vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Z. Sidorová sa predstavuje vo farebnom aj čiernobielom

Z. Sidorová sa predstavuje vo farebnom aj čiernobielom

Farebne aj čiernobielo je názov výstavy Zuzany Sidorovej, ktorú vo výstavnej sieni Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou otvorila mladá výtvarníčka piatkovou vernisážou.

K umeniu priviedli talentovanú umelkyňu rodičia. Základnú umeleckú školu začala navštevovať od šiestich rokov v Rožmitáli pod Třemšínem. Po presťahovaní do Sačurova pokračovala na ZUŠ vo Vranove, kde úspešne ukončila druhý stupeň. Na Prešovskej univerzite si zvolila odbor výtvarná výchova – dejepis. Počas vysokoškolského štúdia získala vďaka spoločným študentským výstavám a akciám prvé skúsenosti s vystavovaním v galériách, no cez letné prázdniny získala aj nové kontakty na americkom kontinente. Z. Sidorová pravidelne navštevovala Wisconsin, kde jej učarovalo malé kultúrne mestečko Bayfield. Každoročné letné festivaly, množstvo galérií a nádherná príroda len podporili jej vášeň pre maľovanie. V USA sa venovala tradičnej realistickej maľbe akvarelom. Už vtedy však uprednostňovala kresbu tušom a surealisticko-abstraktné motívy použila aj v diplomovej práci. Po ukončení vysokej školy sa v roku 2006 presťahovala za prácou do Bostonu. Spojiť sa s výtvarným svetom v novom prostredí nebolo jednoduché, ale čoskoro sa dostala do skupiny True Bloo Group, ktorá usporadúvala benefičné výstavy v meste Quincy. V tomto období zásadne mení štýl a prechádza od kresby tušom k maľbe akrylom. Používa výrazné farby i jednoduché abstraktné stvárnenie na veľkorozmerné plátna a inšpirovaná kvetmi, hmyzom, či vtáčím svetom sa vracia k prírodným témam. Nostalgia za východoslovenským prostredím a kultúrou sa prejavila v jej abstraktnom prevedení používaním zlatej farby a ostrých tvarov ako jemného odkazu na byzantské ikony. Za svoju ďalšiu inšpiráciu, ako aj vplyv regiónu, spomína A. Warhola. Po získaní členstva v Cambridge Art Association sa zúčastnila spoločných výstav v Katherine Schultz Gallery v Cambridge a Lexingtone. Trinásť veľkoplošných akrylov ukázala na samostatnej výstave v historickej budove Thomas Crane Library. Túto výstavu podporila bostonská Česko-slovenská asociácia.

Zuzana Sidorová je mladá výtvarníčka, ktorá sa podľa vlastných slov v umení stále hľadá a dúfa, že si zoberie len to najlepšie z jej obľúbených štýlov a smerov. Vo Vranove vystavuje prierez svojej tvorby. Čiernobiely svet v jej prípade reprezentujú surrealistické kresby tušom s osobnými a intímnejšími motívmi. Kontrastom k ním je farebná abstrakcia s ľahkými prírodnými témami. „Rozhodla som sa prejsť k teplejším farbám a zároveň som sa nechala inšpirovať prírodou, ku ktorej mám veľmi blízky vzťah. Ľudia si do bytov vyberajú farby s temnejším nádychom, preto chcem ich domovy trošku oživiť. Obrazy nemaľujem iba kvôli tomu, aby som ich mohla vystavovať. Chcem totiž, aby mali praktický rozmer a prinášali radosť. Momentálne rozmýšľam nad novou kolekciou, kde by som spojila akryl s tušom. Dnes sa totiž veľa hovorí o ekológii a keďže tematika prírody mi je blízka, rada by som sa tomu povenovala trošku viac,“ uviedla Z. Sidorová.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum