vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / S. Soták: Už teraz hovorím, že poslední neostaneme

 S. Soták: Už teraz hovorím, že poslední neostaneme

Pohľad na tabuľkové postavenie dorasteneckých tímov MFK Vranov po jesennej časti aktuálneho súťažného ročníka neteší. Napriek tomu, že výsledkovo sa im prvá polovica sezóny nevydarila a v porovnaní s konkurenciou pracujú v podstatne skromnejších materiálno-technických podmienkach, s príchodom trénera Miroslava Janteka na lavičku staršieho dorastu sa karta začína otáčať. Kouč so skúsenosťami z najvyššej súťaže na Slovensku, ktorý si vyskúšal legionársky chlieb v Rusku a ako kapitán viedol našu v reprezentáciu na dvoch univerziádach v Japonsku a USA, prišiel do Vranova z 1. FC Tatran Prešov. I keď nastavil latku vysoko, hráči jeho nároky prijali. „Za našim postavením v tabuľke treba vidieť aj to, že sa v priebehu sezóny vymenili tréneri a my sme prešli na nový herný systém. Tréner M. Jantek, ktorý prišiel z Prešova, kde musíme priznať, že mal lepší káder, sa nás snaží učiť hrať futbal a hoci to na výsledkoch nevidieť, herne sme sa zlepšili,“ konštatoval útočník staršieho dorastu MFK Vranov Stanislav Soták.

Zmena systému sedí aj ofenzívnemu stredopoliarovi Silvánovi Berendovi s tým, že zimnú prípravu vníma ako optimálny priestor na konsolidáciu a stabilizovanie nielen individuálnych výkonov, ale tiež celkového herného prejavu mužstva. „Tréner od nás chce, aby sme hrali moderný kombinačný futbal, preto sa do ofenzívy zapájajú všetci, čím ťarcha neleží iba na útočníkoch. V našej hre vidieť progres, ale stále máme ešte rezervy, na ktorých musíme pracovať. Jedným z citlivých miest počas jesene bol post brankára. Často sme inkasovali lacné góly, z čoho vyplývala nervozita a potom sme sa zasekli aj my v poli,“ uviedol autor štyroch presných zásahov S. Berenda.

Nový model kladie vyššie nároky i na hráčov v defenzíve, od ktorých sa očakávajú konštruktívnejšie riešenia pri zakladaní útokov. „V minulosti sme lopty nakopávali a čakali na protiútoky. Teraz sa snažíme viac kombinovať a hrať po zemi. V niektorých zápasoch sme doplácali na našu slabšiu kondíciu, keď sme viacero gólov inkasovali od 70. min. a vyššie. Napriek tomu sme sami postupne cítili, že sa zlepšujeme a som presvedčený, že v jari to bude z našej strany o niečom úplne inom,“ zdôraznil stredný obranca Ondrej Venceľ.

Napriek poslednému miestu v tabuľke, kabína nerezignovala, práve naopak. Hráči sa vnútorne stotožnili s nárokmi M. Janteka a sú odhodlaní rozrobenú prácu dokončiť. „Neboli sme naučení otáčať hru a zakladať útoky cez kombinácie, no postupne sa to zlepšovalo. Napr. v zápase s Banskou Bystricou sme stiahli na z 0:3 na 3:4 a boli sme lepší. Hrali sme naozaj dobre a vyrovnanie viselo na vlásku, ale definitívne nás zlomil ďalší z lacných gólov v našej sieti. Podstatné pre nás bolo, že nikto nemohol povedať „hrá prvý s posledným...“ Tréner nám hovoril, že v jeseni nám nepôjde o výsledky. Prioritou je, aby sme sa zžili s novým systémom. Dôležitá bude jar, počas ktorej chceme ukázať, že sme sa futbalovo posunuli o poriadny kus ďalej,“ uviedol pravý obranca Dávid Kulman.

Strategickou z pohľadu vranovských starších dorastencov bude tohtoročná zimná príprava. Pravdou je, že práve Vranov sa nemôže chváliť modernou infraštruktúrou, čo však zverencom M. Janteka na chuti trénovať neuberá. „Tréner priniesol zmenu aj do tréningového procesu. Po každom tréningu cítime, že sme získali niečo viac, a to nás motivuje pracovať na sebe ďalej,“ priznal D. Kulman.

Starší dorastenci absolvujú v týždni päť tréningových jednotiek, plus ich cez víkend čaká prípravný zápas. V porovnaní s ostanými tímami nemôžu byť s loptou v takom komfortnom kontakte, ako keby mali vlastnú umelú trávu, no chcú dokázať, že sú lepší futbalisti, než by to mohol prezrádzať pohľad do tabuľky. „Z kvalitnej zimnej prípravy žijeme celý rok, a to si všetci v kabíne veľmi dobre uvedomujeme. Tréner kladie dôraz na to, aby sme mali kondične navrch. Kým v jeseni sme viackrát inkasovali v závere, teraz chceme tlačiť súperov do posledných sekúnd my,“ pripomenul O. Venceľ.

