vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Mentálny kouč M. Mackulín: Genialitu hráčov neustálym kritizovaním nepodporíme

 Mentálny kouč M. Mackulín: Genialitu hráčov neustálym kritizovaním nepodporíme

Sebavedomie, kreativita, empatia, fair play, odvaha prijať riziko/zodpovednosť, či postaviť sa k situáciám, ako k výzvam. Tieto hodnoty spojili CFT Academy Slovakia a mentálneho kouča Miroslava Mackulína. Obidvaja partneri rozšírili spoluprácu formou konzultácií s trénermi a semináre s rodičmi.

Rodič, učiteľ a tréner. Na výchovu a osobnostný vývoj dieťaťa majú dominantný vplyv. Ako zdôraznil mentálny kouč Miroslav Mackulín, najviac sa osobnosť dieťaťa kreuje medzi 6 až 10 rokom, preto je dôležité nastaviť hodnoty správnym spôsobom, aby v komunikácii s nimi mali jednoznačne a nespochybniteľne navrch pravidlá fair play, empatia, či úcta k súperovi. „Deti je potrebné naučiť prijímať nielen víťazstvo, ale aj prehry. Potrebujeme im vysvetliť, že súper bol dnes lepší, no poučíme sa z toho, zapracujeme a pri ďalšej konfrontácii môžeme vyhrať my. Život predsa nemáme nalinajkovaný... Keď sa s tým vnútorne stotožníme, neúspech sa pre nás nestane prekážkou, ale naopak výzvou,“ uviedol Miroslav Mackulín.

M. Mackulín pôsobil ako vyštudovaný ekonóm na manažérskych pozíciách v niekoľkých slovenských a zahraničných firmách. Posledných desať rokov sa venuje mentálnemu koučingu, pričom je držiteľom viacerých prestížnych certifikátov a skúsenosti zbieral aj počas stáže na Carlton University Ottawa. „Všetci tréneri sú mentálnymi koučmi bez ohľadu na to, či si to uvedomujú. Každý má totiž vlastné hodnoty, ktoré sa na dieťa lepia a formujú ho,“ pripomenul M. Mackulín.

Cieľom jeho filozofie je vychovať z mladých ľudí sebavedomé osobnosti, ktoré v zlomových situáciách dokážu vytiahnuť rozdielové riešenia. Cesta ako to dosiahnuť je jednoduchá. Prejsť od direktívneho riadenia k motivačným formám. „Ak budeme hráčov iba škatuľkovať a kritizovať, určite sa to prejaví na ich sebavedomí. Prečo majú napr. americkí športovci úplne iné sebavedomie?,“ položil otázku M. Mackulín.

Odpoveď našiel na stáži v USA a Kanade, kde sa v tréningu zameriavajú na silné stránky športovcov, kým v našej metodike sa sústreďujeme na odstraňovanie slabín. Ak sa k tomu pridá demotivačná forma komunikácie, hráč sa automaticky v zápase rozhodne pre jednoduchšie a alibistickejšie riešenie, pretože ho nikto nenaučil niesť zodpovednosť za riziko. V takýchto prípadoch športovec nehľadá alternatívu, ako originálne vyriešiť konkrétnu hernú situáciu, ale hlavou mu behá myšlienka nepokaziť a nenahnevať trénera. „Tým, že kohokoľvek neustále upozorňujeme na jeho chyby, chtiac - nechtiac znižujeme jeho sebavedomie. Na stáži v Kanade, ma zaujalo, že každým tréningom posilňovali silné stránky hráčov, čím koniec koncov zdokonaľovali aj ich slabé miesta, ale bez toho, aby ich niekto na to direktívne upozorňoval,“ uviedol M. Mackulín.

Hoci v teoretickej metodike rezervy na Slovensku, pokiaľ sa bavíme o futbale, nevidí, za nedostatočné považuje nastavenie úrovne mentálnej práce s hráčmi. Zdôrazňuje, že predsa každý tréner musí mať záujem na tom, aby jeho hráč nastúpil na zápas v pohode a dokázal svoju genialitu vložiť v prospech spoločného úspechu. „Na Slovensku sme majstri sveta v trénovaní. Na tréningoch sa to hemží farbami, rozlišovačkami, klobúčikmi, cvičeniami, ale... Zabúdame na to, že pokiaľ si budeme zamieňať kritiku za koučing alebo direktívne riadenie za empatický prístup, budeme mať stále problém,“ upozorňuje M. Mackulín.

CFT Academy Slovakia je vekovou kategóriou detí od 5 do 10 rokov špecifickou témou. M. Mackulín pripomína, že všetky generácie sa v minulosti učili na vlastných chybách spôsobom pokus – omyl. Keďže tento model považuje za nadčasový, apeluje na to, aby mal vo výchove, či tréningovom procese stále pevné miesto. „Dnes deťom nedovolíme otvoriť ich potenciál tým, že ich necháme robiť chyby. Keď sme hrali futbal na ulici, nikto nad nami nestál. Učili sme sa na vlastných chybách a tak sme sa postupne zlepšovali. Necítili sme pri tom žiadny tlak, iba sme sa hrali a túžili víťaziť! Teraz však chceme všetko riadiť príkazmi a zákazmi. Potom príde krízová situácia, náš hráč potrebuje vytiahnuť geniálnu myšlienku a nevie to. Španiel sa na tréningu hrá a s rovnakou ľahkosťou to prenáša i do zápasu. U nás však nedovolíme deťom vytiahnuť niečo tvorivé, lebo pri prvej chybe ich skritizujeme a akúkoľvek kreativitu v nich okamžite potlačíme,“ zdôraznil M. Mackulín.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum