čičva bol strediskom rozsiahleho panstva, ku ktorému patrilo viac než 60 obcí. Svoje zlaté obdobie zažil v 16. storočí, kedy sa stal župným zhromaždiskom a sídlom archívu Zemplínskej stolice. K tomuto obdobiu sa viaže aj legendárna Kniha lží a luhárov, ktorá bola známa na celom Slovensku ako „Čičavská kniha“. Do nej sa zapisovali všetky klamstvá aj s menom podvodníka, ktorý ich vyriekol. Kniha sa do dnešných čias nezachovala. „Čičviansky hrad akoby priťahoval stredoveké významné udalosti. Koncom 16. storočia sa v neďalekom Vranove nad Topľou konala svadba Františka Nádašdyho s Alžbetou Báthory. Svadba to bola vychýrená, pozvaných bolo viac ako 4500 hostí. Mal prísť aj cisár Maximilián. Grófka Alžbeta, ktorá mala iba 15 rokov, dostala hrad ako svadobné veno, o 35 rokov neskôr v roku 1610 ho zas dostala Alžbetina dcéra Katarína, ktorá sa vydala za Juraja Drugetha z Humenného,“ uvádza sa na webe OOCR Horný Zemplín, kde sa dočítate aj ďalšie zaujímavosti o hrade.

Navštívte teda vybrané lokality kampane Čavarguj a získajte odmenu. Ako to funguje? Odfotíte sa pri pointe, preukážete sa nám fotografiami z minimálne šiestich lokalít a získate od nás peknú čelenku. Počet odmien je limitovaný. Ak navštívite všetkých 8 vybraných lokalít, môžete sa zapojiť aj do záverečného žrebovania o ďalšie zaujímavé ceny. Kampaň trvá do 20. februára 2025 alebo do vyčerpania zásob. Viac informácii nájdete na www.hornyzemplin.sk.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu SR.

Vybrané lokality:

Dvere do Polonín – Ulič

Vojnový cintorín z 1.sv. vojny II. – Čabiny

Kút (nad Čertižským sedlom) – Čertižné

Grófka – Hrob grófky Vandernath – Humenné

U cetky – Dom ľudových tradícií  – Zámutov

Rozhľadňa Ščerbovka – Stropkov

Hrad Čičva – Sedliská

Kuršie, vykrývač, výhľad – Príslop


Fotogaléria