vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / V Hlinnom zbierali zemiaky v duchu tradícií

 V Hlinnom zbierali zemiaky v duchu tradícií

Netradičný zber zemiakov v zmysle starých tradícií zorganizovali v Hlinnom Alena Langová a členovia folklórnej skupiny Vargovčan. V súčasnej dobe, kedy sa spoločnosť snaží predbehnúť čas, čomu ľudia podriaďujú všetky svoje priority, bolo zmyslom piatkovej akcie vrátiť sa k pôvodným hodnotám, podľa ktorých ľudia vnímali zber úrody ako sviatok a slávnosť. „Dnes sa všetci niekam náhlia. Cieľom je rýchlo si odpracovať svoje bez toho, aby sa ľudia spolu zabavili. Keďže každá práca ide ľahšie, ak sa do nej nenútime a dokážeme si počas nej napr. zaspievať, pripravili si naše dievčatá piesne, ktoré sa spievali práve pri takýchto príležitostiach,“ vysvetľoval umelecký vedúci FSk Vargovčan Jozef Varga.

Tridsiatka členov folklórnej skupiny Vargovčan prišla oblečená v krojoch, čím vzbudzovala pozornosť okolia a mnohí sa pri poli zastavovali s otázkou, či sa tu koná nejaké podujatie. „Najmä starší ľudia si s nami radi pospomínali na svoje detstvo, kedy boli tieto tradície samozrejmosťou. No musím povedať, že záležať sme si dali nielen my, ale snažil sa aj domáci gazda pán Tabaka, ktorý podával pohostenie na dobových prestieradlách a nechýbali ani štýlové taniere, preto sa všetko nieslo naozaj v tradičnom duchu,“ uviedol J. Varga.

Zber zemiakov v Hlinnom nebol iba o práci, ale na poli nechýbala ani zábava. Na záver sa podával symbolický oldomáš a J. Varga charakterizoval celé popoludnie ako „rodinné stretnutie na poli“, počas ktorého priložilo ruku k dielu šesťdesiat brigádnikov. „Každý, kto prišiel, sa do zberu zapojil s radosťou, preto sme si užili aj veľa zábavy. Hoci máme za sebou už niekoľko akcií, táto bola svojim charakterom úplne iná, než sme zvyknutí. Určite mala svoje čaro a radi si ju ešte zopakujeme,“ dodal s úsmevom J. Varga.    

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum