vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Výbavičky A. Haškovej putujú pre novorodeniatka k Nílu

Výbavičky A. Haškovej putujú pre novorodeniatka k Nílu

Švajčiarske evanjelické Misie na Níle pôsobia v afrických krajinách - Egypt, Eritrea, Sudán, Etiópia, Tanzánia a DR Kongo - už viac ako sto rokov s tým, že ich slovenská pobočka bola otvorená pred desiatimi rokmi. V regiónoch s vysokou chudobou, ktorú znásobujú aj neustále ozbrojené konflikty, pomáhajú misionári stavať nemocnice, školy, ošetrovateľské centrá alebo studne s pitnou vodou.

Vďaka Anne Haškovej sa s činnosťou Misií na Níle mohli zoznámiť aj návštevníčky Materského centra Slniečko vo Vranove nad Topľou, kde prednášala o poslaní misionárov s dôrazom na pomoc ženám. „V regiónoch, kde sú časté vojnové konflikty, mužov v napadnutých dedinách postrieľajú a ženy zneužijú. Tieto zážitky ich poznačia nielen fyzicky, ale i psychicky, preto sa o nich misionári starajú. Keďže po vojnách ostáva aj veľa postihnutých, poskytujú im ubytovanie a učia ich pracovať, aby sa vďaka jednoduchej manuálnej práci dokázali sami uživiť,“ priblížila pomery v krajinách pri Níle Anna Hašková.

Ako členka Cirkvi bratskej v Hermanovciach sa zapojila k misii najskôr modlitbami. Keďže má rada ručné práce, pred šiestimi rokmi začala s pletením výbavičiek pre africké novorodeniatka a zároveň už tri roky šije detské zavinovačky. „Rada slúžim ľuďom a keď bola možnosť pomôcť takouto formou, s radosťou som sa do toho pustila. Moje veci putujú do jednej nemocnice v Egypte. Pre pomoc deťom som sa rozhodla pre to, lebo ich mám rada a ako bývala zdravotníčka mám práve k tomuto prostrediu blízko,“ vysvetlila A. Hašková.

Postupne sa k A. Haškovej pridali aj ďalšie ženy v obci. Pri svojej práci využívajú rôzne staré látky alebo dokonca nakupujú v secon handoch, odkiaľ získavajú lacné veci a potom ich podľa potreby zošívajú. „Jedna pani z Čiech sa raz rozprávala s jednou mojou známou s tým, že by chcela pre niekoho niečo robiť, tak ju nakontaktovala na mňa a dnes už mám aj svetríky z Čiech,“ usmievala sa A. Hašková.

Rekordom A. Haškovej je 60 svetríkov za rok, no ako dodala, iná dobrovoľníčka ju prekonala, keď uštrikovala až stovku súpravičiek. „Každé novorodeniatko dostane pri narodení súpravičku. Aj my to máme niekedy ťažké, ale keď sa pozerám na fotografie z Afriky, musím povedať, že oproti ním sme bohatí. Nás však táto pomoc nestojí nič a oni sú za ňu veľmi vďační,“ konštatovala A. Hašková.

Pomôcť deťom v Afrike môže takýmto spôsobom každý, kto je ochotný venovať pre tieto účely staré veci alebo vlnu, ktorú má doma. Šikovnejší môžu pridať ruku k dielu aj sami šitím detských zavinovačiek alebo pletením výbavičky pre novorodeniatka. „Keď chodíme na naše konferencie, jedna pani povedala, že jej stačia uštrikované kocky 10 krát 10 centimetrov a ona si ich už pospája,“ pridala ďalší príklad A. Hašková.

Z A. Haškovej počas celého nášho rozhovoru sálala obrovská pokora a dobro. Hoci žijeme vo svete materiálnych hodnôt, stretnutie s dobrovoľníčkou Misií na Níle bolo oázou, kde je vstupenkou túžba nezištne pomáhať druhým. „Pred niekoľkými rokmi som dostala pozdrav z centra, kde sú sústredené zrakovo postihnuté deti. Keď som ich videla v mojich veciach, bol to veľmi príjemný pocit a vtedy som vypustila aj slzičku,“ priznala s úsmevom A. Hašková.

Súvisiace fotogalérie

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum