Útočník švédskeho klubu Malmö RedHawks a slovenskej reprezentácie do 18 rokov Daniel Jenčko absolvoval maturitný kemp. Na Strednej odbornej škole drevárskej vo Vranove nad Topľou. Z rúk riaditeľa Igora Šestáka si prevzal drevený portrét a jeho „poštová známka“ pribudla na stenu, kde majú svoje miesto, okrem iných, Petra Vlhová, Mikaela Shiffrinová, Jozef Pribilinec, či Ján Svěrák s Jánom Krausom. Budúca hokejová hviezda NHL však tiež neprišla s prázdnymi rukami…
Prečo maturitný kemp? Kemp je vstupnou bránou – prípravou do novej sezóny, v tomto prípade do školského roka. Daniel Jenčko bude totiž na vranovskom Gymnáziu C. Daxnera maturovať práve na budúci rok. Zo slovenského jazyka, anglického jazyka, geografie a náuky o spoločnosti. „Mám individuálny študijný plán. Učitelia mi posielajú učivo a testy, plus komunikujem so spolužiakmi, ktorí mi preposielajú poznámky. Keďže niekedy mám aj štvorfázové tréningy, nie je to vždy jednoduché, ale snažím sa a dá sa to zvládnuť,“ vysvetľoval Daniel Jenčko.
S tým, ako maturitné skúšky prebiehajú, sa na pozvanie Igora Šestáka zoznámil na Strednej odbornej škole drevárskej. Dokonca si aj jednu maturitnú otázku vytiahol… „Dana si pamätám ešte ako malého chlapca s hokejkou v ruke na hokejbalovom ihrisku na JUH-u, kde sa mu venoval otec Vlado. S o to väčšou radosťou sledujem jeho hokejovú kariéru. Odísť pre mladého človeka od rodiny nie je nikdy jednoduché, ale Dano to, ako inteligentný mladý muž, zvládol. Vo Švédsku musel prejsť viacerými skúškami. Som rád, že prijal pozvanie na našu školu, lebo jeho príbeh je pre mladých ľudí inšpiratívny. Svojim talentom a pracovitosťou si zaslúžil nielen pôsobenie vo Švédsku, ale aj pravidelné nominácie do slovenských mládežníckych reprezentácií,“ uviedol riaditeľ Strednej odbornej školy drevárskej vo Vranove nad Topľou Igor Šesták.
Schopnosť presadiť sa v elitnej hokejovej krajine, akou Švédsko bezpochyby je, prezrádza o hráčovi, že musí byť silnou osobnosť. Daniel Jenčko dokázal situácie, s ktorými sa potreboval vysporiadať, prijať ako výzvu a to mu otvára dvere k tomu, aby v budúcnosti ťahal klub, či Slovensko ako jeden z lídrov. Znakom každého velikána je pokora, s akou komunikuje s okolím. Už na chodbách školy sa bezprostredne zdravil s rovesníkmi a pokračoval pred skúšajúcimi z maturitnej komisie. Zatiaľ si síce vyskúšal odpovedať len na otázky týkajúce sa hokeja, no zvládol to s rovnakou rozvahou a pokojom, s akými sa presadzuje na ľade. „Verím, že pomyselnou čerešničkou pre nás všetkých Danových fanúšikov boli jeho výkony na tohtoročných majstrovstvách sveta do 18. Počas celého turnaja patril medzi našich ofenzívnych lídrov, pričom asi najviac nám ostane v pamäti jeho rozhodujúci nájazd v poslednej sérii proti Česku,“ pripomenul I. Šesták.
Daniel Jenčko začínal s hokejom v Trebišove v čase, keď vo Vranove nad Topľou ešte zimný štadión v prevádzke nebol. Keďže malý chlapec nesadne na autobus a nevyberie sa sám do susedného mesta, rešpekt za podporu patrí jeho rodine.
Postupne len potvrdil, že jablko ďaleko od stromu nepadá. Hoci nerozvíjal futbalové gény, športovú časť DNA pretavil do naštartovania cesty úspešného mládežníckeho hokejového reprezentanta. Doterajším vrcholom v jeho kariére boli aprílové majstrovstvá sveta do 18 rokov, ktoré mohli mať aj medailový lesk. Slovenskí mladíci pobláznili celú krajinu. Od bronzu v zápase s Kanadou ich delilo 71 sekúnd. Napriek tomu, že záver vrátane predĺženia zvládol výsledkovo lepšie ich súper, ich prezentácia počas celého šampionátu je pre náš hokej mimoriadne dôležitou nádejou.
Fotogaléria
-
+11fotografií
-
+11fotografií