vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Žiaci ZŠ Bernolákova sa vzdelávali netradičným spôsobom

Žiaci ZŠ Bernolákova sa vzdelávali netradičným spôsobom

Riaditeľ Marek Cerula: Spolupráca s rodičmi je pre nás veľmi dôležitá

Vyučovanie môže mať aj inú podobu, ako ju poznáme z bežných hodín. Presne tak ako v Základnej škole Bernolákova, kde si už školský rok bez Týždňa netradičného vzdelávania predstaviť nevedia.

Vzdelávať sa dá aj netradične. V Základnej škole Bernolákova s tým majú bohaté skúsenosti a i tento rok sa podarilo pripraviť podujatie, ktoré ponúklo žiakom úplne iný pohľad na spoločenskovedné, jazykové a prírodovedné predmety. Všetky prednášky a besedy mali spoločné jedno. Dôraz bol kladený na praktické skúsenosti lektorov. Pod úspešné podujatie sa podpísali učitelia, žiaci a rodičia. „Spolupráca s rodičmi je pre nás veľmi dôležitá. Rodičia nám totiž pomáhali nielen s oslovovaním hostí, ale sme radi, že viacerí prijali naše pozvanie a zaujímavým spôsobom odovzdali žiakom skúsenosti, ktoré získali v praxi. Predsa len aj pre deti bolo úplne iným zážitkom, keď im prednášal niekto iný, ako učitelia, ktorých poznajú z vyučovacích hodín,“ ocenil prístup rodičov riaditeľ ZŠ Bernolákova Marek Cerula.

Samostatnou kapitolou bol projekt „Spoznaj v sebe kúsok vedca“ určený pre žiakov I. stupňa a deti z vranovských materských škôl. Ako uviedla zástupkyňa riaditeľa ZŠ Bernolákova Alena Mihóková, témy prednášok síce vymýšľali učitelia, ale v úlohe prednášajúcich sa predstavili žiaci 7., 8. a 9. ročníka. „Príprava trvala niekoľko týždňov, pretože sme sa snažili vybrať témy, ktoré by našich najmenších poslucháčov zaujali a zároveň sme si dávali záležať na „jazyku“, aby boli prednášky pre nich zrozumiteľné,“ dodala zástupkyňa riaditeľa ZŠ Bernolákova Alena Mihóková.

Keď Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO vyhodnotil tento rok ZŠ Bernolákova opäť ako najlepšiu základnú školu v Prešovskom kraji a v celoslovenskom rebríčku ju nominoval do TOP 5, M. Cerula zdôraznil, že za týmto úspechom treba hľadať filozofiu, v rámci ktorej sú učitelia a žiaci na jednej lodi. Presne v tomto duchu sa niesol aj Týždeň netradičného vzdelávania. „Našim cieľom je, aby mali deti zo vzdelávania zážitok, ktorý by v nich ešte viac vzbudil túžbu po poznaní, preto nekladieme dôraz iba na teóriu, ale ukazujeme im, ako môžu využiť nadobudnuté vedomosti v praxi. Verím, že sa nám naše predsavzatia podarilo naplniť, no bez empatie a spolupatričnosti medzi učiteľmi by sme to nedokázali, a za to im patrí veľká vďaka,“ zdôraznila A. Mihóková.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum