vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / T. Ivančová, M. Ivančo a I. Pribula sa z ME v Ottenschlagu vrátili s medailovou žatvou

    T. Ivančová, M. Ivančo a I. Pribula sa z ME v Ottenschlagu vrátili s medailovou žatvou

Majstrovstvá Európy FISTC psích záprahov na suchu opäť potvrdili skvelú pripravenosť a dominanciu pretekárov PRIMA Siberian Husky Clubu Vranov, pretože vo svojich kategóriách získali dve zlaté a jednu striebornú medailu. Michal Ivančo si v rakúskom Ottenschlagu pripísal na konto už piaty kontinentálny titul v rade, jeho dcéra Tamara Ivančová zvíťazila v juniorskej kategórii 11 – 14 rokov a Igor Pribula obsadil po mimoriadne dramatickom priebehu striebornú pozíciu.

ME v Rakúsku boli premiérovými pre 13-ročnú Tamaru Ivančovú. Talentovaná športovkyňa, ktorá sa venuje atletike, aj futbalu a na rozhovor prišla z hodiny gitary na ZUŠ, potvrdila svoju povesť suverénnym spôsobom. Napriek tomu, že vo štvrtok jej štart ešte ohrozovala viróza, o deň neskôr zabehla najrýchlejší čas nielen vo vlastnej juniorskej kategórii, ale prvá by bola v priebežnom poradí, aj keby súťažila so ženami! Svoj prvý titul získala s náskokom 4 minút a 32 sekúnd a pokiaľ by sa jej čas zarátaval aj do seniorského poradia, celkovo by skončila druhá. „Bežala som s Beou, ktorá je od otcovho Aresa menšia. Hoci sme toho veľa spolu nenatrénovali, resp. mali sme za sebou iba jeden spoločný tréning, spoliehali sme sa na to, že je skúsená a rozumná, čo sa aj potvrdilo. S výnimkou druhého dňa, kedy v závere zvoľnila tempo, som sa na ňu mohla po celý čas spoľahnúť,“ vysvetľovala majsterka Európy v canicrosse v kategórii 11 až 14-ročných juniorov Tamara Ivančová.

Pri pohľade na mužskú výsledkovú listinu v kategórii canicross s jedným psom by sa mohlo zdať, že pri náskoku 32 sekúnd získal poľahky piaty titul aj Michal Ivančo. Opak bol však pravdou. Jeho najväčším súperom bol Rus Oleg Frolov, ktorý týždeň pred ME vyhral majstrovstvá sveta WSA. Náš reprezentant nechcel na trati nič podceniť a i keď v piatok získal vo svoj prospech 9 sekúnd, dostal od svojho najväčšieho konkurenta zabrať. „Na trati sme v jednom úseku bežali kilometer za 2:28, čo je rýchlosť 24 km/h a priznám sa, ku koncu som mal toho dosť,“ uviedol Michal Ivančo.

Najväčšie riziko hrozilo pre pretekárov pri hromadnom štarte, kedy kolízia vyhecovaných psov visí na vlásku. Tušiac možný karambol sa M. Ivančo rozhodol, že bude v sobotu štartovať radšej ako posledný a postupne sa prederie na čelo. Ani táto taktika mu nepomohla, pretože stačila blesková chvíľa a do jeho Aresa sa zahryzli dvaja súperi. „K tomu všetkému sa mi Ares ešte odopol a ušiel. Iba som zakričal na Olega Frolova, aby mi ho podržal. Nakoniec som počkal, pokiaľ ma všetci predbehli a až potom som začal súťažiť. Po kilometri sme s Olegom dobehli ostatných, ktorí nám podľa pravidiel mali uvoľniť cestu, no nie všetci to predpisovo rešpektovali. Napriek tomu som v cieli vďaka mohutnému finišu získal k dobru ďalších deväť sekúnd,“ hodnotil druhý deň M. Ivančo.

V nedeľu sa už štartovalo podľa Gundersenovej metódy a slovenský reprezentant svoj náskok natiahol na luxusných 32 sekúnd. „Keďže som nechcel taktizovať, od začiatku som to napálil. Tempo som zvoľnil až kilometer pred cieľom, kedy som si už len dával pozor, aby som napr. zle nestúpil. V canicrosse si nikdy nemôžete byť istý víťazstvom, lebo môže vám začať štrajkovať pes a náskok sa rýchlo rozplynie. Ares však išiel všetky tri dni výborne a na trati mi pomohol. Hoci som od začiatku viedol, najmä prvé dva dni som si v súboji s O. Frolovom siahol na dno síl, a o to viac si tento titul vážim,“ pripomenul M. Ivančo.

Mimoriadne dramatické preteky absolvoval v Ottenschlagu Igor Pribula. Po prvom dni strácal na druhého Samuela Horbala necelú sekundu. Rovnakým rozdielom sa pred neho dostal v sobotu Lukáš Packo, ale bič plieskal na konci, keď sa skúsený reprezentant prepracoval na striebornú pozíciu s náskokom 6 sekúnd. „Pre nás na kárach bola trať náročná v tom, že v stúpaniach sme museli psom pomáhať a nemohli sme sa vyvážať, čo dávalo výhodu mojim podstatne mladším súperom. Okrem toho sme štartovali za kategóriou C2 a vtedy hrozia medzi psami konflikty. Napriek tomu, že som obiehal viacero záprahov, som rád, že k žiadnej kolízii nedošlo, i keď istý som si ničím byť nemohol,“ konštatoval I. Pribula.

Pre I. Pribulu mali ME v Rakúsku špecifický náboj. V septembri mu uhynula dvojica Verdi – Cézar, s ktorou získal posledné dva európsky tituly. Hoci Vax nebol na trati nováčikom, štvorročný Body absolvoval premiéru. „Keď som sa v minulosti vrátil s Verdim a Cézarom z pretekov, obidve dvojice mali medzi sebou konflikty, ako keby im Vax s Bodym závideli. Teraz však cítili dôveru, na trati pracovali na maximum a po všetky tri dni som sa mohol na nich spoľahnúť,“ zdôraznil I. Pribula.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum