vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Pašerácka dráma s ukrajinským lietadlom sa skončila v poli nad N. Hrušovom

 Pašerácka dráma s ukrajinským lietadlom sa skončila v poli nad N. Hrušovom

Scéna ako z Exupéryho Malého princa sa nakoniec zmenila na pašerácku drámu. Kým verejnosť vo štvrtok na sociálnych sieťach o neznámom lietadle nad Nižným Hrušovom vtipkovala, že ide o „ukrajinský“ model dronu, v piatok Ministerstvo vnútra SR potvrdilo, že ho monitorovalo kvôli podozreniu z pašovania cigariet.

Vo štvrtok popoludní objavili poľnohospodári nad obcou Nižný Hrušov dvojmiestne lietadlo typu Zlín Z-37 (Čmeliak), ktoré tam pristálo v poli. Poškodený podvozok a vrtuľa zapichnutá v hline nasvedčovali, že pristátie bolo tvrdé. Pikantnosť celej situácii pridal fakt, že pilot sa pri ňom, ani v jeho okolí nenachádzal a zároveň niekto vyrezal imatrikulačné čísla, preto jediným poznávacím znakom bola ukrajinská vlajka. Na mieste monitorovali situáciu privolaní policajti a hasiči. „Okolo pol piatej ráno ľudia počuli náraz, ale nevenovali mu pozornosť. Políciu som zavolal až popoludní, keď mi predseda miestneho poľnohospodárskeho družstva oznámil, že na poli je neznáme lietadlo bez pilota,“ uviedol starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.

Keďže všetky známe a medializované okolnosti dávali vo štvrtok priestor na rôzne konšpiračné teórie, čakalo sa na oficiálne potvrdenie niektorej z nich. Vzhľadom k tomu, že lietadlo sa pokúsil (pravdepodobne) pilot podpáliť a pár desiatok metrov od stroja sa našli roztrhané ukrajinské doklady, padlo podozrenie na nelegálnu činnosť. „Zložky Ministerstva vnútra SR lietadlo, ktoré núdzovo pristálo v poli pri Nižnom Hrušove, monitorovalo. Jeho prelet zaznamenala technológia, ktorú má MV SR na hranici. Vzhľadom na to, že sme mu našimi opatreniami znemožnili pristáť na provizórnych dráhach, kde už pristál v minulosti, pokúsil sa zosadnúť na inom mieste, čo sa mu stalo osudným. Lietadlo sme monitorovali v súvislosti s ľuďmi podozrivými z pašovania cigariet,“ odpovedal riaditeľ tlačového odboru Kancelárie ministerstva vnútra Ivan Netík.

Viac svetla by do celej situácie určite vniesol pilot, po ktorom pátral aj policajný pes. Jeho totožnosť ostáva zatiaľ neznáma. V tejto súvislosti polícia preveruje aj udalosť, kedy vo štvrtok nad ránom priviezol 36-ročný Ukrajinec do michalovskej nemocnice telo mŕtveho 34-roč­ného brata. Obyvateľov obce zároveň znepokojil fakt, že v piatok sa po Nižnom Hrušove premávalo hneď niekoľko áut s ukrajinskými ŠPZ-tkami. „Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony, bližšie informácie momentálne poskytovať nebudeme,“ reagoval I. Netík.     
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum