vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Základná škola Juh sa uchádza o zaradenie do Športovej akadémie Mateja Tótha

Základná škola Juh sa uchádza o zaradenie do Športovej akadémie Mateja Tótha

Majster sveta a olympijský víťaz Matej Tóth podáva ruku mladým športovcom. Jeho Športová akadémia môže vzniknúť aj vo Vranove nad Topľou na Základnej škole Juh. Prispieť k tomu môžeme všetci!

Športová akadémia Mateja Tótha je jedinečný celoslovenský projekt pre deti predškolského a mladšieho školského veku. Ponúka nielen skúsenosti, meno a garanciu olympijského víťaza, ale aj zainteresovanie špičkových odborníkov, ktorí preniesli svoje poznatky a vedomosti do jedinečnej a pokrokovej metodiky. Vďaka tomu sa tréningový program opiera o inovatívne metódy, v ktorých tvorcovia programu skĺbili najnovšie poznatky zo športového tréningu detí s poznatkami z fyzioterapie, vývojovej kineziológie a detskej psychológie. „Vďaka športu som sa nielen fyzicky zdravšie vyvíjal, ale hlavne mal obrovský prínos pre môj osobnostný rozvoj. A cieľom našej akadémie je práve to! Preto beriem ako spoločenskú zodpovednosť odovzdať svoje skúsenosti ďalším generáciám. Tak ako som sa ja motivoval a mal vzory v minulosti, chcem aj ja pozitívne vplývať na motiváciu detí a mladých športovcov,“ uvádza Matej Tóth na webovej stránke akadémie.

Do projektu Športovej akadémie bolo zaradených 74 základných škôl z celého Slovenska a za okres Vranov nad Topľou bola oslovená ZŠ Juh, kde sa v rámci vyučovania, aj mimoškolskej činnosti snažia rozvíjať športové danosti žiakov, pretože šport pomáha formovať osobnosť dieťaťa s dôrazom na disciplínu, zodpovednosť a prekonávanie prekážok. „Samozrejme, na prvom mieste je stále vzdelanie a všeobecný vedomostný prehľad. Ak sa k tomu pridá aj šport, dieťa môže zažiť nové emócie spojené s víťazstvom a úspechmi, ktoré im dodávajú pocit jedinečnosti,“ doplnil Michal Barna, ktorý sa za ZŠ Juh zúčastnil minulotýždňového workshopu organizovaného Matejom Tóthom a jeho tímom v Sp. N. Vsi.

Počas prezentácie viackrát zaznelo, že šport by mal byť dôležitou súčasťou života každého dieťaťa, lebo posilňuje jeho sebavedomie, pomáha mu budovať sociálne zručnosti a rozvíja zmysel pre komunitu. Ak je dieťa súčasťou športového kolektívu, je to pre neho veľmi prospešné z vývojového hľadiska. Pri športe sa deti učia zvládať rôzne záťažové situácie a naučia sa pracovať so svojim stresom. Spojenie psychickej a fyzickej rovnováhy vytvára predpoklady pre úspešný život. „Hoci je Matej Tóth atlét, jeho Športová akadémia sa nezameriava výlučne na atletiku, ale orientuje sa na všeobecnú športovú prípravu detí v predškolskom a mladšom školskom veku. Cieľom je vychovať z detí zdravú, vitálnu a športovo zdatnú generáciu s tým, že tieto základy budú môcť neskôr využiť pri akomkoľvek športe, ktorý sa rozhodnú robiť. Stretnutie s Matejom Tóthom, ktorý napriek úspechom ostáva skromným človekom, a jeho tímom bolo pre mňa veľmi inšpirujúce, pretože mi ukázalo úplne iný pohľad na detaily pri športovej príprave detí,“ uviedol M. Barna.

V rámci projektu Športovej akadémie Mateja Tótha môžu získať grant s kompletnou know-how metodikou tri ZŠ v každom kraji a práve tu prichádza priestor pre podporu od širokej verejnosti. Systém je totiž jednoduchý, pretože o podporených školách rozhodnú nabehané a nachodené kilometre. Stiahnete si aplikáciu O2, zadáte ZŠ Juh a každým kilometrom, ktorý odbehnete alebo nachodíte, zvyšujete jej šance na úspech. „Aj toto by malo byť impulzom, aby sa ľudia začali ešte viac hýbať. Sám sa aktívne venujem behu a môžem povedať, že počet rekreačných bežcov sa každým rokom rozrastá, no stále sa ešte nájdu mnohí, ktorí by toho mohli pre seba urobiť viac, preto verím, že možno práve podpora našej ZŠ ich motivuje k tomu, aby začali žiť aktívnejšie,“ dodal s úsmevom M. Barna.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum