vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Prvá fašiangová zabíjačka pripomenula tradície

Prvá fašiangová zabíjačka pripomenula tradície

Sobota v areáli Základnej školy Juh vo Vranove nad Topľou patrila I. Fašiangovej zabíjačke, ktorú zorganizovalo Mesto Vranov. Od rána bolo pred ZŠ rušno, pretože zruční majstri v priamom prenose pripravovali všetko tak, aby si návštevníci mohli neskôr pochutnať na zabíjačkových dobrotách. Ako uviedol primátor Ján Ragan, radnica chcela touto akciou pripomenúť, predovšetkým mladšej generácii, fašiangové tradície spojené aj so zabíjačkami. „V období fašiangov bolo v minulosti na dedinách samozrejmosťou, že sa konali zabíjačky, aby si rodiny zabezpečili kvalitné mäso a začali postupne s prípravou mäsových výrobkov na Veľkú noc. Keďže táto tradícia je súčasťou histórie nášho regiónu, povedali sme si, že ju pripomenieme a ukážeme, ako sa kedysi mäsové špeciality vyrábali tradičnou metódou,“ vysvetľoval J. Ragan a dodal, že mesto s akciou nemalo žiadne náklady, pretože sa ju podarilo zabezpečiť s podporou sponzorov.

Návštevníci v areáli ZŠ Juh so záujmom sledovali celý proces spracovania prasaťa, ktorý si fotili a natáčali na mobilné telefóny, pretože pre mnohých to bol evidentne zážitok. „Keďže pochádzam z dediny, ako malé dieťa som sa zúčastňoval zabíjačiek pravidelne. Dnešná akcia je teda pre mňa príjemnou spomienkou na detstvo a priateľov, čo je tiež jeden z našich motívov, aby ľudia nezabudli na tradície a blízkych. Možno táto fašiangová zabíjačka podnieti niektorých k tomu, aby sa vrátili k pôvodnej kvalite potravín. Často sme svedkami rôznych káuz na túto tému, preto by sme sa nad tým mali zamyslieť a vrátiť sa k výrobe tradičných výrobkov,“ dodal J. Ragan.

Okrem zabíjačkových špecialít bol pripravený aj sprievodný program. O uvoľnenú atmosféru sa staral Folklórny súbor Orgonina a najmenší sa mohli povoziť na koňoch, či previezť na voze. Zároveň sa v nafukovacej hale konal II. ročník nohejbalového turnaja O putovný pohár primátora mesta.

Súvisiace fotogalérie

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum