vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Patrik z vranovského Hniezda záchrany strávil Vianoce v novej rodine

Patrik z vranovského Hniezda záchrany strávil Vianoce v novej rodine

MUDr. J. Jenčová: Bolo až dojemné sledovať, ako bol Paťko témou číslo jeden v celej nemocnici

Patrik z vranovského Hniezda záchrany strávil už Vianoce v novej rodine. Chlapček, ktorý sa stal miláčikom nielen Novorodeneckého oddelenia, ale aj personálu celej Vranovskej nemocnice a.s., očaril svojich nových rodičov od prvého stretnutia.

Hniezdo záchrany zriadili vo Vranovskej nemocnici, a.s. v roku 2012. V priebehu piatich rokov v ňom však rodičia neodložili ani jedno dieťa. Až v jedno novembrové pondelkové popoludnie, kedy v ňom prvýkrát našli chlapčeka, ktorý však bol čistý, v čistej perinke, bez známok týrania, zneužívania alebo zanedbania. Iba pokojne ležal, očká mal otvorené, neplakal... Vedúca lekárka Novorodeneckého oddelenia MUDr. Jana Jenčová mu dala meno Patrik. „Patrik u nás pobudol 17 dní. V polovici decembra už bol na základe Uznesenia Okresného súdu vo Vranove n/T odovzdaný do starostlivosti adoptívnym rodičom, ktorí ho chceli od prvej chvíle, odkedy ho uvideli a od prvého dňa sa na to aj pripravovali. Priniesol im naozaj veľkú radosť a teda svoje prvé Vianoce už strávil v ich rodine,“ uviedla vedúca lekárka Novorodeneckého oddelenia MUDr. Jana Jenčová.

Keďže Patrikov príbeh nenechal ľahostajným iba personál na Novorodeneckom oddelení, stal sa počas necelých troch týždňov miláčikom aj ostatných zamestnancov Vranovskej nemocnice a.s., vďaka čomu sa tešil mimoriadnej pozornosti a opatere. „Bolo až dojemné sledovať, ako bol náš Paťko témou číslo jeden v celej nemocnici. Okrem starostlivosti nášho Novorodeneckého oddelenia bol stredobodom záujmu aj ďalších zamestnancov. Stále sa nás vypytovali ako sa má a mnohí z nich sa s ním prišli pohrať a niečo mu priniesli. Aj na Mikuláša dostal Paťko svoj špeciálny darček v mikulášskej čižmičke. Jeho osud mnohých dojal a jeho ďalší osud aj úprimne zaujímal. Všetci mu priali len to dobré, aby aj on bol raz milovaný,“ zdôraznila J. Jenčová.

Hniezda záchrany sú nastavené spôsobom, že alarm sa na novorodeneckom oddelení ozve až po troch minútach od času, kedy je v ňom dieťa uložené, aby sa matka mohla bezpečne vzdialiť. Jej identita totiž zostáva utajená a nebude za to trestne stíhaná. Tieto verejné inkubátory fungujú na Slovensku od roku 2005 a za ten čas sa podarilo zachrániť 60 detí, ktoré podobne ako Patrik, dostali druhú šancu a nádej na nový začiatok. „Paťkovi želám určite to, aby mal milujúcich rodičov, bol vždy milovaný a zdravý. To je pre neho teraz to najdôležitejšie a aby priniesol do svojej novej rodiny veľa lásky, smiechu, nehy a radosti,“ zapriala J. Jenčová malému Patrikovi.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum