vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Čičvianské hradné slávnosti predstavili čaro „Života na hrade“

 Čičvianské hradné slávnosti predstavili čaro „Života na hrade“

Občianske združenie Pro futuro hradu Čičva a Združenie obcí pod hradom Čičva predstavili v nedeľu návštevníkom jedinečnej historickej pamiatky v okrese Vranov nad Topľou „Život na hrade“. O program počas Čičvianských hradných slávností sa postarali skupina historického šermu Cohors, sokoliarska skupina Horus, hudobná skupina KarpaTon, Ranč Breziny s jazdou na koni a zaujímavá bola určite exkurzia do histórie prostredníctvom tradičných remesiel, lukostreľby, či hodu sekerou.

Hrad Čičva zohrával na obchodnej ceste medzi Poľskom a Uhorskom mimoriadne dôležitú úlohu. O strategickom význame hradného kopca nad riekou Ondavou vedeli už starí Kelti a Slovania, ktorí si na ňom ako prví postavili vlastné hradiská. „Hrad Čičva strážil brod na rieke Ondave, kadiaľ prechádzala veľmi dôležitá obchodná cesta. Toto strategické miesto na výbežku Karpát sa volalo aj Poľská brána a bola to jedna z mála bezpečných ciest, ako sa dalo dostať do Poľska, pretože vojaci slúžiaci na hrade dávali pozor na to, aby karavány neprepadávali lúpežníci,“ vysvetľoval výkonný riaditeľ OZ Pro futuro hradu Čičva Ľubomír Hutka.

Okrem toho, že hrad Čičva plnil ochranno-vojenskú funkciu bol zároveň tiež administratívnym centrom regiónu, pretože kastelán, ktorý v ňom sídlil, spravoval pre rodinu Rozgoniovcov panstvo s vyše 60 obcami, čo bolo na tú dobu pomerne veľké územie. „Zaujímavosťou je, že rok pred jej zásnubami bol na hrade vyhotovený súpis cenností a šperkov známej čachtickej pani Alžbety Bátoryovej, ktorá ho následne pri svadbe s Františkom Nádašdim dostala od otca ako veno. Svadba sa konala v roku 1 575 a hovorí sa, že sa jej na vranovskom vodnom hrade zúčastnilo okolo 4 500 hostí. Podrobnosti týkajúce sa tejto udalosti zatiaľ nepoznáme, ale je viac než pravdepodobné, že viacerí z nich mohli byť ubytovaní práve na Čičve,“ uviedol Ľ. Hutka.

Občianske združenie Pro futuro hradu Čičva bolo založené v roku 2014. Jeho členovia sa aktívne venujú obnove tejto národnej kultúrnej pamiatky, ktorá tohto roku prebieha vďaka spolufinancovaniu z dotácie Ministerstva kultúry SR a s pomocou nezamestnaných v rámci národného programu „Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva“ z dielne MPSVR SR. Po zhruba dvadsiatich rokoch sa na hrade opäť rozbehol archeologický výskum s cieľom zachrániť východné palácové krídlo. V rámci tohto výskumu na nádvorí paláca zrealizovali sondu s cieľom nájsť pätu muriva, aby mohli podmurovať jednu z najstarších častí hradu, ktorej hrozí zrútenie. „Okrem toho chceme v tomto roku domurovaním rozsiahlej kaverny vo vonkajšom západnom líci dokončiť konzerváciu päty románsko-gotickej obrannej veže – bergfritu, ktorá je jednou z najstarších murovaných stavieb, aké stáli na hradnom kopci. Je výnimočná aj tým, že má jedinečný architektonický obranný prvok – brit, ktorý je v architektúre slovenských hradov veľmi vzácny. Bola by veľká škoda nielen pre hrad, ale aj pre našu národnú históriu a kultúru ako takú, keby sme takéto jedinečné architektonické bohatstvo nechali spadnúť,“ zdôraznil Ľ. Hutka.         
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum