„Tam kde je to vhodné, priamo vo Východnej“ sa o titul MISS FOLKLÓR 2016 uchádzalo jedenásť finalistiek, medzi ktorými nechýbala ani bývalá Cifroškárka a dnes sólistka folklórneho súboru Vranovčan Dorota Bakajsová.
Ako vysvetlila riaditeľka súťaže Barbora Palovičová, ktorá v roku 2007 získala na Miss Universe titul I. vicemiss a divácke ocenenie Miss Tip, myšlienkou podujatia je prepojenie prirodzenej krásy dievčat so slovenským tradičným umením. „Slovenské ľudové piesne, či tance a formy ich prevedenia sú tak rôznorodé, že človek, ktorému nie je národná identita cudzia, pri nich pookreje a neraz si povie, že na Slovensku nám stačí pre túto krásu žiť, cítiť a milovať,“ vyznala sa na webovej stránke bývalá sólistka Lúčnice B. Palovičová.
Keďže folklórom žije aj 18-ročná Dorota Bakajsová, vo folklórnom súbore Vranovčan prišli s nápadom, či by si nechcela vyskúšať aj takúto súťaž. Študentka vranovského Gymnázia si vzala pár dní na rozmyslenie a nakoniec si povedala, že do toho predsa len pôjde. „S tancom som začínala v detskom folklórnom súbore Cifroško, kde ma dotiahla sestra. Hoci ona neskôr skončila, ja som sa cez základnú školu pretancovala až do folklórneho súboru Vranovčan. Tanec nevnímam iba ako kroky, ktoré musím odtancovať, ale folklór milujem, znamená pre mňa radosť,“ vysvetlila D. Bakajsová.
Finálová zostava absolvovala najskôr v auguste týždenné sústredenie vo Východnej a potom sa dievčatá stretli opäť dva dni pred súťažou. Ich program začal vo štvrtok módnou prehliadkou v Bratislave pre časopis Slovenka a v piatok sa už naplno venovali generálke na sobotňajšie finále. Moderátorskú taktovkou nad celým večerom držal Marcel Forgáč a dievčatá vyspovedal hneď počas prvej disciplíny – prehliadky v krojoch. „Obliekla som si kroj z Parchovian, pretože sa mi páči ako je bohato zdobený. Zároveň ho charakterizujú tri veľké biloty nadvihujúce sukňu a krásne vyšívaný lajbik, na ktorý som si asi týždeň sama po nociach vyšívala ozdôbky,“ dodala s úsmevom D. Bakajsová.
V druhej voľnej disciplíne sa mali finalistky predstaviť tradičným ľudovým umením – tancom, spevom, hrou na hudobný nástroj, či napr. vyšívaním. Sólistka FS Vranovčan zatancovala s Milošom Tichým čardáš z Kamenice nad Cirochou. Po prehliadke vo svadobných partách sa dievčatá na záver nesúťažne predviedli v šatách z dielne Martina Hrčaha. „Keďže z vystúpení sme na pódium zvyknuté, trému som nepociťovala. Okrem toho ma prišiel povzbudiť celý náš folklórny súbor a aj vďaka podpore kamarátov som si celý večer užívala, za čo sa im chcem veľmi pekne poďakovať,“ nezabudla D. Bakajsová.
MISS FOLKLÓR nie je tradičná súťaž krásy. Dôraz na ľudové tradície ju atmosférou posúva do úplne inej dimenzie, čo vysokou úrovňou potvrdil aj sobotňajší večer vo Východnej. „Hoci som doteraz nemala žiadnu skúsenosť s podobnými súťažami, MISS FOLKLÓR môžem iba odporučiť. Zoznámila som sa s mnohými príjemnými ľuďmi a získala som nové skúsenosti. Napríklad nepoznala som niektoré kroje, či tance z iných regiónov, preto som rada, že som sa opäť naučila veľa nového aj o tradíciách z ostaných krajov,“ pripomenula na záver D. Bakajsová.