Zimné zaberačky síce futbalisti vo všeobecnosti nemilujú, ale S. Beredna tvrdí, že vzťah k tréningovému drilu je otázkou priorít. „Keď to má hráč správne poukladané v hlave, vysporiada sa s tým, že si musí siahnuť na vlastné dno, aby urobil niečo pre seba a najmä pomohol tímu,“ dodal S. Berenda.

Vranovských starších dorastencov čaká v jari šichta. Napr. na deviaty Ružomberok B strácajú 11 bodov, ale tento rozdiel berú ako výzvu potvrdiť svoje futbalové a mentálne kvality. „Už teraz hovorím, že poslední neostaneme. Rozdiely medzi mužstvami nie sú veľké, vrátil sa brankár T. Petro, ktorý nám určite pomôže a ak nebudeme strácať body s mužstvami, ktoré nás kvalitatívne neprehrávajú, verím, že sa postupne dostaneme do stredu tabuľky,“ okomentoval ambície tímu pred druhou polovicou sezóny S. Soták.

D. Kulman: Človek sa na ihrisku koncentruje iba na hru a všetko ostatné púšťa z hlavy von

Futbal je magická hra, ktorá priťahuje milióny po celom svete ako magnet, a Vranov nie je v tomto smere výnimkou. Hoci Mestský futbalový klub, pamätajúci aj na slávnejšie časy, prechádza krízou, jeho devízou sú mládežnícke tímy s ich kvalifikovanými trénermi.

V súčasnom staršom doraste vedenom Miroslavom Jantekom sa futbalovo a osobnostne profilujú viacerí mladí chlapci, ktorí môžu byť budúcnosťou Vranova. Aktuálne najlepší strelec tímu, autor ôsmich gólov, Stanislav Soták začal s futbalom v piatich rokoch. Hoci väčšinu svojej kariéry odchytal na poste brankára, rastie z neho inteligentný kanonier so zaujímavou perspektívou. „Tréneri ma v prípravných stretnutiach občas skúšali v útoku a keďže sme nemali strelca, v minulej sezóne som prvýkrát nastúpil na hrote v majstrovskom zápase proti Humennému. Dal som tri góly a do brány som sa viac nevrátil... Pravdou však je, že v závere jesene som mal menšiu krízu, čo súviselo so zmenou nášho štýlu. Predtým som bol zvyknutý na systém s nakopávanými loptami, pričom som nemal problém vyhrávať šprintérske súboje. Teraz si musím chodiť viac po lopty a kombinovať, no verím, že v jari to bude aj z mojej strany iný futbal a spolu s mužstvom pôjdeme nahor,“ uviedol S. Soták, ktorý fandí Realu Madrid a z hráčov má najbližšie k dvojici C. Ronaldo – K. Benzema.

Iba štyri roky behá po futbalových trávnikoch Dávid Kulman. Priaznivec Realu Madrid a obrancu Pepeho sa chcel venovať niečomu zmysluplnému, aby podľa vlastných slov, neskončil ako „facebookár“. „Môj prvý tréner P. Košuda vo mne videl strelca, preto ma postavil do útoku, ale ako sa ukázalo, nebol to post pre mňa. V obrane ma vyskúšal až tréner M. Palko a zapáčilo sa mi to, lebo mám rád tvrdé súboje. Futbal ma baví a zároveň je to skvelý relax, lebo človek sa na ihrisku koncentruje iba na hru a všetko ostatné púšťa z hlavy von,“ vysvetľoval D. Kulman.

Vo vranovskej prípravke začínal Silván Berenda. Počas štúdia na osemročnom Gymnáziu sa síce futbalu na tri roky prestal venovať, no nakoniec sa k nemu vrátil a dnes je z pozície ofenzívneho stredopoliara, či útočníka oporou svojho tímu. Študent turizmu, hotelierstva a kúpeľníctva fakulty manažmentu drukuje Manchestru United s Waynom Rooneym. „Priznám sa, že brániť sa mi veľmi nechce, a to som prvé štyri kola musel odohrať ako pravý obranca. Už som však na svojom poste, kde ma baví tvoriť, prihrávať na góly, ale aj ich strieľať. Keďže chcem pre tím pracovať na sto percent, nešiel som na internát a ostal som doma, aby som mohol chodiť na tréningy vo Vranove,“ jasne definoval svoj vzťah ku klubu S. Berenda.

Putovaním v zostave sa nevyhol ani Ondrej Venceľ. Najskôr začínal v útoku s A. Jáchymom a neskôr si na hrote zahral s S. Sotákom. Nakoniec sa našiel na poste stredného obrancu. Preto neprekvapuje, že jeho obľúbeným hráčom je Pepe a klubom Real Madrid. „Keď nám vypadli stopéri, tréner ma, možno aj kvôli mojej výške, posunul do obrany, kde sa mi zapáčilo. Postupne sme sa so spoluhráčmi zohrali a už by som na inom poste ani hrať nechcel. Hoci som v maturitnom ročníku a povinností v škole mám teraz viac, k futbalu pristupujem zodpovedne. Ak chce človek niečo dokázať, musí sa vedieť zaprieť, prehodnotiť svoje priority a vtedy sa dá zladiť napr. aj škola s futbalom,“ dodal O. Venceľ.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum