vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / V materskej škole Okulka otvorili prírodnú záhradu

V materskej škole Okulka otvorili prírodnú záhradu

Pri príležitosti Dňa materských škôl, primátor mesta Ing. Ján Ragan slávnostne odovzdal deťom materskej školy Okulka 21 prírodnú záhradu, ktorej súčasťou je prírodná učebňa, hmatový chodník, prekážková dráha a oddychová zóna.

Materská škola Okulka sa nachádza na svahovitom teréne a deti materskej školy majú veľmi málo možností na pohybové aktivity, cvičenie, voľné hry a pobyt vonku. Zámerom preto bola revitalizácia priestoru a jeho následné pretvorenie výsadbou na zelenú učebňu v prírode, kde by sa vytvorilo miesto pre zážitok, poznávanie, učenie, experimentovanie, na cvičenie a voľné hry detí, ale aj relax.

Vypracoval sa preto projekt s názvom Ekoškôlka, ktorý riešil problematiku absencie priestoru na cvičenie a voľné hry detí v prírode.

Na dvore materskej školy sa vytvorilo veľmi zaujímavé prostredie na vyučovanie, na oddych a tvorivé aktivity detí. Vytvoril sa hmatový chodník, prírodný prekážkový chodník, popri ktorých vyrastajú ovocné kríky. Súčasťou projektu Ekoškôlky je Ekoučebňa, ktorá poskytuje deťom miesto symbiózy s prírodou. Jej výnimočnosť umocňuje skutočnosť, že deti všetko budú môcť vnímať viacerými zmyslami, vidieť, dotknúť sa, ovoňať, počúvať a v prípade stimulácie chutí aj ochutnať to, čo si sami vypestovali. Podarilo sa vytvoriť nádherné bylinné a zeleninové záhony. To všetko slúži deťom k poznávaniu prírody a jej zákonitosti, umožňuje zážitkové učenie. Výchovno-vzdelávací proces sa vo veľkej miere presunie z vnútorných priestorov školy do prírodnej záhrady.

Celé dielo sa podarilo zrealizovať za pomoci mesta Vranov nad Topľou, za spolupráce dobrovoľníkov z DM drogérie a dobrovoľníkov z charitatívneho Domu mládeže. Zvlášť poďakovanie patrí rodičom a priateľom našej školy, ktorí prispeli nielen finančne, materiálne, ale hlavne veľkým počtom odpracovaných brigádnických hodín počas deviatich sobôt.

Finančne pomohla Raiffesen banka v rámci iniciatívy s názvom Gesto pre mesto.

Tento projekt sa uskutočnil aj vďaka podpore Nadácie SPP.

Emília Nováková,
riaditeľka MŠ Okulka

 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum