Počet osôb na bohoslužbách v obciach vranovského regiónu sa bude riadiť „semaforom“. Rozhodnutie o sprísnení opatrení na regionálnej úrovni podľa percenta nakazených padlo na rokovaní Bezpečnostnej rady okresu Vranov nad Topľou, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia rímskokatolíckej, gréckokatolíckej a evanjelickej cirkvi. Opatrenia podľa nových pravidiel vstúpia do platnosti 27. novembra.
Situácia v okrese Vranov nad Topľou sa v súvislosti s počtom pozitívne testovaných osôb na COVID-19 nezlepšuje. Minister hospodárstva Richard Sulík dokonca na pondelkovej tlačovke označil vranovský okres za jediný čierny obvod na Slovensku. Od začiatku pandémie bolo pozitívne testovaných 1 476 ľudí, no len v mesiaci novembri pribudlo do štatistík viac ako 900 osôb. „Stále sa bavíme len o PCR testoch. Ak by sme do toho mali zarátať antigénové testy, dostali by sme sa na číslo okolo 1 800. Zároveň pomer medzi počtom testovaných a pozitívne testovaných je stále na úrovni 24 až 26%,“ informovala regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom vo Vranove nad Topľou Ľudmila Rosiarová.
Výsledkom rokovania Bezpečnostnej rady okresu Vranov nad Topľou bude pravidelné vyhodnocovanie a na týždennej báze (vždy vo štvrtok) zverejňovanie analytickej štatistiky na základe súčtu počtov pozitívnych výsledkov PCR a antigénových testov. Štatistiku pripraví Združenie miest a obcí vranovského regiónu (ZMOVR) v spolupráci RÚVZ a Nemocnicou Svet zdravia vo Vranove nad Topľou. „Opatrenia, ktoré sme prijali, sa však nebudú týkať okresu, ako celku, ale situáciu budeme vyhodnocovať za každú obec individuálne,“ uviedol vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Pavol Molčan.
Členovia Bezpečnostnej rady vyhodnotili, aj na základe príkladov z iných okresov, ako rizikové počty veriacich na bohoslužbách. Pokiaľ bude v konkrétnej obci pomer nakazených pod 1%, ostanú v platnosti vo vzťahu k bohoslužbám všeobecné opatrenia prijaté na národnej úrovni. V prípade, že percento bude nad hodnotu 1, pristúpi sa k obsadeniu celkovej kapacity kostolov na jednu tretinu. V najkritickejších prípadoch bude odporúčanie na zníženie počtu na maximálne 6 osôb, prípadne vylúčené nie je ani uzavretie kostolov. „Situácia sa nezlepšuje, preto chceme apelovať na všetkých obyvateľov, nielen veriacich, aby dodržiavali opatrenia a nebrali ich na ľahkú váhu. Ak budú môcť chodiť ľudia na bohoslužby, neznamená to, že si nemusia dávať pozor, práve naopak. Aj my, aj správcovia farností budeme apelovať na to, že riziko je stále veľké. Opatrenia majú svoju váhu a ich dodržiavanie celou spoločnosťou výrazne pomôže aj nášmu okresu,“ reagoval tajomník Združenia miest a obcí vranovského regiónu a starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák s tým, že práve ZMOVR bude všetky aktuálne informácie o vývoji situácie komunikovať s farskými úradmi, plus ich uverejní na svojom webe www.zmovr.sk. Taktiež mestá a obce poskytnú svoje informačné kanály (weby, facebookové stránky, aplikácie, obecné rozhlasy), aby informovali aj verejnosť o opatreniach platných pre konkrétne farnosti a kostoly.
Stále platí iniciatíva samosprávy podieľať sa aktívne a konštruktívne na vysporiadaní sa s koronakrízou. Viacerí starostovia nám potvrdili, že efektívnym riešením by bolo, keby disponovali informáciami o osobách, ktoré boli pozitívne testované, resp. bola u nich nariadená domáca karanténa. Logika návrhu je jednoduchá – starostovia, ktorí majú najlepší prehľad o dianí v obci a zároveň sú považovaní za rešpektované autority, by každého pozitívneho občana, ktorého by stretli na ulici, pošte, v obchode… upozornili na dodržiavanie opatrení, vrátane karantény. Premiér Igor Matovič ešte minulý týždeň reagoval, že starostovia nie sú zdravotnícki pracovníci, preto týmito informáciami disponovať nemôžu. „My nechceme žiadne zdravotnícke informácie. Je to len o tom, aby sme vedeli, kto má byť v karanténe. Určite by sme systému výrazne pomohli znížiť počet pozitívnych osôb, pretože dodržiavanie karantény by sa dostalo pod úplne iný režim,“ vysvetľoval J. Fenčák.
FOTO: www.bazilikavranov.sk