Hroby rodiny Barkóczy a Hadik-Barkóczy nechal opraviť jediný žijúci potomok

  • Obce
  • Dátum: 20.10.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Neoddeliteľnou súčasťou histórie Zemplína, Sedlísk a hradu Čičva je rod Barkóczy a Hadik-Barkóczy. Jeho jediný žijúci potomok György Szapáry navštívil miesto posledného odpočinku svojich predkov pochovaných na hradnom kopci.

György Szapáry sa vrátil „domov“. Do Sedlísk. Aj tak to môžeme napísať, pretože pod rodinnou hrobkou na hradnom kopci je pochovaný jeho dedo a ďalší príbuzný. Príbeh, ako objavil rodinné hroby, nie je starý, pretože veľkú časť svojho života prežil v emigrácii.

Keď v roku 1956 vypukla v Maďarsku revolúcia, emigroval do Rakúska, neskôr žil v Belgicku a v rokoch 1966 až 1990 pracoval na Medzinárodnom menovom fonde v New Yorku.

Po návrate do Európy pôsobil vo viacerých významných európskych inštitúciách a napr. dva roky bol tiež guvernérom Maďarskej národnej banky. „Po maturite som emigroval aj kvôli tomu, že moji rodičia boli vo väzení. Keď som žil v USA, zomreli a nestihli mi povedať všetko o našej rodinnej histórii,“ uviedol György Szapáry.

Z úcty k rodinnej histórii sa rozhodol postupne vyskladať jej mozaiku. Keďže jeho starý otec sa narodil v Pavlovciach nad Uhom, začal hľadať tam. „Domov som sa vracal cez Tovarné, lebo som vedel, že moji predkovia žili aj tu. Zo zvedavosti som vyšiel na hradný kopec a našiel tu hrob môjho deda, aj ďalších predkov,“ dodal György Szapáry.

O tom, že ide o naozaj významné rody svedčí nielen profesionálny príbeh G. Szapáryho, ale napr. o Andrasovi Hadikovi, ktorý bol generálom v armáde Márie Terézie, sa aktuálne točí v Maďarsku film. Jeho pradedo gróf Gyula Szapáry bol pre zmenu predsedom maďarskej vlády. „Za komunistického režimu boli mnohé aristokratické hroby v Maďarsku zničené. Rakvy ostávali rozbité, kosti boli porozhadzované. Jedným z motívov bolo, že zlodeji hľadali v hroboch poklady,“ vysvetlil György Szapáry, ktorý s pomocou historikov dokonca napísal knihu o rode Szapáry.

Neskôr sa v Košiciach zoznámil s Florou Reiter Ondovou, ktorá mu pomáhala zbierať ďalšie cenné informácie. „Naše rodinné hroby som sa rozhodol opraviť, aby som takto preukázal úctu mojej rodine, mojim predkom, Ich opravu som financoval nielen v Sedliskách, ale aj v Maďarsku,“ doplnil György Szapáry.

Na území Sedlísk sa nachádza šesť národných kultúrnych pamiatok. Jednou z nich je aj hrobka rodiny Barkóczyovcov a Hadik-Barkóczyovcov. Novorománsku stavbu však dlhé roky „ukrývali“ stromy a náletové dreviny. Zmeniť sa to rozhodol po nástupe do funkcie starostu obce Matej Sabol. V minulom roku sa podarilo jej okolie upraviť tak, aby bola viditeľná už z diaľky. „Medzi národné kultúrne pamiatky chceme zapísať aj hroby, ktoré sa vďaka pánovi Szapárymu podarilo opraviť. Hrad Čičva a jeho okolie je súčasťou našej histórie. Ak ju chceme uchovávať, musíme jej venovať adekvátnu pozornosť, preto som rád, že sa podarilo zrekonštruovať hroby, ale aj hrobku a upraviť jej okolie,“ reagoval starosta Sedlísk Matej Sabol.


Fotogaléria