vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Bukóza chce vytvoriť 700 pracovných miest

Bukóza chce vytvoriť 700 pracovných miest

V rámci pracovného výjazdu v Prešovskom kraji navštívil minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský okres Vranov nad Topľou. Na Mestskom úrade rokoval s primátorom Jánom Raganom o riešeniach nezamestnanosti vytvorením nových pracovných miest v priemyselnom parku Ferovo.

Minister T. Malatinský pripomenul, že regióny s nezamestnanosťou presahujúcou 150 % v porovnaní so slovenským priemerom patria do „zóny A“, kde má štát pripravené najvyššie dotácie, ktoré môže použiť na stimuly. V prípade Vranova sa o štátnu pomoc uchádzajú dve firmy – Grandwood a Medline. „Ministerstvo schválilo Grandwood, pre ktorý sa pomoc skladá z troch segmentov - priama finančná pomoc, daňová úľava a príspevok na vytvorenie pracovného miesta, čo je v kompetencii ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, preto Vranov pred dvoma týždňami navštívil aj minister J. Richter. Predpokladáme, že tento materiál budeme môcť schváliť vo vláde v priebehu pár týždňov,“ uviedol T. Malatinský a dodal, že intenzívne rokovania prebiehajú aj o investičnom zámere Medline.

Okrem obidvoch spomínaných firiem rokuje ministerstvo hospodárstva s Bukózou Holding a. s., ktorá pripravuje projekt na spracovanie celulózy do finálnych produktov osobnej hygieny. Pri objeme investície vo výške 30 mil. Eur je v Hencovciach v hre až sedemsto nových pracovných miest. „Výroba bude prebiehať v čistých priestoroch pri obsluhovaní automatických liniek, teda nepôjde o žiadny náročný chemický proces. Keďže materiály sú ľahké, prácu by mohli získať predovšetkým ženy,“ vysvetľoval prezident Bukózy Holding, a. s. Ján Ďurian.

Témou rokovania s T. Malatinským bola štátna pomoc pre Bukózu. J. Ďurian v tejto súvislosti vysvetlil, že spoločnosť je pripravená investovať z vlastných prostriedkov 40 - 50 % z celkovej výšky projektu. Takýmto spôsobom by malo vzniknúť ešte v tomto roku 100 – 150 nových pracovných miest. „Ideme vlastnou cestou. Jednu linku už v bývalej nábytkárni montujeme a ďalšiu máme objednanú, toto je isté. Pokiaľ nás štát podporí, môžeme počet pracovných miest rozšíriť na 700,“ doplnil J. Ďurian.

Bukóza žiada predovšetkým príspevok na vytvorenie pracovných miest a priamy stimul na nákup technológie. T. Malatinský potvrdil záujem ministerstva hľadať spôsob, ako tento, podľa jeho slov, ambiciózny projekt podporiť, pretože by pomohol dať ľuďom prácu a zároveň by priniesol stabilitu firme. „Najmenej chceme ušetriť na daniach. Z toho, čo zarobíme, budeme štátu platiť radi. Myslíme si, že kto zarobí, mal by platiť dane. Na druhej strane, ak získame podporu na vytvorenie pracovných miest, dostaneme iba zdroje, ktoré štát nebude musieť dať na úrady práce, ale dá ich ľuďom za prácu. Určite nie je správne, ak najväčšími zamestnávateľmi sú úrady práce, a to práve chceme zmeniť,“ uviedol J. Ďurian.

Otázkou zatiaľ ostáva pomoc na nákup technológie, pričom jedna linka stojí 3,5 mil. Eur. T. Malatinský priznal, že potenciál ministerstva nedovoľuje pokryť požiadavku Bukózy. J. Ďurian vyzdvihol rokovanie na pôde spoločnosti ako konštruktívne. „Podstatné pre nás je, že ministerstvo má ochotu hľadať riešenie, ako nám pomôcť, či už formou štátnych stimulov alebo prostredníctvom eurofondov. Verím, že sa nám cieľ, ktorý je našim spoločným, podarí dotiahnuť do konca a finálny projekt uzrie svetlo sveta v roku 2013,“ dodal J. Ďurian.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum