vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / P. Goga: Mládež nie je pre mňa iba fráza

P. Goga: Mládež nie je pre mňa iba fráza

Predseda Oblastného futbalového zväzu vo Vranove nad Topľou Peter Goga má za sebou polovicu funkčného obdobia, v priebehu ktorého sa v spolupráci s Radou, Výkonným výborom a odbornými komisiami snažil preniesť svoje vízie na okresné trávniky. Napriek tomu, že okolo športov na Slovensku, futbal nevynímajúc, sťahuje slučku finančná kríza, vo Vranove sa podarilo zväzový rozpočet stabilizovať, čoho výsledkom bolo viacero obnovených, alebo nových naštartovaných projektov. „Vždy musíme vychádzať z toho, aké máme možnosti a myslím si, že v súčasnej ekonomickej situácii, sa nám toho podarilo urobiť dosť. Obnovili sme Jedenástku roka, počas jarných prázdnin sme začali organizovať žiacke turnaje, zakúpili sme pre každý klub po dve lopty, v čom chceme pokračovať a v závere roka sme zorganizovali turnaj rozhodcov a delegátov, ktorý bol pre nás dobrou prezentáciou v rámci VsFZ,“ uviedol predseda ObFZ vo Vranove Peter Goga.

Nielen na hodnotiacej konferencii, ale aj počas rozhovoru P. Goga viackrát zdôraznil, že jeho prioritou, ktorej chce venovať maximum energie, je mládež. V tejto súvislosti sa nebráni ani diskusii o systéme s menšími hracími plochami a menším počtom hráčov, ale zároveň má jasnú predstavu v tom, že súčasný model žiackych a dorasteneckých súťaží musí ostať zachovaný. „O mládežníckych súťažiach sa bavíme na každom Aktíve ŠTK. Nemám problém na túto tému diskutovať, ale systém súťaží, ktorý máme teraz, musí ostať s nezmeneným počtom tímov. Ak by sa model s menšími ihriskami mal premietnuť v tej miere, že poklesne počet mužstiev napr. v skupine Sólo žiaci, súhlasiť s tým nebudem. Mládež považujem za základ našej budúcnosti, a pre mňa to nie je iba fráza. Z pozície predsedu ObFZ budem trvať na tom, aby mal každý klub minimálne jedno mládežnícke mužstvo. Chcem sa stretnúť so starostami obcí, kde sa futbal nehrá, ale majú malé ihriská s umelou trávou. Radi by sme na náklady zväzu ešte v tomto roku zorganizovali sériu turnajov, v ktorých by si mohli zahrať aj neregistrovaní hráči. Našou snahou je dostať deti na ihriská a ukázať im, že futbal a šport majú svoje čaro,“ zdôraznil P. Goga.

Novinkou na pôde ObFZ zavedenou pred začiatkom aktuálneho súťažného ročníka bola povinnosť zhotovovať z každého domáceho zápasu A-mužstva dospelých videozáznam. Hoci na Aktíve ŠTK sa zástupcovia klubov stavali k tomuto projektu s nedôverou, prax ukázala, že toto rozhodnutie bolo správne. „Zo začiatku neboli všetci stotožnení s tým, že im pribudla nová povinnosť, ale nakoniec sú ohlasy pozitívne. Sám som si pozrel niektoré videá, preto môžem povedať, že vďaka kamerám sa podarilo skultúrniť prostredie na štadiónoch a pozitívne sa ich prítomnosť premietla aj do výkonov rozhodcov,“ hodnotil P. Goga.

Technické inovácie sa s najväčšou pravdepodobnosťou zavedením videozáznamov neskončia, pretože SFZ pripravuje projekt ISSF – Informačný systém slovenského futbalu. Jeho základným princípom je výhradne elektronická komunikácia vo vzťahu k registrácii, prestupom, hosťovaniam, či vypisovaniu a odosielaniu zápisov o stretnutí do centrálneho systému. „Rozumiem funkcionárov, že majú obavu, ako sa s touto novinkou vysporiadajú technicky a personálne. Na druhej strane, definitíva o zavedení ISSF na úrovni okresných súťaží nepadla, na konferencii sme sa snažili podať iba informáciu o tom, čo sa plánuje, aby s tým v kluboch perspektívne počítali. Musíme si však tiež uvedomiť, že doba sa modernizuje a skôr, či neskôr dobehne aj nás. Ak sa k tomu dnes postavíme konštruktívne, v budúcnosti nás bude čakať menej starostí,“ vysvetľoval P. Goga.

Otázka personálneho obsadenia pozícií trápi predsedu ObFZ aj v širších súvislostiach. Ako zdôraznil, s prácou odborných komisií je maximálne spokojný, ale v ich radoch pracuje minimálny počet členov, pričom ich prácu si váži o to viac, že čas na zväze trávia bez nároku na odmenu. Ďalšou kapitolou sú rozhodcovia, ktorých je nedostatok a východisko z tejto situácie nemá vo svojich rukách iba Komisia rozhodcov. „Komisia rozhodcov pracuje na vysokej úrovni. V rámci seminárov využívame najmodernejšie materiály priamo z UEFA. Napriek tomu je rozhodcov stále málo... Mladí chlapci si často povedia, že pár eur im nestojí za to, aby po nich niekto vykrikoval. V mnohých prípadoch je to o individuálnom prístupe k povinnostiam. Niektorí skončia po jednom, dvoch zápasoch, iní sa na zápas nedostavia bez toho, aby to niekomu oznámili, preto sme vďační za výnimky, ktoré sa cez všetky úskalia prehrýzli a rozhodujú ďalej. Z pozície zväzu budeme ďalej pokračovať vo vysoko odbornej príprave a verím, že spoločnými silami posunieme latku vyššie,“ dodal P. Goga.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum