Odpadové hospodárstvo pod kontrolou „v dlani“. Vďaka novej aplikácii, na ktorej vývoji sa podieľali obec Nižný Hrušov a KOSIT, a.s., získava detailný prehľad o produkcii komunálneho odpadu nielen samospráva, ale aj domácnosti.
Obec Nižný Hrušov patrí v prístupe k odpadovému hospodárstvu medzi premiantov. Platí, že v tomto odvetví ide o beh na dlhú trať, ale zmena prístupu v roku 2015 prináša svoje výsledky.
Napr. v roku 2018 vyprodukovali v Nižnom Hrušove rekordných 177,24 ton komunálneho odpadu. V roku 2023 to však bolo už len 61,61 ton „komunálu“. Zároveň stúpa objem vyseparovaných komodít, vďaka čomu miera vytriedenia atakuje 60%. Pripomíname, že práve od miery vytriedenia závisí povinná, zákonom určená, výška poplatku za uloženie komunálneho odpadu na skládke.
Starosta Ján Fenčák postavil svoj prístup na dátach. Preto prvým zásadným sofistikovaným krokom bolo v roku 2019 označenie zberných nádob originálnym QR kódom pre každú domácnosť. Od roku 2021 sa odpad v Nižnom Hrušove váži a QR kód bol nahradený elektronickým čipom.
Obec aktuálne prichádza s ďalšou novinkou – mobilnou aplikáciou! Cieľom je motivovať a inšpirovať obyvateľov k zníženiu produkcie komunálneho odpadu. Starosta Ján Fenčák v spolupráci s poslancami obecného zastupiteľstva si uvedomovali, že ak chcú dosiahnuť, aby domácnosti hľadali rezervy, musia mať absolútny prehľad o jeho produkcii.
Ako nástroj zvolili mobilnú aplikáciu s komfortným prístupom k súkromnému odpadovému kontu, v ktorom si dokážu obyvatelia identifikovať každý vývoz, váhu vyprodukovaného odpadu a sumu, koľko za jeho likvidáciu zaplatia. Domácnosti si môžu taktiež kontrolovať, či v rámci poplatku za komunálny odpad majú v priebehu roka prebytok alebo sú už v mínuse. Samozrejmosťou je kalendár s termínmi vývozu komunálneho odpadu, ako aj separovaných zložiek.
„Občan doteraz dostal len ročný výmer na začiatku roka a zúčtovanie na konci roka, teda k dispozícii boli len dva údaje. Teraz si kedykoľvek po každom zbere môže overiť koľko kilogramov odovzdal a koľko ho jeden vývoz presne stál. Domácnosti si takto vedia manažovať odpadové hospodárstvo a prijať vo vlastnej réžii opatrenia, ako množstvo komunálneho odpadu znížiť, napr. ešte efektívnejším triedením,“ vysvetľoval starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák.
Zavedenie inovácií v odpadovom hospodárstve doručuje viacero analytických benefitov aj pre obecný úrad. Okrem toho, že úradníci môžu pracovať s detailnými štatistikami produkcie komunálneho odpadu, vedia identifikovať komunálny odpad, ktoré nebol odovzdaný v začipovaných zberných nádobách a za ktorý domácnosti neplatia.
„Vďaka GPS súradniciam dokážeme identifikovať presné miesto v obci, kde sa niekto snaží likvidovať odpad bez toho, aby za neho platil. Toto nám veľmi efektívne a najmä férovo voči ostatným pomáha pracovať s nákladmi,“ zdôraznil J. Fenčák.
Starosta Nižného Hrušova zároveň vyvrátil obavy zo vzniku čiernych skládok v katastri obci. Napriek tomu, že z času na čas sa objavia, ich existencia nie je pravidlom.
„Nepoznám domácnosť, ktorá neprodukuje komunálny odpad alebo aby neprodukovala odpad, ktorý sa nedá triediť. Na druhej strane, domácnosť, ktorá odpad neodovzdáva, vieme identifikovať. Zo zákona máme možnosť občanov vyzvať k tomu, aby nám zdokladovali, ako odpad likvidujú. Keď sme začali s odpadovým hospodárstvom v obci pracovať, identifikovali sme domácnosti, ktoré netriedili, ale po úplne normálnej komunikácii sme si to vysvetlili a svoj prístup k separácii zmenili,“ opísal skúsenosti J. Fenčák.
Mobilnú aplikáciu, ktorú obec Nižný Hrušov vyvinula v spolupráci so spoločnosťou KOSIT, a.s., zavádza ako prvá v Prešovskom a Košickom kraji a medzi prvými na Slovensku.
„Verím, že do piatich až desiatich rokov by mohol byť množstevný zber zavedený na celom Slovensku. Podľa mňa je to totiž najspravodlivejší systém. Aplikáciu sme vyvíjali viac ako pol roka, stálo nás to veľa času, energie… Dnes je však aplikácia vytvorená a ostatné obce či mestá môžu jej využívaním veľmi rýchlo nastavovať vlastné procesy už od začiatku, pričom jej možnosti budeme ďalej rozširovať aj na základe podnetov od obyvateľov obce,“ definoval potenciál mobilnej aplikácie J. Fenčák.