vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Žiaci ZŠ Bernolákova sa učili poskytovať prvú pomoc originálnou formou

 Žiaci ZŠ Bernolákova sa učili poskytovať prvú pomoc originálnou formou Žiaci ZŠ Bernolákova sa učili poskytovať prvú po

Žiaci Základnej školy Bernolákova vo Vranove sa inšpirovali mottom „Ruky môžu zachrániť život“. V spolupráci s inštruktormi Falck Academy z Košíc, Prešova, Humenného a Vranova sa učili a zdokonaľovali v poskytovaní prvej pomoci.

Akcia sa konala ako súčasť Týždňa netradičného vzdelávania, ktoré má na ZŠ Bernolákova už 10-ročnú tradíciu. Projekt „Ruky môžu zachrániť život“ bol však výnimočný rozsahom, aj originálnou formou. Riaditeľ školy Marek Cerula ocenil predovšetkým fakt, že žiaci mohli svoje teoretické vedomosti konfrontovať priamo v praxi. „Vždy sme hľadali atraktívne možnosti, ako vyučovanie pre našich žiakov zatraktívniť. Keď prišli Daniel Bičej s Jozefom Jakubekom s touto myšlienkou, iba sme to uvítali. Medzi prvým a posledným nádychom je totiž len veľmi krátky okamih – život, ktorý potrebujeme chrániť. Teší ma, že od detí, aj rodičov sa nám dostalo pozitívnej odozvy, preto budeme v podobných aktivitách určite pokračovať,“ uviedol riaditeľ ZŠ Bernolákova Marek Cerula.

Pre žiakov druhého stupňa pripravili inštruktori päť stanovíšť, kde sa venovali tomu, ako postupovať v situáciách, kedy je ohrozený ľudský život. Hlavný tréner Falck Academy Miroslav Nagy vysvetlil, že dôraz kládli na to, aby mladí ľudia dokázali poskytnúť prvú pomoc bez pomôcok za asistencie rozumu a rúk. „Pre mladšie deti sme mali pripravenú rozprávku. Medveď jedol med, poštípala ho osa, dostal anafylaktický šok a museli sme ho oživovať. Najskôr sme im vysvetlili, na aké číslo majú zavolať o pomoc. Zároveň sme im ukázali správny pomer stláčania a dýchania. Keďže niektoré detičky sa umelých figurín boja, trénovali na malých plyšových medvedíkoch,“ dodal hlavný tréner Falck Academy Miroslav Nagy.

Skúseností zdravotníckych záchranárov sú jasné – pri záchrane života vek nerozhoduje. „Dnes to nie sú najmenšie deti, ktorým sa venujeme, lebo chodíme už medzi škôlkarov. Neučíme ich hneď poskytovať prvú pomoc, v čom majú často rezervy aj dospelí, ale preventívne im vysvetľujeme, aby v prvom rade dávali na seba pozor a keď sa niekomu v ich blízkosti niečo stane, aby vedeli kričať o pomoc a privolali dospelého. Veľakrát sa totiž stalo, že práve dieťa zvládlo hovor na linku tiesňového volania a iniciovalo celu reťaz záchrany,“ zdôraznil M. Nagy.   
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum