vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Čierno-biely svet v podaní Vranovčanu núti tajiť dych!

Čierno-biely svet v podaní Vranovčanu núti tajiť dych!

Folklórny súbor Vranovčan oslávil 45. výročie svojho založenia veľkolepým tanečným divadlom Čierno-biely svet. Autor námetu, scenára a režisér Peter Kocák sa myšlienkou pripraviť predstavenie na motívy harmonického splynutia dvoch kultúr začal pohrávať pred troma rokmi, keď FS postúpil s Čardášom zo Sečovskej Polianky podľa Jozefa Vasiľa na celoštátnu súťažnú prehliadku tvorivých choreografií. 

Pôvodnou ideou bolo v dvoch samostatných blokoch ukázať tanečné, spevácke a hudobné tradície majoritnej a minoritnej spoločnosti, v tomto prípade motivovanej rómskym národom. Postupne, ako sa scenár kreoval, rozhodol sa P. Kocák ponúknuť širší pohľad, ktorý vychádza z duálneho princípu – deň a noc, svetlo a tma, dobro a zlo, pohreb a svadba... Práve na týchto pilieroch vznikol príbeh mladej gadžovky a Cigána. Obidvaja sa do seba zaľúbia a ich láska je nakoniec spečatená sobášom v osade. „Minimálne na východnom Slovensku je v každej dedine, či osade pár, ktorý tvoria mladí ľudia z radov Rómov a gadžov. Náš príbeh nie je o žiadnej konkrétnej dvojici, ale inšpiráciou pre nás bolo súžitie majoritného a minoritného obyvateľstva v Sečovskej Polianke, kde obidve komunity vedľa seba nažívajú v absolútnom súlade. Práve na tomto príklade chceme ukázať, že ak sa obidve strany navzájom rešpektujú, nie je problém, aby spolu vychádzali,“ vysvetľoval P. Kocák. 
 
V predstavení sa objavuje autentický tanečný, hudobný a spevácky materiál z archívnych nahrávok z 50. až 80. rokov, či terénnych výskumov v osadách v Petrovanoch, Sečovskej Polianke, Bardejove, Raslaviciach, Moldavy nad Bodvou a ďalších. Pri príprave programu pomáhali FS Vranovčan odborne Miroslav Cina, tanečne Peter Vajda a Danka Kavalcová, dialógy pripravil režisér KĽUD-u Jozef Jenčo, hudbu spracovali Ľubomír Gális s Radoslavom Gajdošom, technickú podporu zabezpečil kolektív pracovníkov Mestského domu kultúry a nad celým projektom držal ochrannú odbornú ruku Štefan Kocák. „Rómska kultúra je napr. v tancoch veľmi ťažká. Rómovia sú totiž hudobne a rytmicky výborne vybavení, preto bolo náročné naučiť sa presné štýly hrania kapiel zo Zámutova, Raslavíc, či Petrovian. Pri celkovej interpretácii nám veľmi pomohli preklady M. Cinu, pretože textom sme aj rozumeli a o to ľahšie sa s nimi na javisku pracovalo. Všetci si však prešli poriadnou drinou, ale myslím si, že sa toho zhostili dobre,“ dodal P. Kocák. 
 
Po dvoch predpremiérach môžeme skonštatovať, že výsledné dielo núti tajiť dych a vyvoláva zimomriavky. Prepojenie dvoch temperamentných kultúr s tým najlepším, čo ponúkajú, v kombinácii s majstrovstvom a nadšením tanečníkov, spevákov a hudobníkov ponúka naozaj fascinujúci zážitok! FS Vranovčan však zažiaril nielen v estrádnej sále Mestského domu kultúry vo Vranove nad Topľou, ale svoje umenie predviedol predminulú nedeľu aj pred kamerami RTVS, pretože v osade v Čaklove bol hosťom relácie Kapura. „Chceme ponúknuť širší záber pôvodnej rómskej kultúry a možnosť predstaviť ju v autentickom prostredí priamo v osade sa nám zdala ako veľmi dobrá príležitosť. Čierno-bielym svetom chceme ukázať, že sa nemôžeme ignorovať, ale mali by sme si k sebe hľadať cestu. Preto je scenár napísaný tak, aby spájal, nie rozdeľoval,“ zdôraznil P. Kocák. 
 
Folklórny súbor Vranovčan sa chce aj touto cestou poďakovať za pomoc a podporu generálnemu sponzorovi - spoločnosti SESO a ostatným, ktorí tento projekt podporili, Ministerstvu kultúry SR, Prešovskému samosprávnemu kraju a Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave, a. s.

Súvisiace fotogalérie

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum