vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Stredná odborná škola drevárska vstupuje do sveta módy

 Stredná odborná škola drevárska vstupuje do sveta módy

Deň remesiel na Strednej odbornej škole drevárskej vo Vranove patril štyrom desiatkam remeselníkov, ktorí návštevníkom z radov žiakov základných škôl, študentov, či širokej verejnosti predstavili svoje umenie a zručnosti v „priamom prenose“. Podľa riaditeľa Igora Šestáka bolo cieľom podujatia pritiahnuť pozornosť mladých ľudí k tradíciám a práve študenti SOŠD ukázali, že tvorivosť v kombinácii so šikovnými rukami dokážu zaujať dokonca v medzinárodnej konkurencii. Reč je o novej kolekcii Drevená móda...

Po výstave v Bruseli, kde sa Stredná odborná škola drevárska uviedla s mimoriadnym úspechom, dostala agentúra TA-DE-S ponuku pripraviť prezentáciu pre Slovákov žijúcich v Kanade. Keď jej riaditeľka Gabriela Trebuňáková rozmýšľala, čím by mohli príjemne prekvapiť, zaujal ju krátky televízny šot z Paríža, kde predstavovali módne doplnky vyrobené z dreva. „Mojou predstavou bolo pripraviť pre výstavu v Kanade kolekciu v modernom duchu s tým, aby zároveň poukazovala na tradície spojené s históriou. Preto ma zaujala naozaj iba niekoľkosekundová reportáž z Paríža o móde, ktorej súčasťou boli originálne drevené motýliky a kravaty,“ dodala s úsmevom Gabriela Trebuňáková. 
 
I. Šesták v tejto súvislosti priznal, že sa s ideou vyrábať motýlikov z dreva pohrával už pred desaťročím, ale hneď túto myšlienku zavrhol ako nezaujímavú pre trh. O to viac ho potešilo, že s odstupom času sa tento nápad stal súčasťou najnovších módnych trendov. Keďže na Slovensku sa drevenej móde nevenuje nikto, vo Vranove sa dvakrát do výroby núkať nedali a dnes je na svete prvá kolekcia. „Finálny dizajn sme nechali na tvorivosti našich majstrov a študentov. Môžem povedať, že výroba jedného motýlika s vyfrézovaním, ručným zabrúsením hrán, gravírovaním a nalakovaním trvá približne dva dni. Výroba nie je ani tak drahá, ako pracná, čo znásobuje ručné šitie textilných doplnkov,“ vysvetľoval I. Šesták. 
 
Na výrobu motýlikov využívajú študenti dreviny s výraznou štruktúrou (čerešňa, orech, aj cudzokrajné), ale pokiaľ chcú staviť na eleganciu, siahajú po jednoduchých vzoroch, ktoré zvýrazňujú decentným gravírovaním. „Čakal som, že ma bude motýlik škrtiť, ale nosí sa pohodlne ako z textilu. Hrany sú jemne zabrúsené, je ľahký, nemusí sa viazať, nepokrčí sa a som si istý, že v každej spoločnosti upúta pozornosť,“ pripomenul I. Šesták.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum