vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Tovarné chráni anjel od majstra rezbára Sama Suchého

Tovarné chráni anjel od majstra rezbára Sama Suchého

Obec Tovarné a jej obyvateľov chráni Tovarňanský strážny anjel. Slávnostne bol odhalený a posvätený pri príležitosti osláv Dňa Tovarňanov. Jeho autorom je talentovaný rezbár, rodák zo Štefanoviec, Samo Suchý.

Talentovaný rezbár Samo Suchý vyrobil pre obec Továrne minulý rok nádherný betlehem, preto ho starostka Kvetoslava Mižáková požiadala opäť, či by tentokrát vyrezal anjela, ktorý bude dominantou parku. „Anjeli sú bytosti, ktoré pomáhajú a chránia, preto by som chcela, aby ten náš Tovarňanský bol symbolom dobra, ochrany každého jedného z nás a aby nám pomáhal stať sa lepšími ľuďmi. Veď, ako sa hovorí, aj anjeli boli ľuďmi,“ vysvetľovala starostka Tovarného Kvetoslava Mižáková.

Tovarňanský strážny anjel je osadený na 60-centimetrovom podstavci a samotná socha má výšku rovné dva metre. S. Suchý ju vyrezával tri týždne z topoľového dreva. „Je ťažké nájsť hrubý široký strom s mäkkým drevom, lebo ak do takéhoto priemeru dorastá lipa alebo vŕba, môžu byť v strede deravé. Z toho dôvodu som sa rozhodol pre topoľ,“ uviedol Samo Suchý.

Keďže najvyššia socha v betleheme merala 1,9 metra, anjel v Tovarnom je rozmerovo jeho najväčším umeleckým dielom, no to nie je jediná výnimočnosť, akú môže verejnosť obdivovať. „Chcel som, aby bol tento anjel originálny a charakterizoval Továrne, preto som do jeho srdca vyrezal erb obce, nech drží ochranné krídla nad všetkými jej obyvateľmi,“ zdôraznil S. Suchý.

Ako dodala K. Mižáková, bola by veľmi rada, ak by spolupráca so S. Suchým pokračovala aj naďalej, pričom už dnes má predstavu, do čoho by sa mohli pustiť najbližšie. „Sme farnosťou sv. Jozefa a viem si predstaviť jeho sochu – robotníka. Keď tu už máme talentovaného rezbára, v budúcnosti by ma potešilo, keby sme ich počas Dňa Tovarňanov pozvali k nám do obce viacerých, aby ukázali svoje umenie a takýmto spôsobom možno inšpirovali k práci s drevom i ostatných,“ reagovala K. Mižáková.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum