vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Vlado „Kady“ Piok: Majstrovstvá sveta nám otvorili novú dimenziu otužovania

Vlado „Kady“ Piok: Majstrovstvá sveta nám otvorili novú dimenziu otužovania

Majstrovstvá sveta v zimnom plávaní prilákali do estónskej metropoly Tallinu 1 386 plavkýň a plavcov zo štyridsiatich krajín. V Baltskom mori sa plávalo podľa pravidiel svetovej federácie International Winter Swimming Assocation (IWSA). V slovenskej výprave nechýbali ani štyria reprezentanti Klubu otužilcov Vranovské vydry Vlado „Kady“ Piok, Ján Rovňák, Matúš Zaremba a Ľubo Šipoš. O tom, že išlo o prestížne podujatie svedčí tiež fakt, že sa ho zúčastnili mnohí bývalí olympionici, či účastníci MS a ME.

Zimné plávanie zažíva boom. Okrem majstrovstiev sveta, ktoré sa konali naposledy v Estónsku, sa absolútna elita stretáva pravidelne aj v rámci Svetového pohára. Keďže na Slovensku patrí medzi priekopníkov tejto športovej disciplíny Klub otužilcov Vranovské vydry, jeho reprezentanti nemohli chýbať ani v Talline.

Vlado „Kady“ Piok sa otužovaniu venuje deväť rokov a pri hľadaní nových výziev ho inšpirovala pozvánka od Košických tuleňov. Špecifikom zimného plávania nie je iba športový výkon, ale aj fakt, že sa pláva, samozrejme, v ľadovej vode, a pre Tallin to platilo naozaj do bodky. Vzhľadom k tomu, že podľa pravidiel IWSA nesmú plavci používať žiadne neoprénové doplnky, museli sa na to pripraviť už v domácich podmienkach. „Kým u nás má voda štandardne 2 až 3°C, v Baltskom mori mala 0,5°C... Napriek tomu sme sa s tým aj vďaka vlastnostiam slanej vody a adrenalínu vysporiadali so cťou (úsmev). Čo sa týka športovej prípravy, každý z nás k nej pristupoval individuálne, ale v prvom rade sme na MS cestovali s tým, že si chceme užiť ich atmosféru a vyskúšať si, aké to je plávať s najlepšími plavcami na svete,“ uviedol Vlado „Kady“ Piok.

Šampionát prebiehal vo vodách Baltského mora s tým, že v prístave organizátori vybudovali z pontónov bazén. Jeho súčasťou boli pod hladinou aj záchytné bezpečnostné laná a plavcov istili vo vode dvaja potápači. Zásadné je ešte dovysvetliť, že súťažiaci sa riadili striktnými pravidlami. Na vykonanie povelov mali 5 sekúnd a pokiaľ ich prešvihli, boli rovnako 5 sekundami penalizovaní. To isté platilo aj o štarte, pri ktorom museli byť ponorení vo vode po krk. „Človek ešte ani nezačal plávať a už mohol nazbierať aj mínus 10 sekúnd,“ dodal s úsmevom V. Piok.

Každý zo súťažiacich absolvoval vo svojej disciplíne jednu rozplavbu. O umiestnení v celkovom poradí rozhodol zaplávaný čas. V. Piok si premiéru na majstrovstvách sveta „odkrútil“ na 50 m voľným spôsobom. Napriek tomu, že išiel naplno, osudným sa mu stal moment, kedy sa zamotal do bezpečnostného lana, čo ho obralo o čas, aj sily. „Zaplatil som nováčikovskú daň! Pri plávaní v bazéne, ako to poznáme z plavární, sa plavec otáča spôsobom, kedy ide do hĺbky a odrazí sa od steny nohami. V tomto prípade tam žiadna stena nebola a nedalo sa ísť ani do hĺbky, lebo tam bolo bezpečnostné lano. Na konci dráhy sme sa museli dotknúť čísla a tí skúsenejší sa od neho aj odrazili. Viacerí, vrátane mňa, sa spoliehali na to, že sa odrazia od steny, ale siahli sme si iba do prázdna, čím sme prišli o švih a rýchlosť. Okrem toho som ešte pri otočke zakopol o lano...,“ referoval V. Piok.

Všetko si však vynahradil na 25 m voľným spôsobom. V rozplavbe skončil štvrtý a pokiaľ by rukou neudrel o bóju rozdeľujúcu dráhy, skončil by dokonca tretí. Celkovo v konkurencii viac ako tisíc pretekárov obsadil 266. miesto. „Pre mňa, ako športovca, sú každé takéto preteky výnimočné. Estónsko bolo špecifické tým, že sa nám podarilo posunúť otužovanie ešte o level vyššie. Osobne by som sa chcel venovať už len zimnému plávaniu. Aj u nás sa začalo s organizovaním Slovenského pohára, do ktorého sa chcem aktívne zapojiť s cieľom pripraviť sa na najbližšie majstrovstvá sveta, ktoré budú o dva roka v slovinskom Blede,“ načrtol svoje plány V. Piok.

Pokiaľ účasť na MS bola v prvom rade športovou výzvou, dokonalým otužileckým zážitkom bolo kúpanie sa vo Fínskom zálive vo vode s teplotou -2°C (morská voda mrzne pri nižších teplotách, ako kontinentálna). „Kým v našich podmienkach vydržíme bez problémov vo vode aj desať minút, v Baltskom mori sme zvládli iba tri minúty. Môžem povedať, že chlad nám celým telom prešiel už len, keď sme do vody vstúpili,“ porovnával s úsmevom V. Piok.

Okrem športového zážitku si naša výprava dopriala aj kultúrne vyžitie. Slováci bývali v historickej časti Tallinu a V. Pioka vo všeobecnosti zaujalo, ako Estónci pristupujú k vlastným tradíciám a dejinám. „Na každom kroku bolo vidieť, že si svoju históriu vážia. Do opravy pamiatok, či výstavby múzeí investujú v porovnaní so Slovenskom neporovnateľný objem peňazí. Celkovo ma Tallin zaujal aj tým, že ľudia sú pokojní, ústretoví a žijú bez zhonu. Napr. u nás si počkáte na prechode pre chodcov niekedy aj pár minút, no tam sa k nemu len blížite a šoféri už zastavujú. Estónsko ako krajina vo mne zanechala veľmi dobrý dojem,“ dodal na záver nášho rozhovoru V. Piok.     
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum