vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / J. Motešický, O. Kostelník a G. Paľko z vranovského Gymnázia navštívili CERN

  J. Motešický, O. Kostelník a G. Paľko z vranovského Gymnázia navštívili CERN

CERN alebo Európska organizácia pre jadrový výskum. Pre mnohých je táto európska organizácia pre základný a aplikovaný výskum najmä v oblasti časticovej fyziky len epizódou v románe Dana Browna „Anjeli a démoni“. Pre vedeckú a akademickú obec však toto centrum výskumu na švajčiarsko-francúzskej hranici predstavuje svätý grál vedy! Príležitosť navštíviť ho si nenechali ujsť ani pedagógovia z Gymnázia vo Vranove nad Topľou Ján Motešický s Ondrejom Kostelníkom a študent Gabriel Paľko, ktorý sa v rámci programu S’Cool LAB Summer CAMP dostal do tímu 22 študentov z celého sveta ako jediný Slovák.

Ján Motešický a Ondrej Kostelník navštívili CERN na konci uplynulého školského roka. Tento fakt v sebe nesie o to väčšiu prestíž, že hoci v minulosti boli takéto odborné študijné pobyty organizované periodicky každé dva roky, teraz dostali pedagógovia z celého sveta túto príležitosť po viac ako troch rokoch.

Ako vysvetlil Ján Motešický, v CERN-e nepracujú iba fyzici, ale aj technici, strojári, programátori, či osobnosti z oblasti medicíny. Medzi vedeckými kapacitami majú svoje miesto aj viacerí Slováci a Česi, ktorí sa svojim krajanom venovali dopoludnia počas prednášok a popoludní im priamo v laboratóriách ukazovali, ako funguje teória v praxi. „Konečne som mohol vidieť to, čo som sa na vysokej škole naučil. Vďaka tomu mám teraz oveľa detailnejšiu predstavu, o čom vlastne študentom na vyučovaní rozprávam. Iné je totiž vidieť urýchľovač na obrázku alebo na videu a iné je vidieť ho v skutočnosti. Keď sa k nemu človek postaví, vyzerá to, ako keby ste dali mravca k mobilu, ale aj tak sa ešte nepribližujeme k dokonalej predstave,“ uviedol Ján Motešický.

Ondrej Kostelník priznal, že návšteva CERN-u bola jeho profesionálnym životným snom. Možnosť konfrontovať teoretické poznatky o kvantovej fyzike s výskumom v najprestížnejšej svetovej vedeckej organizácii privítal a ocenil ako jedinečnú príležitosť. „CERN je jedna z najlepších inštitúcií, ktorá sa zaoberá podstatou a existenciou hmoty, preto na mňa zapôsobilo, keď som si mohol vypočuť, ako je organizovaná v tých najmenších škálach, ktoré dokážeme detekovať a vyvodzovať z toho závery, ako hmota, čas a priestor fungujú,“ vysvetľoval Ondrej Kostelník.

Napriek tomu, že v CERN-e pracujú najväčšie vedecké kapacity, všetci navzájom komunikujú a spolupracujú bez toho, aby niekto dával komukoľvek najavo svoje postavenie. Aj pre to nie je nič výnimočné, ak čakajúc na obed stojíte v rovnakom rade ako nositeľ Nobelovej ceny... „V CERN-e sme sa nestretli so žiadnym pracovným stresom. Všetci sa stretávali v prezentačných miestnostiach, kde diskutovali o tom, čo urobili alebo čo majú v pláne urobiť. V komunikácii, aj s nami, boli bezprostrední a otvorení,“ pridal ďalší postreh O. Kostelník.

Popri profesionálnej pokore a skromnosti prekvapia aj podmienky, v akých pracujú títo elitní vizionári, ktorí posúvajú hranice poznania na úroveň, akú si laik dokáže iba veľmi ťažko predstaviť. „Samozrejme, k dispozícii majú špičkové technológie, ale napr. vybavenie ich kancelárií je maximálne skromné. Dokonca, aby kvôli experimentom šetrili elektrickú energiu, majú klímu iba v miestnostiach, kde sa organizujú teambuildingy. Zároveň si však treba uvedomiť, že vďaka vývoju predbehli dobu o 20 rokov. To, čo my spoznáme dnes, oni už testujú a používajú dve desaťročia,“ zdôraznil J. Motešický.

Ako jediný Slovák v tíme 22 študentov z celého sveta strávil Gabriel Paľko v CERN-e pätnásť dní. Po úvodných prednáškach absolvoval postupne sériu testovaní vo Francúzsku, taktiež navštívil CMS komoru, či komoru Atlas. Pre lepšiu ilustráciu dodáme, že niektoré z komôr, kde prebieha výskum v urýchľovačoch sú situované aj sto a viac metrov pod zemou. „Moje očakávania boli naplnené nad mieru. Chcel som totiž vidieť, ako to v CERN-e funguje, ako napredujú a obrovským zážitkom pre mňa bola možnosť vypočuť si prednášky od popredných svetových fyzikov. Táto skúsenosť vo mne zanechala natoľko silnú stopu, že si viem predstaviť zasvätiť vede profesionálny život. Rád by som sa tam vrátil a pomohol hľadať doteraz neobjavené, pretože má láka spoznať na akých princípoch fungujú svet a príroda,“ vysvetľoval Gabriel Paľko.

Študenti boli rozdelení v pracovných skupinách a tím G. Paľka pracoval na projekte chladiaceho zariadenia zachytávajúceho drahý neutrín. Pokiaľ sa táto technológia v testoch osvedčí, v CERN-e postavia plnohodnotný výkonný prototyp, ktorý bude umiestnený vo Fermilabe v Chicagu a v dokumentoch k tomuto zariadeniu bude navždy zapísané aj meno študenta vranovského Gymnázia. „Na CERN-e je úžasné to, že v priamom prenose môžete vidieť nielen to, ako sa technika posúva ďalej, ale aj to ako ju ešte chcú zdokonaliť, aby mohla slúžiť v prospech ľudstva,“ dodal na záver G. Paľko.   
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum