vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / DFS Ďatelinka oslávila 10. výročie krstom CD „Ej idú mi špivanočky“

 DFS Ďatelinka oslávila 10. výročie krstom CD „Ej idú mi špivanočky“

Nájsť na lúke štvorlístok znamená šťastie. V Základnej škole Lúčna ho našli! Detský folklórny súbor ĎATELINKA oslavuje 10. výročie svojho založenia a pri tejto príležitosti nahral CD „Ej idú mi špivanočky“, ktoré pokrstili speváčka ľudových piesní Marka Mačošková, honorárny konzul Ukrajiny na Slovensku a poslanec PSK Stanislav Obický a riaditeľka ZŠ Lúčna Blažena Matisová. Ako hostia v programe vystúpili finalistka maďarského X-Faktoru Lívia Abaházi, trio Sabrosa a ľudový rozprávač Jožko Jožka.

Detský folklórny súbor Ďatelinka založili pred desiatimi rokmi Júlia Mikitová s Janou Budajovou, ktoré neskôr doplnil Peter Myšík. V súčasnosti vedú k folklóru osemdesiatpäť detí. Pri príležitosti okrúhleho jubilea sa rozhodli nahrať CD – darček. „Keď sme si v súbore položili s deťmi otázku, čo by sme dali rodičom pod stromček, povedali sme si, že naspievame „cédečko“. Pred dvoma rokmi sme mali úžasné speváčky, ktoré už síce študujú na stredných školách, ale prišli nám pomôcť s jeho naspievaním, preto som veľmi rada, že sa nám podarilo spojiť viacero generácií. O tom, že by sme nahrali CD sme sa bavili už dlhšiu dobu a teraz sa nám to podarilo naozaj splniť,“ vysvetľovala Jana Budajová.

Termín krstu nebol náhodný. Ako s úsmevom uviedla J. Budajová, tradície spojené s najkrajším sviatkom v roku majú v ich repertoári neotrasiteľné miesto. Symbolický je tiež názov CD „Ej idú mi špivanočky“. „Veľmi radi spievame, či už v autobuse, keď niekde cestujeme alebo na skúškach ideme zaradom pieseň po piesni. Jednoducho, „špivanočky nám idú“ a my si medzi nimi nevyberáme, spievame jednu za druhou,“ usmievala sa J. Budajová.

Pocitom šťastia a hrdosti napĺňa desať rokov v Ďatelinke Júliu Mikitovú, pre ktorú je najväčšou radosťou fakt, že sa im darí nadchnúť deti pre folklór. „Milujem folklór a keď sa v dnešných deťoch podarí prebudiť lásku k nemu, je to neopísateľný pocit,“ vyznala sa J. Mikitová.


Desaťročie s Ďatelinkou sa rovná nevyčísliteľnému množstvu nezabudnuteľných zážitkov z vystúpení po celom Slovensku, či v zahraničí. Za jeden zo všetkých vyberieme zimoriavkovú atmosféru, keď práve v tomto predvianočnom čase spievali členovia DFS v Bratislave a kulisu im v pozadí dotváral vysvietený Bratislavský hrad. „Za najväčší úspech považujem, keď si nás ľudia zavolajú stále na to isté miesto. Čo je predsa krajšie ako to, že si vás ľudia zapamätajú? Veľmi si cením, najmä ak nás pozývajú tí, ktorí majú strieborné vlasy a veľmi veľa skúseností,“ dodala J. Mikitová.

CD krstili ľudová speváčka Marka Mačošková, honorárny konzul Ukrajiny na Slovensku a poslanec PSK Obický a riaditeľka ZŠ Lúčna Blažena Matisová ďatelinou. S. Obický pripomenul, že mekkou folklóru na Slovensku je Vranov nad Topľou a piatkové vystúpenie DFS Ďatelinka toto jeho presvedčenie v ňom iba umocnilo. Nezabudol zdôrazniť, že je hrdý na deti, ktoré folklórom rozdávajú radosť nielen „doma“, ale aj v zahraničí. „Pamätám si, raz sme čakali na slovensko-ukrajinskej hranici a colníci boli nervózni. Deti vyšli von z autobusu a začali koledovať... Kde prídu deti, tam zmäknú aj najtvrdší policajti a to je posolstvo, z ktorého mám obrovskú radosť,“ konštatoval S. Obický.

Detský folklórny súbor Ďatelinka oslávil 10. výročie pôsobivým programom, v ktorom sa čaro našich ľudových tradícií premenilo v úprimnú detskú radosť. Rovnako silný je odkaz J. Mikitovej, ku ktorému ju priviedla jej mama - riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou Anna Gdovinová... „Keď sme pripravovali knihu o folklóre, konzultovala som to, samozrejme, s mojou mamou, ktorá mi povedala, že folklór je ako lepidlo. Ak Ťa raz chytí, už Ťa nepustí. Je to pravda, mňa drží, nepúšťa a o rovnaké puto sa snažíme aj pri našich deťoch,“ usmiala sa J. Mikitová.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum