vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / L. Hencovský a jeho Timo získali v Maďarsku dve trofeje

L. Hencovský a jeho Timo získali v Maďarsku dve trofeje

Z klubovej výstavy boxerov s medzinárodnou účasťou v maďarskom Tápioszentmártone si Ladislav Hencovský a jeho pes Timo priniesli hneď dve trofeje. Na maďarskej klubovej výstave skončil Timo v medzitriede od 15 do 24 mesiacov tretí a v rámci stredoeurópskej výstavy v rovnakej kategórii získal honor „výborný prvý CAC“, čo v preklade znamená, že sa stal jej víťazom. Dodáme, že rozhodcovská jury posudzuje psov na základe medzinárodne ratifikovaných kritérií a štandardov pre konkrétne plemeno. „Výstav sa zúčastňujem pätnásť rokov a môžem povedať, že tento úspech je doteraz mojim najväčším. Mal som niekoľkých slovenských klubových šampiónov a zúčastnil som sa aj štyroch svetových výstav, kde sa však moji psy stále umiestnili iba ako výborní bez poradia. Medzi chovateľmi psov sa ráta už postup do finále, kde postupujú vždy štyria a som len rád, že v Maďarsku na stredoeurópskej výstave skončil ako prvý Timo,“ neskrýval spokojnosť Ladislav Hencovský.

Timo, ktorý má v rodokmeni zapísané meno Axel z chovateľskej stanice Za tromi mostami, bodoval na Slovensku už pred rokom, keď na klubovej výstave skončil v kategórii od 6 do 9 mesiacov tretí a na stredoeurópskej súťaži druhý. Ako nám vysvetlil L. Hencovský, prvým predpokladom k tomu, aby mohol pes žať na výstavách úspechy, je genetika po rodičoch. „Genetické predpoklady musí pes zdediť. Odo mňa, ako od jeho chovateľa, sa očakáva, že mu zabezpečím kvalitné krmivo a vytvorím podmienky pre ustajnenie, čo je pri boxeroch dôležité najmä v zime, keďže nemajú podsadu. Dôležitou súčasťou starostlivosti je aj kondícia psa, ktorá sa dá docieliť dostatkom pohybu, teda behaním a plávaním,“ vysvetľoval L. Hencovský.

Prvým psom L. Hencovského bol nemecký vlčiak, no neskôr si kúpil šteňa boxera a tomuto plemenu ostal verný ďalších dvadsaťpäť rokov. „Dnes si už neviem predstaviť, že by som choval iné plemeno. Pravdou je, že v minulosti bol boxer ostrejší, ale v súčasnosti je jeho chov skôr o výstavách, preto je táto generácia už menej temperamentná. Okrem toho, posledných pár rokov platí na Slovensku voľný chov boxera, čo tiež pomohlo k spopularizovaniu tohto plemena,“ dodal L. Hencovský.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum