Očkovanie výjazdovou očkovacou službou PSK sa rozbehlo aj v okrese Vranov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Očkovanie výjazdovou očkovacou službou (VOS) sa naplno rozbehlo aj v okrese Vranov nad Topľou. Tím z Prešovského samosprávneho kraja navštívil v piatok, sobotu a nedeľu jedenásť obcí a mesto Hanušovce nad Topľou. V stredu bude pokračovať v Novej Kelči a Kvakovciach.

Výjazdová očkovacia služba Prešovského samosprávneho kraja očkuje vakcínou Pfizer/BioNTech. „Väčšinou sa nás ľudia pýtajú na vedľajšie účinky, ale ich obavy sa potom rýchlo rozplynú. V obciach, ktoré sme doteraz navštívili, problém so záujmom o očkovanie nie je. Ľudia chápu a aj my to pripomíname, že vakcína je jediným východiskom z tejto pandémie a cestou k slobode,“ pripomenul lekár Peter Polakovský.

PSK organizuje túto službu v spolupráci s miestnymi samosprávami, ktorých úlohou bolo zistiť záujem, poskytnúť priestory a zabezpečiť administratívnych pracovníkov. Podľa starostu Sečovskej Polianky Michala Urbana to je najmenej, čo mohli z pozície obce urobiť pre občanov. „Keď sme vedeli zorganizovať celoplošné testovanie, dokážeme zabezpečiť i očkovanie, bez problémov aj pre väčší počet ľudí,“ zdôraznil Michal Urban.

V Sečovskej Polianke sa očkovalo v kultúrnom dome, ale zdravotnícky tím navštívil v domácnostiach aj imobilných pacientov. Obec odovzdala na PSK zoznam s 53 menami. „Pokiaľ sme dostali termín pre našu obec, niektorí sa už medzitým stihli zaočkovať, preto sme túto možnosť ponúkli ďalším, aby sa vakcíny využili. Keď sme sa pýtali na záujem, ľudia ocenili, že sa môžu nechať očkovať „doma“ a nemusia chodiť do vakcinačných centier v susedných okresných mestách,“ dodal M. Urban.

Lekársky tím PSK sa po dvoch hodinách presunul do Sačurova, kde bolo pre obyvateľov obce k dispozícii 70 vakcín. „Z PSK nám najskôr oznámili, že máme preferovať ľudí nad 60 rokov a zdravotne ťažko postihnutých, ale potom sa mohli nahlasovať aj mladší, ktorí túto príležitosť využili,“ vysvetľoval starosta Sačurova Peter Barát.

Práve Sačurov si počas druhej vlny pandémie prešiel testom, kedy musela byť dokonca uzavretá miestna rómska osada, ktorú strážili policajti a vojaci. Ako uviedol P. Barát, očkovanie v marginalizovaných komunitách rieši taktiež Úrad splnomocnenca pre rómske komunity, no najstarších z nahlásených rómskych občanov zaočkovali aj v rámci služby PSK. „Tak ako v spoločnosti, aj v našej rómskej osade sú jej obyvatelia rozdelení na tých, ktorí sa očkovať chcú a na tých, ktorí sa očkovať nechcú. V prípade našich Rómov je to ako s testovaním. Do mesta by za testovaním alebo vakcínou nevycestovali, ale pokiaľ sa im vytvoria podmienky v obci, prídu skôr. Vzhľadom k tomu, že záujem z ich strany bol väčší, ako počet vakcín, teraz sme vybrali tých najstarších,“ reagoval P. Barát.