vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Vranovské mladšie žiačky sú v hre o postup na majstrovstvá Slovenska

Vranovské mladšie žiačky sú v hre o postup na majstrovstvá Slovenska

Slovenská ženská hádzaná dostala vďaka postupu a výkonom zverenkýň trénera Dušana Poloza na európskom šampionáte v Chorvátsku a Maďarsku nový impulz. O svoj prvý úspech v kariére bojujú v tejto sezóne aj mladšie žiačky MŠK Vranov, ktoré po jesennej časti delí od postupu na Majstrovstvá Slovenska jeden bod.

Po prvej polovici súťaže patrí mladším žiačkam v krajských majstrovstvách 3. miesto. Ako uviedol, tréner Jaroslav Bella, cieľom bude v jarnej časti zabojovať o postup a zároveň zbierať skúseností v kategórií starších žiačok, kde sa formuje silný perspektívny tím. „V prípade mladších žiačok nás mrzí posledná prehra v Košiciach. Pred týmto zápasom nás postihla silná maródka a mali sme problém vyskladať konkurencieschopné družstvo. Nakoniec sme prehrali o štyri góly, ale v jari budeme mať ešte dosť príležitostí dobehnúť jednobodové manko, preto verím, že sa nám, opäť po niekoľkých rokoch, podarí postúpiť na majstrovstvách Slovenska. Staršie žiačky sú momentálne šieste, ale dievčatá hrajú v tejto vekovej kategórii prvým rokom a zároveň káder dopĺňame mladšími hráčkami, ktoré však zbierajú cenné skúsenosti, čo je z pohľadu budúcnosti veľká devíza,“ uviedol tréner žiačok MŠK Vranov Jaroslav Bella.

V tomto súťažnom ročníku sa v kádri Vranovčaniek vystriedalo 30 hádzanárok. V januári má J. Bella v pláne spropagovať tento dynamický a zaujímavý šport v ešte väčšej miere aj na základných školách. „Radi by sme začali prácu s najmladšími dievčatami. Preto máme v januári, spolu s agentúrou Neber drogy, vezmi loptu, naplánovaný turnaj pre vranovské základné školy. Takúto akciu sme už zorganizovali pred dvomi rokmi a vtedy mala úspech. Aj keď sa objavujú názory, že ide o príliš tvrdý šport, nesúhlasím s tým. Dievčatá, ktoré hrajú hádzanú, získavajú viac sebavedomia a z vlastných skúseností môžem povedať, že z mnohých sa vyformovali silnejšie osobnosti. Celkovo je pre mňa dôležité, aby mladí ľudia športovali, pretože mi u nich chýba všeobecná pohybová príprava. Často nezvládajú napr. základné gymnastické cviky a z toho dôvodu s nimi na tréningoch pracujeme komplexne,“ vysvetľoval J. Bella.

Druhou kapitolou slovenskej dievčenskej a ženskej hádzanej je historický úspech našich reprezentantiek na ME. Predovšetkým druhý polčas proti vicemajsterkám sveta Srbkám hypnotizoval fanúšikov pred televíznymi obrazovkami a tento súboj si nenechal ujsť ani J. Bella. „Priznám sa, tiež som si, ako väčšina, myslel, že postup zo základnej skupiny bude nad naše sily. Dievčatá však so Srbskom v druhom polčase zabojovali a svojim výkonom určite nadchli aj tých, ktorí sa o hádzanú príliš nezaujímajú. Na druhej strane ME sú pre každého trénera veľkou školou, lebo môžeme sledovať v „priamom prenose“ nové trendy. Dnes sa už nehrá statická hádzaná do postavenej obrany, ale základom úspechu sú rýchle protiútoky s rýchlym zakončením, ako to výborne predvádzali napr. Holanďanky,“ dodal J. Bella.

Majstrovstvá Európy môžu byť zároveň výbornou motiváciou aj pre mladé Vranovčanky. Viaceré slovenské reprezentantky zbierali prvé skúsenosti v drese Iuventy Michalovce práve na palubovke Vranova. „Lucia Gubíková, ktorá fantasticky chytila Srbkám päť sedmičiek, Dominika Horňáková, či Simona Szarková vyrastali s našimi dievčatami a teraz hrali na ME... Preto ich príbeh považujem za pekný príklad, kde to až môžu dotiahnuť. O to viac som rád, že v Michalovciach pôsobia naše odchovankyne J. Barátová s M. Kocanovou, v drese nováčika WHIL nastupujú D. Jevčáková a I. Kocanová a v Hodoníne je najlepšou strelkyňou II. ligy S. Višňovská,“ pripomenul J. Bella.   
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum