vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Vranovskí hasiči sa premiérovo predstavili na súťaži v povodňovej záchrannej službe

Na vodnej nádrži Teplý vrch sa 11. – 13. júna 2012 uskutočnil 7. ročník súťaže O putovný pohár prezidenta Hasičského a záchranného zboru pre najlepšie družstvo v povodňovej záchrannej službe. V akcii sa predstavilo osem krajských tímov, dve záchranné brigády a s dvoma mužstvami sa zúčastnili partneri z Poľska a Maďarska. Prešovský kraj reprezentovali hasiči z Okresného riaditeľstva HaZZ vo Vranove nad Topľou.

Súťažiaci museli absolvovať sedem disciplín - ekologický zásah na vodnej hladine, záchrana topiaceho sa, viazanie uzlov, brodenie v zatopenom priestore, naloženie vriec s pieskom do člna, ich preprava a uloženie na miesto sanácie a poskytnutie prvej pomoci zachraňovanej osobe. Disciplínou s prívlastkom „kráľovská“ bolo ovládanie záchranných člnov pomocou pádiel. „Ôsmi členovia posádky pádlovali pomedzi rôzne prekážky, kde museli aj cúvať, pričom ak mal niekto rovnaký počet bodov, vyššie sa umiestnil práve ten, kto zvládol lepšie túto disciplínu,“ vysvetľoval vedúci OPT OR HaZZ vo Vranove nad Topľou Marek Pavlov.

Víťaznú trofej si odniesla Žilina, Vranovčanom patrila v konečnom účtovaní deviata priečka, čo bolo v sedemročnej histórii súťaže najlepšie umiestnenie tímu reprezentujúceho Prešovský kraj. „Pri našej prvej účasti sme doplatili na neskúsenosť. Vylosovali sme si tretie poradové číslo, pričom ostatné družstvá mali výhodu v tom, že sa mohli poučiť z našich chýb. Hoci naše časy patrili medzi najlepšie, nazbierali sme trestné body, ktoré nás nakoniec pripravili o podstatne lepšie umiestnenie,“ konštatoval M. Pavlov.

Vranovskí hasiči sa na súťaž pripravovali v rekreačnej oblasti Eva. Keďže z členov tímu nikto podobný typ súťaže neabsolvoval, v tréningu vychádzali iba z propozícii. „Od momentu, kedy sme sa dozvedeli, že budeme reprezentovať Prešovský kraj, pripravovali sme sa naozaj naplno. Vedeli sme, aké disciplíny na nás čakajú, no nemali sme už predstavu o tom, ako budú jednotlivé trate vyzerať. Preto sme zaplatili povestnú nováčikovskú daň, ale fyzicky sme boli pripravení dobre a ak dostaneme šancu zúčastniť sa aj o rok, určite si trúfame na lepšie umiestnenie,“ dodal veliteľ hasičskej stanice v Holčíkovciach Lukáš Popovič.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum