vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Rumun nútil pracovať v okrese Vranov maloletých chlapcov

Prítomnosť dvoch maloletých rumunských chlapcov, ktorých polícia minulý týždeň zaistila v Hlinnom, má svoje pokračovanie. Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície obvinil 37-ročného občana Rumunska Arpada C. z obchodovania s ľuďmi.

Minulý týždeň sme informovali, že v utorok vzbudili v Hlinnom pozornosť dvaja neznámi mladíci. Pre svoj vzhľad a fakt, že nerozumeli po slovensky, ani rómsky, obyvatelia obce predpokladali, či nie sú migranti. Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik potvrdil, že policajti zaistili dvoch cudzincov. Ako informoval, išlo o dvoch maloletých chlapcov (13r. a 14r.) z Rumunska. „Chlapcov si následne prevzali sociálni pracovníci a predbežným opatrením Okresného súdu Vranov n/Topľou boli umiestnení do detského domova v Medzilaborciach. Ako sa sem dostali a čo tu robili je predmetom ďalšieho preverovania,“ dodal D. Džobanik.

Podľa zistení polície mal obvinený Arpad C. na území Rumunska „kúpiť“ deti vo veku 13, 14 a 15 rokov od ich rodičov pod zámienkou lepšieho života a možnosti vysokých zárobkov. Potom ich doviezol na Slovensko a na rôznych miestach v okrese Vranov nad Topľou im mal potom prideľovať fyzickú prácu podľa aktuálnych potrieb, ako napríklad vykladanie tovaru, predaj materiálu a podobne. „Aby vládali pracovať, dostávali nevyhnutné množstvo stravy, spávali v aute. Ak sa pokúsili odporovať, vzoprieť alebo odmietnuť pracovať, vyhrážal sa im, nadával a nevyhli sa ani bitke. Dvom chlapcom sa podarilo utiecť a vyhľadať pomoc policajtov. Práve promptná reakcia a rýchly zásah zachránil tretieho chlapca pred ďalším týraním,“ informoval D. Džobanik a dodal, že deti sa teraz už nachádzajú v bezpečí v detskom domove, obvinený muž bol vzatý do väzby. Po dokázaní viny mu hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum