vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Vláda zatiaľ nebude prehodnocovať trasovanie R4

Problém dopravy je nekonečnou témou. Na obchvat i rýchlostnú cestu R4 čakajú obyvatelia celého regiónu dobrých dvadsať rokov. A najmä v predvolebných časoch im miestni i vrcholoví politici dávajú falošné nádeje, že slávnostný začiatok výstavby je už na spadnutie. Pravdou však je, že v najbližších minimálne dvoch rokoch sa na obchvate ani R4 pracovať nezačne.

Druhá vláda Róberta Fica sa vo svojom programovom vyhlásení v oblasti dopravy zaviazala „klásť dôraz na odstraňovanie nehodových lokalít, havarijných stavov mostov, budovať obchvaty miest a obcí za účelom odklonu tranzitu a riešiť nevyhovujúcu dopravnú výkonnosť vybraných križovatiek.“ Takisto treba pripomenúť, že v otázke budovania R4 padlo ešte v roku 2009 rozhodnutie, že jej trasa obíde okres Stropkov a na realizáciu sa bude pripravovať tzv. červený variant (cez Šarišský Štiavnik). Ministerstvo dopravy pod vedením Jána Figeľa však neskôr celý zámer prehodnotilo a priklonilo sa k modrému variantu na trase V. Komárnik – Svidník – Hanušovce. Po posúdení vplyvov na životné prostredie (EIA) Ministerstvo životného prostredia v roku 2009 skonštatovalo, že obidva posudzované varianty sú porovnateľné a realizovateľné, a nebol jednoznačne určený žiadny odporúčaný variant.

Vedeniu Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR sme minulý týždeň adresovali otázku, či sa po zmene vlády neplánuje opäť prehodnocovať trasovanie R4. „Národná diaľničná spoločnosť v súčasnosti pokračuje na základe rozhodnutia ministra v príprave ďalších stupňov projektovej dokumentácie pre definitívny variant vedenia rýchlostnej cesty R4 Svidník – Prešov – modrý v trase Svidník – Stropkov – Prešov. Úsek rýchlostnej cesty R4 Svidník – Prešov bol rozdelený na 3 samostatné úseky R4 Svidník – Lomné, R4 Lomné – Hanušovce nad Topľou a R4 Hanušovce nad Topľou – Kapušany, pre všetky 3 úseky boli pripravené súťažné podklady pre vypísanie verejnej súťaže na výber spracovateľa dokumentácie na územné rozhodnutie a dokumentácie stavebného zámeru. Predpokladaný termín na začatie verejnej súťaže po schválení ministerstvom je máj 2012,“ informoval hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. V závislosti od finančných možností na realizáciu stavby je možné predpokladať začatie výstavby rýchlostnej komunikácie najskôr po roku 2014.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum